Czy możecie mnie utwierdzić w przekonaniu, że się nie mylę?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
nevermore
-#
Posty: 43
Rejestracja: 15 mar 2023, 11:26

Czy możecie mnie utwierdzić w przekonaniu, że się nie mylę?

Post autor: nevermore »

PPaweł pisze: 21 mar 2023, 07:53 Lata 70 to nie były czasy przedwojenne.
Ty nie znasz przedwojennych dziadersów. W latach 70 mogli mieć 60-80 lat i NIC i NIKT nie był w stanie zmienić czegokolwiek w ich zachowaniu czy sposobach pracy. "Za sanacji to były materiały, teraz to nie ma"
Więcej sprzętu niż talentu: (Nikon D610, F80, F65, FG-20, EM; Zenit 122, Smiena Symbol, Olympus E500)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Czy możecie mnie utwierdzić w przekonaniu, że się nie mylę?

Post autor: technik219 »

Przed wojną wszystko było najlepsze: wódka mocniejsza, zimy zimniejsze a kobiety gorętsze ;-) Wygłaszanie takich opinii przez naszych dziadków (moi już dawno pomarli - dziwię się, że sam jeszcze nie jestem dziadkiem) jest psychologicznie wyjaśnione. Zaś co do spraw fotograficznych to trzeba wyjaśnić, że przedwojenne materiały negatywowe były w większości ortochromatyczne i można było je obrabiać przy czerwonym świetle. W dodatku były niskoczułe - 16 DIN to była norma, a 21 DIN uchodziło za wysoką czułość. Rodinal przedwojenny też miał inny skład, bogatszy w chemię - że się tak wyrażę. Dopiero gospodarka wojenna wymusiła oszczędność chemikaliów bardziej potrzebnych do produkcji materiałów dla wojska.
Ciekawie o tym pisze Tadeusz Rolke w swoich wspomnieniach (wywiad dla Fototapety.pl).
Lux mea lex
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Czy możecie mnie utwierdzić w przekonaniu, że się nie mylę?

Post autor: PPaweł »

nevermore pisze: 21 mar 2023, 09:15 W latach 70 mogli mieć 60-80 lat i NIC i NIKT nie był w stanie zmienić czegokolwiek
Ale żeby zdobyć w tych latach ortochromatyczny film to musieliby się trochę postarać.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Czy możecie mnie utwierdzić w przekonaniu, że się nie mylę?

Post autor: rbit9n »

miki11 pisze: 16 mar 2023, 14:12 Foma 400@800
R09 1:50 19*21'
przyznaję się, że moja wina. pisząc dawno temu na AT na systemie Windows, nie mając szybkiej alternatywy do wpisania znaku °, pisałem *C, ale zawsze z literą, żeby było mniej więcej wiadomo, że chodzi o stopnie Celsjusza.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ