Czarno białe slajdy - problem

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Uda się uda, w ten sposób robione były Autochromy, wprawdzie dla 'w pełni kolorowego' obrazu potrzebne są wszystkie kolory (np. RGB) ale udać się musi...
(dochodzi jeszcze kwestia dokładności filtra, w zasadzie powinno się używać tego samego co przy robieniu zdjęcia i w tym samym dokładnie położeniu (naobiektywowy jakiś))
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

S.K. pisze:Potrzebne mi to w celu doświadczalnego wykazania, że jest możliwe uzyskanie na białym ekranie w pełni kolorowego obrazu z czarnobiałych diapozytywów za pomocą dwóch rzutników i jednego monochromatycznego filtra.
Polecam wytłuszczone.
taharii pisze:ale udać się musi...
Więc nie musi. A wręcz nie może
Problem filtra o którym piszesz to mały problem. Większym problemem jest nasycenie barw w różnych miejscach.
W proponowany sposób nawet gdyby użyć trzech barw, powstanie podbarwiony cz-b obraz. A to z powodu, że za gęstość odpowiada czarne srebro, a nie ilość barwnika.
Barwy będą "szare" z przebarwieniami.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2014, 12:17 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
S.K.
-#
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2014, 11:45
Lokalizacja: to nie jest istotne

Post autor: S.K. »

Obraz na którym są wszystkie kolory da się uzyskać z dwóch klatek robionych poprzez filtry czerwony i zielony. Do rzutowania wystarczy jeden filtr i nie musi on być taki sam jak którykolwiek przez który robione były przezrocza.

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2014 ]
J.A. pisze: A wręcz nie może
A może kolega jednak by to sprawdził?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

S.K. pisze:A może kolega jednak by to sprawdził?
To może kolega przedstawi stosowną teorię na poparcie tej tezy. Bo szkoda mi czasu i materiału na sprawdzanie czegoś co wyjść nie może.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
S.K.
-#
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2014, 11:45
Lokalizacja: to nie jest istotne

Post autor: S.K. »

No jeśli szkoda czasu, to na to nie ma sposobu. Teorię mógłbym co prawda przedstawić ale nie jest to taka prosta teoria jak ta Newtonowska czy Helmholtza. Inaczej mówiąc nie jest możliwe przedstawienie jej na forum w krótkiej formie.
Kolega przesądził o tym, że to wyjść nie może na podstawie znanych sobie teorii kolorów, zakładając a priori że z całą pewnością są one kompletne i prawdziwe. Jednak jeśli kolega kiedyś tam znalazłby chwilę czasu, to jedno proste doświadczenie pokazałoby co warte są średniowieczne jakby nie patrzeć teorie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Kolego S.K., to Ty prosisz o przysługę, zadaj więc sobie trochę trudu i przekonaj tych kogo prosisz by Ci pomogli. Podaj choćby link do owej teorii.
Mogę Ci wywołać taki film. Sam sobie go naświetlisz i nikogo nie będziesz prosił. Koszt takiej zabawy to 25 zł za wywołanie. Niewielki jeśli chodzi o przeprowadzenie dowodu.
S.K. pisze:No jeśli szkoda czasu, to na to nie ma sposobu.
No właśnie jest sposób. Trzeba przedstawić tę teorię.
S.K. pisze:Kolega przesądził o tym, że to wyjść nie może na podstawie znanych sobie teorii kolorów, zakładając a priori że z całą pewnością są one kompletne i prawdziwe
Czy sa kompletne nie wiem, na pewno sa prawdziwe. Prawdziwe, bo mają zastosowanie w praktyce w wielu dziedzinach życia.
S.K. pisze:Jednak jeśli kolega kiedyś tam znalazłby chwilę czasu, to jedno proste doświadczenie pokazałoby co warte są
Istnieje teoria, że film można wywołać w zupie pomidorowej. Jedno proste doświadczenie może ją potwierdzić. Jest zbyt skomplikowana by przedstawiać ją na forum.
S.K. pisze:średniowieczne jakby nie patrzeć teorie.
Założenie, że średniowiecze prowadzi do błędnego wniosku, że przestażałe i niesłuszne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
S.K.
-#
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2014, 11:45
Lokalizacja: to nie jest istotne

Post autor: S.K. »

No właśnie nie mogę sobie sam naświetlić filmu, ponieważ dość dawno pozbyłem się sprzętu fotograficznego i zwyczajnie nie mam czym tego zrobić, stąd moja prośba nawet nie o cały film a o jedynie dwie klatki. Więcej nie jest mi potrzebne.

Na temat teorii, to już napisałem że nie jest możliwe przedstawienie jej na forum, podobnie jak nie byłoby możliwe aby przedstawić na forum np. rachunku różniczkowego w taki sposób aby ktoś kto nie miał z tym wcześniej do czynienia go w pełni zrozumiał.

Z mojego rozeznania wynika, że jest możliwe zrobienie czegoś w praktyce, co opiera się na nie koniecznie prawdziwych teoriach, a nawet bez żadnych teorii. Chciałbym zwrócić uwagę że teorie powstają na podstawie zaobserwowanych zjawisk a więc czegoś praktycznego, co występuje jeszcze przed powstaniem teorii. To, czy ktoś wymyśli teorię czy nie jest względnie nieistotne dla praktycznego zastosowania jakiegoś zjawiska. Ponadto wiele starszych teorii zostało na przestrzeni lat zmienionych na inne z powodu zaobserwowania dodatkowych zjawisk, które pozostawały w sprzeczności z dotychczasową teorią. To normalne zjawisko w nauce. Czy sądzi kolega, że teorie obowiązujące powszechnie dzisiaj będą takie same za 100 czy 300lat? Oznaczałoby to koniec rozwoju.

Nie zakładałem że średniowieczne teorie są błędne, ponieważ nie ma potrzeby niczego zakładać. Wystarczy zrobić eksperyment.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Magnetyzery, turbinki Kowalskiego, kuleczki, wahadełka, feng shui, homeopatia, perpetuum mobile... "zymek" z Lublina...
Ledwie zawitałeś na forum, Tajemniczy Don Pedro, a już zdrzaźniłeś ludzi. Zamiast wyłuszczyć co i jak, normalnie jak człowiek, brzęczysz, że
S.K. pisze:nie jest możliwe przedstawienie jej na forum, podobnie jak nie byłoby możliwe aby przedstawić na forum np. rachunku różniczkowego w taki sposób aby ktoś kto nie miał z tym wcześniej do czynienia go w pełni zrozumiał.
. No właśnie, masz teorię, która zmieni świat, ale żeby ją urzeczywistnić musisz zniżyć się do ignorantów, którzy mają aparaty. Wybacz, ale nie jesteśmy godni tego zaszczytu.
Lux mea lex
S.K.
-#
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2014, 11:45
Lokalizacja: to nie jest istotne

Post autor: S.K. »

A czym to zdrzaźniłem ludzi? Tym że napisałem że coś jest niemożliwe, co rzeczywiście jest niemożliwe?
Nie mam żadnej teorii która zmieni świat, ponieważ to nie teorie zmieniają świat, tylko praktyczne działanie.
Rzeczywiście, ledwie zawitałem na forum (w konkretnym celu który od razu wyjaśniłem) i już ośmieliłem się poprosić o wykonanie dwóch klatek diapozytywowych przez kogoś kto będzie chętny to zrobić. Po drodze wywiązała się dyskusja w której uczestniczyłem. Wyjaśnij mi więc jako stały bywalec tego forum w jaki sposób powinienem się zachować jako osoba która ''ledwie zawitała'', albo inaczej rzecz ujmując co jest nie tak z prośbą skierowaną do zupełnie obcych ludzi oraz co jest nie tak z podjęciem z obcymi ludźmi dyskusji.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Zostałeś poproszony o chociaż pobieżne przedstawienie swojej teorii, a Ty stwierdziłeś, że nie ma to sensu, bo i tak nie zrozumiemy. Tak nisko nas cenisz? Nie bój się, nikt Ci "z naszych" nie podkradnie pomysłu.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Po prostu szanuj tych, od których czegoś potrzebujesz. Nie traktuj ich jak debli, co nie rozumieją po polsku.
Ogarnąłem w życiu wiele rzeczy min rachunek różniczkowy, więc pewnie nie będę miał ja i inni bywalcy tego forum problemu ogarnąć i owej wspaniałej teorii.
Która jest tak tajna, że nawet linku do nie nie ma.
Napisz do gościa >tego tu< Będzie Cię to kosztowało jakieś 60 zł może trochę więcej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
S.K.
-#
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2014, 11:45
Lokalizacja: to nie jest istotne

Post autor: S.K. »

technik219 pisze:Zostałeś poproszony o chociaż pobieżne przedstawienie swojej teorii, a Ty stwierdziłeś, że nie ma to sensu, bo i tak nie zrozumiemy. Tak nisko nas cenisz? Nie bój się, nikt Ci "z naszych" nie podkradnie pomysłu.
Nie stwierdziłem nigdzie że nie zrozumiecie. Napisałem, że nie jest możliwe przedstawienie tego na forum w krótkiej i zrozumiałej formie. Napisałem tak, bo jest to prawdą.

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2014 ]
J.A. pisze:Po prostu szanuj tych, od których czegoś potrzebujesz. Nie traktuj ich jak debli, co nie rozumieją po polsku.
Ogarnąłem w życiu wiele rzeczy min rachunek różniczkowy, więc pewnie nie będę miał ja i inni bywalcy tego forum problemu ogarnąć i owej wspaniałej teorii.
Która jest tak tajna, że nawet linku do nie nie ma.
Napisz do gościa >tego tu< Będzie Cię to kosztowało jakieś 60 zł może trochę więcej.
Nie wiem w czym upatrujesz braku szacunku z mojej strony gdyż nic takiego u mnie nie występuje. Jeśli ogarnąłeś rachunek różniczkowy to tym bardziej powinieneś zrozumieć to co napisałem, ponieważ ani jednego ani drugiego nie da się przedstawić na forum.
Zupełnie niepotrzebnie natomiast napisałem do czego mi to potrzebne. Wywołało to zbędną dyskusję.

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2014 ]
Z tego linku z allegro nie mogę skorzystać, napisałem już dlaczego.
Wygląda na to że czytacie to co piszę jakoś tak nieuważnie.

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2014 ]
Co zaś się tyczy obaw o ''podkradnięcie pomysłu'', to nie mam takich obaw, czego dowodem jest to, że napisałem jak to zrobić więc nikt nie musi nic podkradać ponieważ macie to już dane gotowe. Każdy kto zechce spróbować może to zrobić korzystając z tego co napisałem a jeśli coś nie jest jasne to proszę pytać, ale nie o teorię tylko o to jak to zrobić praktycznie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

S.K. pisze:Nie wiem w czym upatrujesz braku szacunku z mojej strony gdyż nic takiego u mnie nie występuje.
Gdyż uważasz, że nie zrozumiem, tej nieistniejącej teorii.
S.K. pisze:Z tego linku z allegro nie mogę skorzystać, napisałem już dlaczego.
Wygląda na to że czytacie to co piszę jakoś tak nieuważnie.
Jak najbardziej możesz. Wystarczy napisać do gościa, czy aby nie byłby taki uprzejmy i za jakąś drobną odpłatnością nie wykonałby Ci tego czego potrzebujesz.
EOT
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

J.A. pisze:Więc nie musi. A wręcz nie może
No dobra, czy nie tak właśnie działały Autochromy?
Autochrom lub autochrome – proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów wynaleziony 17 grudnia 1903 przez braci Lumière, którzy w następnych latach udoskonalili tę metodę i w 1907 uruchomili produkcję płyt do zdjęć w barwach naturalnych. Przy zastosowaniu metody autochromu nie było możliwe uzyskanie barwnych fotografii na papierze.

W autochromie szklana płytka pokryta była barwną mozaiką mikroskopijnych ziarenek skrobi ziemniaczanej w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim a całość pokryta była emulsją panchromatyczną do fotografii czarno-białej. Podczas ekspozycji światło przenikało przez różnokolorowe ziarenka a po wywołaniu do pozytywu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach. Jedyną wadą była konieczność stosunkowo długiego, 2-3 sekundowego czasu naświetlania płyt autochromowych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Autochrom

Przecież to dokładnie to samo, tyle że zamiast (trudnego) naświetlania jednej klatki przez matrycę trójkolorowych plamek, jest (proste) naświetlenie trzech klatek przez jednokolorowe filtry.

Jakiś czas temu interesowałem się autochromem i analogia wydaje mi się oczywista już na pierwszy rzut oka...

Gdzie popełniam błąd?
S.K.
-#
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2014, 11:45
Lokalizacja: to nie jest istotne

Post autor: S.K. »

Do J.A.> Możemy się oczywiście tak umówić że teoria jest nieistniejąca. Tak będzie znacznie lepiej. Istniejące jest za to zjawisko, do wystąpienia którego nie jest potrzebna teoria ponieważ będzie ono występować zawsze w taki sam sposób niezależnie od istnienia czy nieistnienia teorii.

Gość jest bardzo uprzejmy fajnie się z nim gadało, chętnie mi wywoła film, ale dwóch klatek mi nie zrobi ze względu na to, że na materiałach diapozytywowych fotografuje bardzo rzadko.

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2014 ]
taharii>, idea autochromu polega na złożeniu obrazu z trzech kolorów. To o czym pisałem polega na tym, że dwie klatki czarno-białe naświetla się poprzez filtry np. zielony i czerwony, a następnie rzutuje jedną z nich poprzez filtr np. czerwony a drugą bez filtra.
ODPOWIEDZ