Czarno białe slajdy - problem

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Mój Polypan jest świeży ( na puszce napisano, że termin do 2014) i tak czy owak ten materiał wywołuje się nieprzyzwoicie długo jak na swoją czułość (wspomniane 51min w D-23). Potrzebna jest mu chyba chemia z malutkim kopem (np. rozcieńczony Hydrofen) by miało to ręce i nogi.

Poza tym, w przypadku 50 ASA, czułość powinna spaść nieznacznie - nawet jeżeli film ma termin do 1996.

Tak jak napisał Technik219, spróbuj dłużej potrzymać go w pierwszym wywoływaczu. Im dłużej to trwa, tym jasność większa, a kontrast mniejszy.

Co do klarowania, zwiększ dawkę siarczynu (odrobinę) i dłużej potrzymaj. Czasem to pomaga (oprócz długiego płukania) - przynajmniej ja tak zrobiłem ze wspomnianym wcześniej Ilfordem.
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rayman pisze:i tak czy owak ten materiał wywołuje się nieprzyzwoicie długo jak na swoją czułość
rayman pisze:Tak jak napisał Technik219, spróbuj dłużej potrzymać go w pierwszym wywoływaczu. Im dłużej to trwa, tym jasność większa, a kontrast mniejszy.
Wołałem wczoraj kolejną próbkę w Fomie LQR 15 min Dmax 3,4, zadymienie 0,3, czyli już fajnie, ale ciągle jeszcze za mocno. Ale faktycznie czułość wychodzi gdzieś pomiędzy 25-50. Do kolejnej podniosę czas do 20 min. Aż mi się wierzyc nie chce, że tak długo.
Wywołuję w LQR bo miałem takie pierwotne zamierzenie i kupiłem tego buteleczkę, ale przypuszczam że docelowo zmienię wywoływacz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. Ty trzymaj ze mną, a Berlin zobaczysz.
Zachodni :-D
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Że niby Fenal na dopingu?. Raczej myślę o D-19 na dopingu do pierwszego wołania i juz normalny przepisowy do drugiego.
I jeszcze jedna ciekawa obserwacja. Ten kawałek co kilka lat wystawał z kasetki, się praktycznie nie odbielił (albo nie sklarował). Po wywołaniu wygląda to dośc komicznie. Na początku czarne, potem prawie przeźroczyste, a potem znowu czarne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Ten kawałek co kilka lat wystawał z kasetki, się praktycznie nie odbielił
Jak w solarigrafii - zaświetlił się tak bardzo, że samoistnie wytrąciło się metaliczne srebro. Jak na ściankach pojemnika, którego przez kilka lat używasz tylko do utrwalacza. Tego też żaden odbielacz nie ruszy.
Nie musi być Fenal. Jak wychodzi na LQR. Ale o LQR już trudno (chyba) i trzeba pomyśleć o tym co robić jak się skończy. Zobacz tu, jak nie masz, kup koniecznie!
http://allegro.pl/obrobka-filmu-odwraca ... 64239.html
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No więc tak.
Polypa skreślam z listy użytecznych materiałów. Moim bardzo skromnym zdaniem nie nadaje się ani na negatyw, ani na odwrotkę.
Kolejna próba z tym materiałem:
Czas pierwszego wołania 20 min, naświetlania klatek 12, 25, 50 ISO.
przyniosła takie oto efekty:
Dmax 3,04 - spadek w stosunku do 15 min o 0,3D.
Zadymienie 0,32 czyli w stosunku do 15 min wołania nic się nie poprawiło.
W projekcji nie wygląda to źle, ale mimo wszystko liczyłem na zadymienie rzędu nie przekraczające 0,2D
I kolejna ciekawostka. Ogonek poprzednio był prawie czarny. Słabo się wybielił, ok, potrafię to zrozumieć, ale ta próbka którą wołałem teraz, ogonek na światło miała wystawiony najwyżej 2 godziny. Z całej rolki w ciemni odciąłem naświetloną część i od razu nawinąłem do koreksu. Zapaliłem światło wyjąłem pozostałą część filmu zarobiłem końcówkę i zostawiłem na stole. Zabrałem się za wywoływanie poprzedniej próbki, a ten pozostały do aparatu włożyłem po wywołaniu próbki. Gęstość tego kawałka to aż 0,5D
A wygląda to tak. Z lewej ogonek, z prawej Dmin, a w środku piękny efekt "akutacyjny" z rotacyjnego wywoływania.
Załączniki
PolypSlajdOgonek-01.jpg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Tak podejrzewałem, że to przedziwny materiał i tak jak mówiłem - nie udawało mi się uzyskać na nim niczego sensownego (w negatywie) przy D-76 (1+3) czy zaufanym D-23 (1+7). W obu przypadkach blabra o mocno ściśniętych półtonach i kompletna szarówka. W Hydrofenie 1+3 (18min, czas wywołania taki jak dla HP5...) jest już w miarę obiecująco, spróbuję dziś go sieknąć w W-17 1+7.

Jeżeli chodzi o slajdy, spróbuję puścić go w Fenalu z rodankiem - po Twoich próbach domyślam się, że czas nie będzie krótszy niż 14-15min...
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rayman pisze:to przedziwny materiał
J.A. weź może Superpana na warsztat, to chyba już cywilizowany materiał. Nie ma już RR 400S, bo też by się nadawał. Może 80S? Wszystkie mają podłoże poliestrowe i z opinii wynika, że ładnie się odwracają (jak Scala).
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ależ technik219-u, taki jest cel. Po prostu jako pierwszy na próbę poszedł polyp, bo:
1. miałem go w lodówce
2. w zasadzie i tak nie wiedziałem co z nim zrobić
3. teraz już wiem. Przerobię na zakładki :-P
400S można ciągle kupić i właśnie mam dwie rolki przeznaczone na testy. Fomę R100 też mam i tu mam zagwozdkę.
Czy przeznaczyć ją na próby w LQR - żeby widzieć co producent daje, czy od razu zmęczyć go w np. w D-19?
Superpan 200 też już czeka. Jeszcze nie mam Scali i nie wiem co myśleć o tej co jest teraz do kupienia i ma normalny termin ważności, tej od AgfaPHOTO.

[ Dodano: Nie 03 Lut, 2013 ]
Książkę kupiłem ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

Post autor: skytruck »

J.A. pisze: 3. [...] Przerobię na zakładki :-P
W podstawówce na ZPT takie robiłem. Dawno to było...
Tomcioc
-#
Posty: 21
Rejestracja: 17 mar 2013, 22:59
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: Tomcioc »

J.A. pisze:A ja właśnie przymierzam się do zrobienia R100 fomy. I nie mam zamiaru nic kombinować, zrobię jak Foma przykazała i nie przewiduję problemów. Jestem na etapie kompletacji odczynników, a proces mam zamiar poprowadzić bez zaświetlania.
Tak swoją drogą, to dziwię Ci się msierak, że mając sprawdzony przepis od Ilforda kombinujesz. Ja rozumiem kombinacje, gdy już się ma temat opanowany i chce się zobaczyć co by było gdyby, ale na początek, to proszenie się o kłopoty.

I jedna rzecz mnie zastanawia w formule Fomy na kąpiel odwracającą.
Czemu w niej występuje jednocześnie kwas octowy i wodorotlenek sodu?
Może ma powstać octan sodowy? nie głupie to chyba.
A w temacie R100. Zrobiłem w cudownych górach 2 rolki i dałem do "wypasionego" labu do wywołania. Obie taśmy czarne dostałem z informacją, że na pewno zepsuł mi się aparat. Aparat nadal dziala bez zarzutu - podobnie jak przed wyjazdem w te cudowne góry.
Next time - wołam sam.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A numerki na perforacji są? Bo jak nie ma, to bym facetowi w labie te czarne taśmy do pysku wsadził.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Tomcioc
-#
Posty: 21
Rejestracja: 17 mar 2013, 22:59
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: Tomcioc »

napisy (w tym numerki klatek) na perforacji są i tu własnie zagadka. na szczęście mam też 10 taśm slajdów kolorowych
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

może się walnąłeś i dałeś do labu nienaświetlone rolki?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tomcioc pisze:napisy (w tym numerki klatek) na perforacji są i tu własnie zagadka. na szczęście mam też 10 taśm slajdów kolorowych
No to sorry. Film wywołany prawdopodobnie poprawnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ