Cypisek_2 f-stop timer

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: jac123 »

aka pisze: 22 paź 2019, 08:29 W zamierzchłych czasach używałem różnych zegarów, ten bije na głowę wszystkie mechaniczne.
Tyle tylko, że K19s to nie jest zegar mechaniczny, a elektroniczny. Problemem w nim jest szwankująca elektronika (kondensatory) oraz pokrętła zmiany czasów, które z biegiem czasu się zużywają (zużywa się tarcza po której "kręcimy"). Oczywiście jak mało eksploatujemy to ujdzie. Ale te , które były używane na jakiś kółkach fotograficznych nie wytrzymują próby czasu.
Lepszy był zegar na przyciski - polski Budometal (czasami za grosze można kupić), bo nie było tam tarczy tylko przyciski, co było znacznie lepszym rozwiązaniem. Ma on też kalibrator do ustawienia precyzyjnie czasu.
A jeszcze lepszy jest zegar czeski, właśnie mechaniczny VIPO (combi) , bo nie elektronika odmierza czas. W tej klasie ("lat minionych") to chyba najlepszy zegar.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: Nomad »

pelovsky pisze: 22 paź 2019, 07:50
jac123 pisze: 21 paź 2019, 21:33 K19s lubią się psuć
chyba nie wszystkie, bo mój się nie psuje, czasy trzyma zgodnie z tolerancją określoną na tabliczce, a lat ma że o ho ho.
A to dlatego, że wszystko zależało od "sztuki", no i w jakimś procencie od właściwego użytkowania.
Pamiętacie jak to było z sowieckimi aparatami (pomijam Kijewa19 i Ałmaza)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: J.A. »

Nomad, standard. Produkty kralów demokracji ludowej mają jakość zmienna zależną od dnia tygodnia w którym powstały.
Jak w poniedziałek to zupełna padała, bo ludzie do pracy przychodzili na ciężkim kacu i jeszcze dla kurażu w ciągu dnia poprawiali.
Wtorek jak cię mogę, choć środa to był najlepszy dzień, no chyba, że czyjaś drużyna wygrała, to w czwartek był największy zapał do pracy. A w piątek i sobotę to naród już o niedzieli myślał i nie w głowie była jakaś produkcja.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: Nomad »

J.A. I dlatego produkcja była dzielona tak, że ta z poniedziałku i piątku- na kraj, wtorek na kadeele, środa i czwartek za twarde dewizy. ;-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: mrek »

Życie mi się potoczyło bez pracy w komunie. Zacząłem od przedsiębiorstwa zagranicznego Zasady.
Czy faktycznie na produkcji było tak nierówno? Bo, że kiepsko to wiem jako użytkownik.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: aka »

mrek pisze: 23 paź 2019, 17:13 Życie mi się potoczyło bez pracy w komunie. Zacząłem od przedsiębiorstwa zagranicznego Zasady.
Czy faktycznie na produkcji było tak nierówno? Bo, że kiepsko to wiem jako użytkownik.
Bywało różnie. Tam, gdzie efekt końcowy zależał od pojedynczych osób np. w budownictwie wielkopłytowym prace wykończeniowe (patrz Alternatywy 4) było kiepsko. Skacowani kierowcy w transporcie w poniedziałek to był częste zjawisko, wtedy wóz na kanał i leczenie kaca. W w przemyśle, w produkcji seryjnej, wyroby dla konsumenta, jeśli były kiepskie jakościowo to wynikało to najczęściej z powszechnych niedoborów materiałów i stosowania technologii zamiennych. Również brak dostępu do zachodnich technologii w całym bloku skutkował wytwarzaniem marnej jakości podróbek np. komputery RIAD vs IBM. A papier z bydgoskiego Fotonu to chyba był niezły jakościowo bez względu na dzień produkcji ;-)
Ps. Mam w domu, w użyciu, różne przedmioty i sprzęty rodem z PRL służące z powodzeniem do dziś (małe AGD).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: J.A. »

Nie, no to anegdota.
Ale jak każda zawiera jakieś rdzeń prawdy.
Trochę jak wspomniane Alternatywy 4, mocno przerysowane ale mimo wszystko tylko przerysowane, nie zmyślone.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ