Copirex

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Copirex

Post autor: PPaweł »

Słuchajcie, co się zmieniło od czasów używania kopiarek do stykówek, że teraz nie idzie tego zrobić? Papier prześwietla się straszliwie, a już włączam światło tylko takim błyskawicznym puknięciem w wyłącznik, może 0,1 sekundy z tego wychodzi. I to nawet na starym Fotonie, który jest podpisany, że jest do odbitek stykowych. Wywoływacz wziąłem z piwnicy i nie podgrzałem, więc ma 18, może 17 stopni i dalej nie da się tego sensownie wywołać. A nawet nie jest jakiś specjalnie świeży. Czyżby wtedy / do stykówek były jakieś zupełnie inne wywoływacze?
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Copirex

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 11 paź 2022, 21:31 Czyżby wtedy / do stykówek były jakieś zupełnie inne wywoływacze?
Nie inne wywoływacze, tylko inne papiery. Te do odbitek stykowych posiadały niskoczułą emulsję chlorosrebrową, a nie bromosrebrową jak papiery do powiększeń.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Copirex

Post autor: PPaweł »

I rzeczywiście resztki naklejki "chlor" są na tym Fotonie, którego użyłem. Ale jakoś nie widać, żeby on był mniej czuły, bo też wywołuje się jak durny. Nie widzę specjalnej różnicy między nim, a Fomą. Chyba, że to zadymienie ze starości tak wchodzi, ale mimo wszystko.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Copirex

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 11 paź 2022, 22:46 zadymienie ze starości
Wywołaj jeden arkusz nie naświetlony, w ciemnościach, czyli bez włączonej lampy ciemniowej.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Copirex

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 11 paź 2022, 22:46 Chyba, że to zadymienie ze starości ...
Może to zaświetlenie, a nie zadymienie.

Co do czułości polskiego papieru typu "chlor" - ze względu na charakterystyczny, bardzo przyjemny odcień obrazu robiłem na takim powiększenia w formacie 13x18 cm pod powiększalnikiem z żarówką opalową 75 W. Czasy ekspozycji przy powiększaniu z negatywów małoobrazkowych oscylowały w granicach 2 minut, kiedy na papierze typu "brom" to było kilkanaście sekund.

PS. Spróbuj wykorzystać papier Fomatone - w nim zastosowano emulsję kombinowaną, tj. opartą o chlorek i bromek srebra.
Ostatnio zmieniony 12 paź 2022, 09:12 przez Z_photo, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Copirex

Post autor: PPaweł »

Nie no, ten papier ma ze 40 lat, nie trzeba go aż zaświetlać, żeby poszarzał :-) Fakt, że jakby odjąć ten szary nalot to chyba wyszłyby nawet znośne zdjęcia. Nic to, puszczę przez powiększalnik, to miała być tylko próba tego Copirexa. Zresztą całkiem nawet fajnie się tym robi i jeszcze ma wbudowaną lampę ciemniową.

Hm. A da się zdobyć teraz jakiś nowy papier do stykówek?
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Copirex

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 12 paź 2022, 09:12 ... ten papier ma ze 40 lat, ...
Moim zdaniem wykorzystywanie tak starych materiałów to tylko strata czasu i chemikaliów do ich obróbki.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Copirex

Post autor: PPaweł »

A to jeszcze zależy, co się chce zrobić. Oczywiście, że jakby mi chodziło o jak najlepsze technicznie odbitki, to bym się w coś takiego nie bawił. Ale celem ćwiczenia było robienie sobie zdjęć bo staremu, dlatego wziąłem Gevaboxa (skądinąd bardzo przyzwoity aparat i jak na skrzynkowe to całkiem hi-tech ;-) ), tego Copirexa i papier, który akurat przypadkiem kiedyś mi wpadł w ręce razem z innymi starociami, a na którym było napisane "chceszli Waść stykówki czynić, używej mię".
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Copirex

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 12 paź 2022, 10:04 ... celem ćwiczenia było robienie sobie zdjęć bo staremu, dlatego wziąłem Gevaboxa (skądinąd bardzo przyzwoity aparat i jak na skrzynkowe to całkiem hi-tech ;-) ), tego Copirexa... .
Użyłeś przyzwoitego sprzętu i materiału, o którym z góry było wiadomo, że do niczego się już nie nadaje.
Ja nie widzę w tym żadnego sensu - nawet jeśli to było tylko ćwiczenie.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Copirex

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 12 paź 2022, 10:04 celem ćwiczenia było robienie sobie zdjęć bo staremu
No to sobie porobiłeś.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Copirex

Post autor: rbit9n »

ostatnimi czasy Foma robiła papier Fomalux z emulsją chlorową, ale obecnie jest on niedostępnym.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Copirex

Post autor: PPaweł »

Widzę, że coś Adoxa też jest, albo było w miarę niedawno. Nic to, jak mi wpadnie w ręce, to pewnie jeszcze raz spróbuję.
ATSD, to ten Gevabox ma złącze lampy błyskowej z dwóch oddzielnych wtyczek. Przychodzi komuś do głowy nazwa lampy, które takie miała, żeby sobie wyszukać?
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Copirex

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 14 paź 2022, 15:24 Gevabox ma złącze lampy błyskowej z dwóch oddzielnych wtyczek. Przychodzi komuś do głowy nazwa lampy, które takie miała, żeby sobie wyszukać?
Były różne standardy przyłączy lamp błyskowych, w tym z podwójnymi wtykami: http://www.jollinger.com/photo/articles ... ctors.html
Spodziewam się, że ten aparat współpracuje ze spaleniowymi lampami błyskowymi - ze względu na praktycznie niedostępne jednorazowe żarówki oraz baterie inicjujące ich zapłon to fotografowanie w świetle błyskowym chyba lepiej odpuścić.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Copirex

Post autor: PPaweł »

Z żarówkami to akurat nie ma specjalnie problemu, natomiast owszem, gorzej z tymi dwudziestowoltowymi bateriami. Właściwie nawet całkiem źle. Aczkolwiek dwie baterie bodajże A27 mieszczą się w tej objętości i dają 24V. Dzięki za ten link, wymiarów nie ma, ale pewnie ten Gevabox ma złącze Exakta, europejski w końcu jest.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Copirex

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 15 paź 2022, 20:12 Z żarówkami to akurat nie ma specjalnie problemu, (...)
(...) pewnie ten Gevabox ma złącze Exakta, europejski w końcu jest.
Jeżeli nie przeszkadza Ci mała podaż oraz dość wysokie ceny żarówek spaleniowych, to być może zainteresuje Cię ta oferta: https://www.ebay.pl/itm/144768799241?ha ... R76EstX8YA
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ