Co zamiast Tetenal Lavaquick

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: Ozmin »

J.A. pisze: 28 paź 2022, 22:29 W jakiej temperaturze stał, że się wytrącił? No i pytanie czy to był odpowiedni odczynnik Na2SO3.
Temperatura ca. 26 stopni. Korzystam z takich odczynników jak widać na zdjęciu.
LD pisze: 29 paź 2022, 10:33 Polecam wodę demineralizowaną do rozpuszczania siarczynu sodu.
Wodę filtruję filtrem Brita, a później gotuję. Kupię demineralizowaną i zobaczę, czy będzie różnica :-)
Z_photo pisze: 05 lis 2022, 20:55 Kombinujemy jak koń pod górę :lol: , a okazuje się że cały czas pozostaje w ofercie (także w polskich sklepach) Ilford Washaid: https://www.ilfordphoto.com/1970902?___ ... =ilford_uk
Tetanal Lavaquick 1:19, Ilford Washaid 1:4. Drogo Panie :-)
Załączniki
IMG_6129.JPG
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: Ozmin »

Okazało się, że to kwestia wody. W demineralizowanej roztwór jest klarowny. Dzięki za podpowiedź :-) Swoją drogą daje to do myślenia ile związków i w jakiej ilości jest w gdańskiej kranówce.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: Bocianowski »

Ozmin pisze: 29 lis 2022, 17:00 Okazało się, że to kwestia wody. W demineralizowanej roztwór jest klarowny. Dzięki za podpowiedź :-) Swoją drogą daje to do myślenia ile związków i w jakiej ilości jest w gdańskiej kranówce.
Dzięki za wpis! Cholery dostanę z tą wodą. Chemik ze mnie także żaden i się gubię :-( Już myślałem, że jak dawniej - jak przefiltruję, przegotuję i znów przefiltruję to będzie dobrze. A tu kicha. Wody demi też są różne jakościowo. Odwrócona osmoza rozwiązaniem?
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: radek »

Chciałbym podpytać, czy ktoś stosuje prostą metodę polecaną przez Johna Fincha, żeby przepłukać baryty w roztworze kuchennej sody oczyszczonej - łyżka sody na litr wody? To rzeczywiście działa?
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: Ozmin »

@radek, myślę, że najlepiej samemu sprawdzić :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 06 lis 2022, 12:34 papiery PE płucze się kilka min, a baryty godzinę
No właśnie, czy godzina płukania w bieżącej z częstym tasowaniem powiększeń, a następnie 3 godziny moczenia w zmienianej kilkukrotnie letniej wodzie będzie miało dostatecznie dobry efekt? W tej chwili muszę pracować w warunkach partyzanckich i dodatków neutralizujących sole zespolone nie mam.
Powiększenia już się suszą i wolałbym ich nie moczyć ponownie :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: powalos »

Imperitus, moim zdaniem tak długie leżakowanie barytów w wodzie może im trochę zaszkodzić. Staną się bardzo nasiąknięte i przez to łatwiej o ich uszkodzenie. Szczególnie warstwy światłoczułej.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: Imperitus »

powalos, wiem że nie powinno się tyle moczyć. Ale zniosły to bardzo dobrze, poza tym- jeśli przyszły konserwator papieru nie wiedziałby jak obchodzić się z mokrym papierem, to ja nie wiem kto miałby wiedzieć ;-).
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: J.A. »

Imperitus pisze: 10 sie 2023, 19:29 i dodatków neutralizujących sole zespolone nie mam.
Nie masz soli kuchennej?
Nie masz siarczynu sodowego bezwodnego i wodorotlenku sodu?
Jeżeli tych drugich rzeczywiście nie masz, to sól kuchenna też wystarczy. Godzina płukania nie w bieżącej, a w zmieniauenej co kilka min wodzie i powiedzmy gdzieś tak po 15 min 5 min w solance. Potem 45 płukania w zmieniane wodzie.
Ostatnio zmieniony 10 sie 2023, 20:22 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: powalos »

Imperitus pisze: 10 sie 2023, 19:48 poza tym- jeśli przyszły konserwator papieru nie wiedziałby jak obchodzić się z mokrym papierem, to ja nie wiem kto miałby wiedzieć ;-).
:-) :-) :-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: Imperitus »

J.A., no jakbym siedział w Toruniu to miałbym to wszystko. Ale jestem w domu w Cieszynie i jak pisałem- warunki są spartańskie. Ale soli mogę spróbować, jak rozumiem mam je teraz znowu namoczyć, wsadzić na 5 minut do solanki i potem 45 minut płukania.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: J.A. »

Tak dokładnie.
Tak z łyżeczkę na 5 litrów. Albo nawet na 10.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 225
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co zamiast Tetenal Lavaquick

Post autor: Tomasz. »

M.Iliński zalecał 1% roztwór węglanu sodu (o ile dobrze pamiętam), a w W. Tkaczyński w fotopozytywie wspominał, że można używać również 2% roztworu siarczynu sodu.
ODPOWIEDZ