co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

Bo powstał nie wiem kiedy, nie wiem gdzie, mit Rodinala.
O ile rozumiem takie skamieliny jak my po komunistycznych czasach niedoborów, gdy ćwiartka R09 pozwalała z ufnością patrzeć na 5 lat do przodu to nie pojmuję młodszego pokolenia tak mocno przywiązanego do tego specyfiku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

co właśnie wywołałeś?

Post autor: powalos »

Wstawiam dwie fotki z tego Ilforda Pan 400 wołanego w HC-110 ,1:31, t=7min. Skanowane Minoltą Dual III AF2840. Pliki odwrócone i wyregulowane poziomy w Fast Stone. Nawet nie jest tak źle z tym ziarnem. Fotki przykładowe, nic szczególnego, bo dopiero staram się dowiedzieć, jak zachowuje się ten materiał w różnych warunkach.
Fan Pentax'a.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 25 kwie 2020, 09:30 (...) takie skamieliny jak my po komunistycznych czasach niedoborów, gdy ćwiartka R09 pozwalała z ufnością patrzeć na 5 lat do przodu (...)
Do dziś pamiętam jak zimą 1982 r. dumnie wychodziłem ze sklepu, dźwigając litrową, szklaną butlę R09 i trzy sztuki małoobrazkowego NB01. :-D
Byłem pierwszy w długiej kolejce, choć mocno wymarzłem zajmując miejsce na kilka godzin przed otwarciem sklepu.

No i faktycznie, chyba głównie z sentymentu używam Rodinala - choć tylko do negatywów niskoczułych o klasycznej budowie.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

co właśnie wywołałeś?

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 25 kwie 2020, 09:30 Bo powstał nie wiem kiedy, nie wiem gdzie, mit Rodinala.
Myślę, ża stało się to już w chwili jego powstania i wypuszczenia na rynek. Przed Rodinalem wywoływanie negatywów było trudne. Skomplikowane misterium sporządzanie roztworów wywoływaczy przypominało alchemiczne czary-mary. Zresztą wiele działań ciemniowych, które my teraz wykonujemy rutynowo wtedy wymagało specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Kiedy pojawił się wywoływacz, który wystarczyło tylko rozcieńczyć wodą i podczas wywoływania pilnować w zasadzie tylko czasu wywoływania, wywoływacz, w którym praktycznie wyeliminowano niebezpieczeństwo przewołania i popełnienie innych błędów fotoamatorzy i fotografowie zawodowi wręcz oszaleli na jego punkcie. Tak narodziła się legenda i mit. A jeszcze jeśli dodać do tego rzeczywistą trwałość koncentratu to nie dziwmy się, że ten mit przetrwał do obecnych czasów. A trzeba sobie jasno i wyraźnie powiedzieć, że w czasach, kiedy wszedł na rynek i zawojował go nie było jeszcze materiałów małoobrazkowyych. Za małoobrazkowy, miniaturowy wręcz "robił" dzisiejszy format średni, a kliszki 9x12 były standardem i nikt, absolutnie nikt nie zawracał sobie głowy takimi pierdołami jak ziarnistość obrazu fotograficznego.
HC-110 pod wieloma względami jest bardzo podobny do Rodinalu i też nie jest drobnoziarnisty. Hc--110 jest amerykańską odpowiedzią na mit Rodinalu rozpropagowaną przez Adamsa (czy Adams w ogóle używał małego obrazka?). Widziałem gdzieś testy porównawcze obu tych wywoływaczy i stwierdziłem, że "idą łeb w łeb". Bo również, jak wielu innych entuzjastów, zacząłem się poddawać mitowi wywoływacza doskonałego. No bo jeśli coś jest tak wychwalane pod niebiosa, to coś w tym musi być. Po dogłębnej analizie problemu pozostałem przy zdrowym rozsądku. Dlatego Rodinal tak, ale tylko do niektórych zastosowań, Caffenol tak, ale również do wyjątkowych sytuacji, a w pozostałych "sytuacjach" także ID-68, także Atomal - boirę z tego to co mi akurat pasuje do konkretnej "sytuacji".
To prawda, że najlepiej wymacać sobie jeden konkretny wywoływacz i jego się trzymać, ale prawda ta jest prawdziwa tylko wtedy gdy używamy jednego rodzaju negatywu, w jednym formacie. Jeśli już raz bierze się małoobrazkową 100, zaraz potem 400, a gdy najdzie ochota to namiętnie fotografujemy w średnim, to ta zasada już przestaje być tak oczywista.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

Trudno się z tym nie zgodzić.
Choć ostatni akapit ująłbym inaczej.
Dobrą zasadą są dwa filmy i dwa wywoływacze.
Ale w miarę nabierania wiedzy i doświadczenia trzeba tę paletę poszerzać, by nie narzucać sobie sztucznych ograniczeń.

Zabawne jest to, źe to właśnie doświadczeni najczęściej ograniczają lość możliwych kombinacji, a nowicjusze „muszą” sprawdzić jak działa wszystko we wszystkim, mimo iż nawet najczęściej nie widzą wielkich różnic, a te które widzą, to nie wiedzą czy powstały bo tak miało być, czy przypadkiem z jakiegoś nieznanego sobie powodu. :roll:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

W lesie byłem - po drodze w aucie nowy Rojek, a film:

Mamiya 645
Mamiya 55/2.8 N
RPX400@800
ID-68 21* 9'

i szczerze myślałem że to HP5+ - okazało się po wyjęciu że jednak nie - film założyłem 3 tygnie temu ;-)
ale może i lepiej na leśnych zacieków nie widać :mrgreen: - a w lodówce jeszcze 4 zalegają :-(
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 26 kwie 2020, 11:29 myślałem że to HP5+
Chwaliłeś, chwaliłeś to spróbowałem i powiem, że mi przypasował bardziej niż Trix.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 26 kwie 2020, 13:36
4Rider pisze: 26 kwie 2020, 11:29 myślałem że to HP5+
Chwaliłeś, chwaliłeś to spróbowałem i powiem, że mi przypasował bardziej niż Trix.
Fajnie cieszę się 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

co właśnie wywołałeś?

Post autor: skiper75 »

dwa w jednym ?

Edyta
Co ja pijany z rana? Skomrntowalem zdjecie ktorego nie ma?
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

co właśnie wywołałeś?

Post autor: darekdp »

Trochę zaległych szitek 4x5:
- Foma 100@100 w Wehner Entwickler (10 lat po terminie)
- Foma 100@64 w ID11 (10 lat po terminie)
- Foma 100@64 w PyrocatHD (10 lat po terminie)
- FP4@64 w PyrocatHD (5 lat po terminie)
- Rollei RPX 25 w ID11 (świerzy zakup)
Wszystko rotacyjnie. Wyszło bardzo ładnie i podobnie.
Zostałem zaskoczony jak cienki jest Rollei RPX. Przy ładowaniu kaset myślałem na początku, że to jakieś papierowe przekładki. Przy Rollei-u inne szitki to "grube kartony". Ale za to jest rzeczywiście prawie przezroczysty.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

skiper75 pisze: 27 kwie 2020, 11:35 dwa w jednym ?

Edyta
Co ja pijany z rana? Skomrntowalem zdjecie ktorego nie ma?
Nie było ale znikło - i pojawiło się Ciebie w galerii przecież, na zasadzie gościa ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

wywołałem trykot w majtolach.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

co właśnie wywołałeś?

Post autor: powalos »

Ilford FD+@125 zwojowy, HC-110 1:31, 21°C, 7 min. Skanowane liniowo (Epson V600). Odwrócenie, regulacja poziomów i plamkowanie w FastStone. Pierwsze to taka "brama" do lasu. Na drugim ogólnie bajzel (dosłownie), ale słońce ładnie mi zagrało w tych gałęziach.
FP+2020-05-05-0001+125 09p.jpg
FP+2020-05-05-0001+125 14p.jpg
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

sie podoba Krzysiek
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

neopan 400 w mytolu 1:1.
kiedyś miałem problemy z retykulacją tego negatywu, ciekawe jak teraz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ