co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

Bo powstał nie wiem kiedy, nie wiem gdzie, mit Rodinala.
O ile rozumiem takie skamieliny jak my po komunistycznych czasach niedoborów, gdy ćwiartka R09 pozwalała z ufnością patrzeć na 5 lat do przodu to nie pojmuję młodszego pokolenia tak mocno przywiązanego do tego specyfiku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
co właśnie wywołałeś?

Post autor: powalos »

Wstawiam dwie fotki z tego Ilforda Pan 400 wołanego w HC-110 ,1:31, t=7min. Skanowane Minoltą Dual III AF2840. Pliki odwrócone i wyregulowane poziomy w Fast Stone. Nawet nie jest tak źle z tym ziarnem. Fotki przykładowe, nic szczególnego, bo dopiero staram się dowiedzieć, jak zachowuje się ten materiał w różnych warunkach.
Fan Pentax'a.
Z_photo
-#
co właśnie wywołałeś?

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 25 kwie 2020, 09:30 (...) takie skamieliny jak my po komunistycznych czasach niedoborów, gdy ćwiartka R09 pozwalała z ufnością patrzeć na 5 lat do przodu (...)
Do dziś pamiętam jak zimą 1982 r. dumnie wychodziłem ze sklepu, dźwigając litrową, szklaną butlę R09 i trzy sztuki małoobrazkowego NB01. :-D
Byłem pierwszy w długiej kolejce, choć mocno wymarzłem zajmując miejsce na kilka godzin przed otwarciem sklepu.

No i faktycznie, chyba głównie z sentymentu używam Rodinala - choć tylko do negatywów niskoczułych o klasycznej budowie.
Awatar użytkownika
technik219
-#
co właśnie wywołałeś?

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 25 kwie 2020, 09:30 Bo powstał nie wiem kiedy, nie wiem gdzie, mit Rodinala.
Myślę, ża stało się to już w chwili jego powstania i wypuszczenia na rynek. Przed Rodinalem wywoływanie negatywów było trudne. Skomplikowane misterium sporządzanie roztworów wywoływaczy przypominało alchemiczne czary-mary. Zresztą wiele działań ciemniowych, które my teraz wykonujemy rutynowo wtedy wymagało specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Kiedy pojawił się wywoływacz, który wystarczyło tylko rozcieńczyć wodą i podczas wywoływania pilnować w zasadzie tylko czasu wywoływania, wywoływacz, w którym praktycznie wyeliminowano niebezpieczeństwo przewołania i popełnienie innych błędów fotoamatorzy i fotografowie zawodowi wręcz oszaleli na jego punkcie. Tak narodziła się legenda i mit. A jeszcze jeśli dodać do tego rzeczywistą trwałość koncentratu to nie dziwmy się, że ten mit przetrwał do obecnych czasów. A trzeba sobie jasno i wyraźnie powiedzieć, że w czasach, kiedy wszedł na rynek i zawojował go nie było jeszcze materiałów małoobrazkowyych. Za małoobrazkowy, miniaturowy wręcz "robił" dzisiejszy format średni, a kliszki 9x12 były standardem i nikt, absolutnie nikt nie zawracał sobie głowy takimi pierdołami jak ziarnistość obrazu fotograficznego.
HC-110 pod wieloma względami jest bardzo podobny do Rodinalu i też nie jest drobnoziarnisty. Hc--110 jest amerykańską odpowiedzią na mit Rodinalu rozpropagowaną przez Adamsa (czy Adams w ogóle używał małego obrazka?). Widziałem gdzieś testy porównawcze obu tych wywoływaczy i stwierdziłem, że "idą łeb w łeb". Bo również, jak wielu innych entuzjastów, zacząłem się poddawać mitowi wywoływacza doskonałego. No bo jeśli coś jest tak wychwalane pod niebiosa, to coś w tym musi być. Po dogłębnej analizie problemu pozostałem przy zdrowym rozsądku. Dlatego Rodinal tak, ale tylko do niektórych zastosowań, Caffenol tak, ale również do wyjątkowych sytuacji, a w pozostałych "sytuacjach" także ID-68, także Atomal - boirę z tego to co mi akurat pasuje do konkretnej "sytuacji".
To prawda, że najlepiej wymacać sobie jeden konkretny wywoływacz i jego się trzymać, ale prawda ta jest prawdziwa tylko wtedy gdy używamy jednego rodzaju negatywu, w jednym formacie. Jeśli już raz bierze się małoobrazkową 100, zaraz potem 400, a gdy najdzie ochota to namiętnie fotografujemy w średnim, to ta zasada już przestaje być tak oczywista.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

Trudno się z tym nie zgodzić.
Choć ostatni akapit ująłbym inaczej.
Dobrą zasadą są dwa filmy i dwa wywoływacze.
Ale w miarę nabierania wiedzy i doświadczenia trzeba tę paletę poszerzać, by nie narzucać sobie sztucznych ograniczeń.

Zabawne jest to, źe to właśnie doświadczeni najczęściej ograniczają lość możliwych kombinacji, a nowicjusze „muszą” sprawdzić jak działa wszystko we wszystkim, mimo iż nawet najczęściej nie widzą wielkich różnic, a te które widzą, to nie wiedzą czy powstały bo tak miało być, czy przypadkiem z jakiegoś nieznanego sobie powodu. :roll:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

W lesie byłem - po drodze w aucie nowy Rojek, a film:

Mamiya 645
Mamiya 55/2.8 N
RPX400@800
ID-68 21* 9'

i szczerze myślałem że to HP5+ - okazało się po wyjęciu że jednak nie - film założyłem 3 tygnie temu ;-)
ale może i lepiej na leśnych zacieków nie widać :mrgreen: - a w lodówce jeszcze 4 zalegają :-(
".... plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi."
Galeria 4R: https://www.flickr.com/photos/4rider
aka
-#
co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 26 kwie 2020, 11:29 myślałem że to HP5+
Chwaliłeś, chwaliłeś to spróbowałem i powiem, że mi przypasował bardziej niż Trix.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

aka pisze: 26 kwie 2020, 13:36
4Rider pisze: 26 kwie 2020, 11:29 myślałem że to HP5+
Chwaliłeś, chwaliłeś to spróbowałem i powiem, że mi przypasował bardziej niż Trix.
Fajnie cieszę się 8-)
".... plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi."
Awatar użytkownika
skiper75
-#
co właśnie wywołałeś?

Post autor: skiper75 »

dwa w jednym ?

Edyta
Co ja pijany z rana? Skomrntowalem zdjecie ktorego nie ma?
darekdp
-#
co właśnie wywołałeś?

Post autor: darekdp »

Trochę zaległych szitek 4x5:
- Foma 100@100 w Wehner Entwickler (10 lat po terminie)
- Foma 100@64 w ID11 (10 lat po terminie)
- Foma 100@64 w PyrocatHD (10 lat po terminie)
- FP4@64 w PyrocatHD (5 lat po terminie)
- Rollei RPX 25 w ID11 (świerzy zakup)
Wszystko rotacyjnie. Wyszło bardzo ładnie i podobnie.
Zostałem zaskoczony jak cienki jest Rollei RPX. Przy ładowaniu kaset myślałem na początku, że to jakieś papierowe przekładki. Przy Rollei-u inne szitki to "grube kartony". Ale za to jest rzeczywiście prawie przezroczysty.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

skiper75 pisze: 27 kwie 2020, 11:35 dwa w jednym ?

Edyta
Co ja pijany z rana? Skomrntowalem zdjecie ktorego nie ma?
Nie było ale znikło - i pojawiło się Ciebie w galerii przecież, na zasadzie gościa ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

wywołałem trykot w majtolach.
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."
Lieutenant Colonel William "Bill" Kilgore

zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
co właśnie wywołałeś?

Post autor: powalos »

Ilford FD+@125 zwojowy, HC-110 1:31, 21°C, 7 min. Skanowane liniowo (Epson V600). Odwrócenie, regulacja poziomów i plamkowanie w FastStone. Pierwsze to taka "brama" do lasu. Na drugim ogólnie bajzel (dosłownie), ale słońce ładnie mi zagrało w tych gałęziach.
FP+2020-05-05-0001+125 09p.jpg
FP+2020-05-05-0001+125 14p.jpg
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

sie podoba Krzysiek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

neopan 400 w mytolu 1:1.
kiedyś miałem problemy z retykulacją tego negatywu, ciekawe jak teraz.
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."
Lieutenant Colonel William "Bill" Kilgore

zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ