co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

EE2 pisze: 16 kwie 2024, 22:25 Bez urazy ale nie wiem ile razy pisałem, że nawet nie wiem co to za film. A nie wiedząc co to jest jak miałem dobrać czas wywoływania?
To jest wlasnie dokladnie ten przypadek, gdzie wola sie krotko i energicznie. Na przyklad tak:

HC-110 rozcieczenie A (1+15)
20C, 4 min., agitacja: 30/60x3

KBr nie jest uniwersalnym środkiem, ktory gwarantuje sukces. Polecam wziac to pod uwage przy zakupie ilosci odczynnika.
PPaweł
-#
Posty: 1362
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co właśnie wywołałeś?

Post autor: PPaweł »

oKuba pisze: 17 kwie 2024, 06:51 To jest wlasnie dokladnie ten przypadek, gdzie wola sie krotko i energicznie.
No dobra, ale "krótko i energicznie" to może być te 4 minuty, może być 2, może być pewnie jeszcze i 6. Nie twierdzę, że EE zastosował dobrą metodę, ale przynajmniej jak wołał długo, to odchyłka pięciu minut mało wpłynęła. A "krótko i energicznie", jak się nie wie ile, to 30 sekund robi różnicę.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

PPaweł Podstawowym problemem jest zadymienie, ktore rosnie z każdą minutą wolania. I tu jest pies pogrzebany. Reszta sie zgadza.

W przypadku negatywu nieznanego wieku i pochodzenia to wedlug mnie jedyny rozsądny i sprawdzony sposob próby ratowania materialu. W przypadku dużej ilosci materialu, to inna bajka. Wtedy mozna wypróbować rozne sposoby.

I tak z ciekawości. Masz doświadczenie z wolaniem starego materiału czy teoretyzujesz?
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 232
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Tomasz. »

oKuba pisze: 17 kwie 2024, 07:38 I tak z ciekawości. Masz doświadczenie z wolaniem starego materiału czy teoretyzujesz?
a jakie doświadczenie trzeba mieć by stwierdzić, że określenie "krótko i energicznie" jest mało konkretne i dla jednego może oznaczać minutę w wywoływaczu a dla innego aż 5? ;-)
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

Tomasz. pisze: 17 kwie 2024, 08:09 a jakie doświadczenie trzeba mieć by stwierdzić, że określenie "krótko i energicznie" jest mało konkretne i dla jednego może oznaczać minutę w wywoływaczu a dla innego aż 5?
Nie w tym rzecz. To, ze to czas umowny i wybrany poniekad dowolnie, lezy w naturze rzeczy. Ale przerobiony material, rozne wywolywacze z antyzadymiaczami i bez, daja praktyczny poglad jaka metoda jest skuteczna, a jaka nie.
PPaweł
-#
Posty: 1362
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co właśnie wywołałeś?

Post autor: PPaweł »

No właśnie w tym rzecz przecież. Nikt chyba jakoś specjalnie nie protestował, że lepiej jest szybciej, niż wolniej - ale żeby zrobić szybciej, to trzeba wiedzieć, co to znaczy, bo różnice spokojnie mogą być dwukrotne. No nie powiesz chyba, że dwukrotna różnica czasu wywoływania nie wpływa na efekt. A doświadczenie mam niewielkie, tym niemniej kilka przypadkowych starych filmów wywołałem - z własnymi zdjęciami i nie. Tylko że ja nie dyskutuję z tym, żeby szybko. Natomiast popieram pytanie: ile to jest szybko?
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 17 kwie 2024, 10:08 Natomiast popieram pytanie: ile to jest szybko?
Problem w tym, ze nie wiadomo. Znaczy dokladnie. Należy ciągle pamiętać, ze generalnie krótkie wywolywanie nie jest zalecane. Tak wiec to kwestia bardzo indywidualna i oczywiście pewinen kompromis, gdyż tak naprawdę to nie mówimy tutaj o optymalnym wywolywaniu materialu.

Z mojego doswiadczenia podany wyżej przepis funkcjonuje najlepiej wlasnie przy podanym czasie. Byc może jeszcze bardziej skoncentrowany wywolywacz w czasie krotszym dalby podobne efekty, ale to kloci sie znowu z generalna zasada, aby nie wolac zbyt krótko, gdyz moze to doprowadzić to do nierownomiernego wywolania negatywu. Osobiście unikam czasu ponizej 5 minut w normalnym procesie.

Wracajac do pytania. Ciezko wyczuc. To tylko kompromis. Jednakże generalna zasada jest taka, ze krotko i energicznie a nie dlugo w rozrzedzonym wywolywaczu, gdyz zegar z zadymieniem tyka.

Ale zaczynam się powtarzać, wiec to tyle na temat z mojej strony..
aka
-#
Posty: 5594
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 15 kwie 2024, 11:05 A nie wiedząc co to jest jak miałem dobrać czas wywoływania?
Dobrze sformułowane pytanie by pomogło.
EE2 pisze: 16 kwie 2024, 22:25 Na kilku stronach internetowych o fotografii tradycyjnej jest opisana metoda wywoływania starych filmów w Rodinalu 1+100 przez godzinę z dodatkiem KBr w ilości 1g KBr na 1L roztworu. Oczywiście KBr jako antyzadymiacz.
No nie wiem, ale wiem, że KBr jest antyzadymiaczem, ale też spowalniaczem i godzina w stadzie, jak mniemam, to może być ciekawie. Rzecz w tym jak stary i w jakiej kondycji jest film i kiedy naświetlony. Tak czy inaczej loteria, ale lepiej skorzystać z potwierdzonych sposobów niż anonimowych wpisów w internetach.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

Panowie. Rzecz jest w tym, że jak wywołujesz "wyrównawczo"*, to ßwiatła się niedowołują, bo brakuje reduktora, a cienie przewołują bo reduktora jest nadmiar.
W materiale starym niedowołanie świateł mamy w gratisie, a przewołoanie cieni mamy w zadymieniu.
Wobec czego wywołując wyrównawczo negatyw stary, powodujemy niedowołanie z braku reduktora, oraz niedowołanie z powodu rozpadu z wiekiem centrów wywoływania. - Tak obraz utajony się cofa.
Dając więcej reduktora powodujemy cięgnięcie świateł, i skracamy w cieniach czas na wywołanie się nadmierne dymu.

* Wywołanie wyrównawcze - długo w małej ilości reduktora.
EE2 pisze: 16 kwie 2024, 22:25 P.S. Na kilku stronach internetowych o fotografii tradycyjnej jest opisana metoda wywoływania starych filmów w Rodinalu 1+100 przez godzinę z dodatkiem KBr w ilości 1g KBr na 1L roztworu. Oczywiście KBr jako antyzadymiacz.
I to jest problem internetu. Ktoś wywołał w ten sposób film, Tobie nieznany. Nie wiesz czy ten filma miał 5 lat i leżał w chłodnym miejscu, czy 40 i leżał na strychu.
Kluczem w starych filmach nie jest to jak się ten film nazywa. tylko jak jest stary i w jakich warunkach przechowywany.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 16 kwie 2024, 22:25 P.S. Na kilku stronach internetowych o fotografii tradycyjnej jest opisana metoda wywoływania starych filmów w Rodinalu 1+100 przez godzinę z dodatkiem KBr w ilości 1g KBr na 1L roztworu. Oczywiście KBr jako antyzadymiacz.
I to jest problem internetu. Ktoś wywołał w ten sposób film, Tobie nieznany. Nie wiesz czy ten filma miał 5 lat i leżał w chłodnym miejscu, czy 40 i leżał na strychu.
Kluczem w starych filmach nie jest to jak się ten film nazywa. tylko jak jest stary i w jakich warunkach przechowywany.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

co właśnie wywołałeś?

Post autor: EE2 »

Filmy to Svema i Tacma. Dat przydatności nie pamiętam ale na opakowaniach są. Co do przechowywania to nie wiem jak były przechowywane. Kolega, który mnie obdarował dostał to od kogoś i w ciągu kilku dni mi przekazał. Pytałem czy miałby możliwość się dowiedzieć jak były przechowywane - niestety nie ma takowej. Mimo wszystko je przetestuje bo mam kilkanaście pudełek tego towaru więc dlaczego by nie :-) Jak się okaże, że nic co uznam za sensowne z nich nie wyjdzie to wtedy odpuszczę. Najchętniej bym je wywołał odwracalnie (o ile się da) :-D
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 232
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Tomasz. »

EE2 pisze: 17 kwie 2024, 19:27 Najchętniej bym je wywołał odwracalnie (o ile się da)
dać to się na pewno da, pytanie czy warto...
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

co właśnie wywołałeś?

Post autor: EE2 »

Od roku wywołuje Fomapana 100 (nie R) na slajd i jestem bardzo z efektu zadowolony :-)
Wiadomo, świeży film to co innego niż takie starocie ale może i z nich coś się da uzyskać co mi się spodoba.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
rodinalu
-#
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2023, 13:31

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rodinalu »

J.A. pisze: 17 kwie 2024, 12:56 Kluczem w starych filmach nie jest to jak się ten film nazywa. tylko jak jest stary i w jakich warunkach przechowywany.
Chyba jednak różne filmy różnie się starzeją. Dużo czytałem na zachodnich stronach o niezwykłej długowieczności filmów Kodak Panatomic-X i Verichrome Pan, które (szczególnie ten pierwszy) nawet kilkadziesiąt lat po terminie, przechowywane w temperaturze pokojowej, niewiele się różnią od świeżych. I tak się składa, że wszedłem w posiadanie dwóch rolek Panatomic-X, z teminem 1980 albo 82, więc kiedyś to sprawdzę osobiście :-).

@EE2 może zainteresuje Cię ten artykuł https://www.diyphotography.net/how-i-re ... lm-stocks/
Wywoływanie w temperaturze 11°C, z dodatkiem benzotriazolu. Autor opisuje tam wywołanie wielu różnych filmów, które wydawały się nie do odratowania. Są zdjęcia porównawcze, kawałek negatywu wołany tradycyjnie i jego metodą. Wygląda obiecująco.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

rodinalu pisze: 18 kwie 2024, 12:09 Chyba jednak różne filmy różnie się starzeją. Dużo czytałem na zachodnich stronach o niezwykłej długowieczności filmów Kodak Panatomic-X i Verichrome Pan, które (szczególnie ten pierwszy) nawet kilkadziesiąt lat po terminie, przechowywane w temperaturze pokojowej, niewiele się różnią od świeżych. I tak się składa, że wszedłem w posiadanie dwóch rolek Panatomic-X, z teminem 1980 albo 82, więc kiedyś to sprawdzę osobiście .
Ależ oczywiście. Tylko jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania od kogoś w zupełnie nieznanym stanie i bez oznaczeń na opakowaniu takiego materiału?
Wysokoczułe starzeją się szybciej, więcej tracą na czułości etc. Cz-B są trwalsze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ