co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 12 maja 2023, 14:42 E, no to to jest słabe. Znać język to jednak znać język, poszerza horyzonty, nawet czasem w niespodziewanym kierunku, a nawet, jeżeli nic nie poszerzy, to nie zaszkodzi.
Dokladnie tak to widze i teraz szczerze zaluje, ze w tamtych czasach nie przykladalem sie do rosyjskiego. Stracony czas a mozna go bylo pozytecznie wykorzystac. Jezyk to jezyk. Niezaleznie jaki
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 12 maja 2023, 15:10 Rosyjski to sobie mogłem do oglądania filmów wojennych jedynie wykorzystać
Całe roczniki "Sowietskoje Foto" czytałem w oryginale. To tylko jeden z wielu przykładów sensownego wykorzystania znajomości j. rosyjskiego. Jak ktoś nie chce to żadnej wiedzy nie wykorzysta, jak ktoś chce to nawet twierdzenie Pitagorasa w codziennym życiu potrafi zastosować.
oKuba pisze: 12 maja 2023, 15:17 Jezyk to jezyk. Niezaleznie jaki
Ważne, że więcej niż jeden.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Z_photo »

Podobno dobrze jest znać język wroga - choć oczywiście nie wszyscy ruscy to wrogowie.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

co właśnie wywołałeś?

Post autor: miki11 »

Jeszcze raz napiszę, żeby to był zrozumiałe. Chciałem się uczyć angielskiego i niemieckiego, a kazali mi chodzić na rosyjski i niemiecki. Dzisiaj miałbym o wiele więcej pożytku z dobrej znajomości angielskiego. Ale to był taki system i w dziekanacie nie było mowy o żadnych zmianach (ponieważ dziekan był czerwony jak arbuzy w środku). Oni wtedy mieli wytyczne, że ma być tyle-a-tyle godzin rosyjskiego i kwita. Także nie o znajomości rosyjskiego tutaj mowa, tylko o narzuconym z góry przez czerwonych khmerów obowiązku nauki rosyjskiego zamiast angielskiego. Czy tym razem wybrzmiało to zrozumiale? I ja nie atakuję języka rosyjskiego. Jeśli ktoś chce go znać jako drugi lub trzeci, to jest świetny pomysł. Ale najpierw angielski, to chyba w dobie internetu nie jest dyskusyjne.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

miki11, To o czym piszesz, to oczywista oczywistosc i nikt kto zyl w tamtych czasach tego nie kwestionuje. Takie byly realia i juz. Niezaleznie od tego, kazdy dodatkowy jezyk poszerza horyzonty i o tym mowa. Niewazne czy rosyjski, czeski czy jeszcze inny.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co właśnie wywołałeś?

Post autor: PPaweł »

Wkurzenie tym, że na studiach nie można sobie było wybrać takich języków, jakie się chciało (w granicach rozsądku) jest, oczywiście, zrozumiałe. Natomiast, po prawdzie, to dobra znajomość języka nie bierze się ze studiów, czy innego rodzaju szkół, tylko po prostu z używania. W szczególności z angielskim jest to dość łatwe, bo jak złapać podstawy na jakimś kursie, szkolnym, czy pozaszkolnym, to potem ma się go już wszędzie, przynajmniej do odbioru.
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 12 maja 2023, 17:59 Natomiast, po prawdzie, to dobra znajomość języka nie bierze się ze studiów, czy innego rodzaju szkół, tylko po prostu z używania.
To prawda, ale podstawy trzeba miec. Praktyka oczywiscie jest niezbedna. W tych czasach, o ktorych mowa kursy jezykowe na studiach to w zasadzie byly zupelnie nieprzydatne, znaczy ciezko bylo cokolwiek z nich wyniesc, jesli zaczynalo sie od podstaw. Wiem na wlasnym przykladzie laciny. Niby zaliczylem, ale teraz nie pamietam nawet podstaw. Co innego jesli studiowalo sie dany jezyk.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

miki11 pisze: 12 maja 2023, 15:10 w formularzu na studia napisałem, że chcę angielski i niemiecki, a zakwalifikowali mnie na rosyjski i niemiecki
Widocznie właściwie rozpoznali predyspozycje żeby nie powiedzieć talent ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 12 maja 2023, 16:03 "Sowietskoje Foto"
Całkiem porządne treści i powiem, że Foto czy Fotografia objętością i zawartością nie bardzo dorównywała.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 12 maja 2023, 18:13 Wiem na wlasnym przykladzie laciny. Niby zaliczylem, ale teraz nie pamietam nawet podstaw.
I tak zupełnie nic? Nawet jak Cię ktoś w...rzy?
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

co właśnie wywołałeś?

Post autor: BW »

aka pisze: 12 maja 2023, 18:40
miki11 pisze: 12 maja 2023, 15:10 w formularzu na studia napisałem, że chcę angielski i niemiecki, a zakwalifikowali mnie na rosyjski i niemiecki
Widocznie właściwie rozpoznali predyspozycje żeby nie powiedzieć talent ;-)
albo raczej zabrakło im wykładowców do angielskiego a tym od rosyjskiego brakowało godzin do etatu (i to są realia państwowych studiów sprzed 30 lat)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

BW pisze: 12 maja 2023, 18:53 albo raczej zabrakło im wykładowców do angielskiego a tym od rosyjskiego brakowało godzin do etatu (i to są realia państwowych studiów sprzed 30 lat)
Raczej polityka edukacyjna, sterowana ideologicznie z KC PZPR wg instrukcji z Moskwy. Niemiecki się załapał bo mieliśmy przyjaciela NRD bo jak wiadomo w tamtych czasach wszyscy naziści uciekli pod skrzydła amerykańskie do RFN. Pół biedy w szkole podstawowej czy średniej, ale na "najlepszych" uczelniach na kierunkach w których nie ma postępu bez kontaktu z zachodem?
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 12 maja 2023, 18:45 I tak zupełnie nic? Nawet jak Cię ktoś w...rzy?
A Ty to o innej lacinie ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 12 maja 2023, 19:18
aka pisze: 12 maja 2023, 18:45 I tak zupełnie nic? Nawet jak Cię ktoś w...rzy?
A Ty to o innej lacinie ;-)
O tej samej. Jakie to piękne by było usłyszeć jak ktoś kogoś zwymyśla na drodze w języku Dantego ;-) To Ty na humanistę się kształciłeś?
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 12 maja 2023, 19:25 To Ty na humanistę się kształciłeś?
W pierwszym, znaczy peerelowskim życiu tak :-)
ODPOWIEDZ