co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 28 gru 2021, 18:20 A rozpuszcza się w wodzie marnie
Czytalem, ze jest praktycznie nierozpuszczalny i dlatego stosuje sie zwiazki soli Dinatrium-EDTA lub Tetranatrium-EDTA
aka
-#
Posty: 5594
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 28 gru 2021, 20:13 i dlatego stosuje
się to co linkowałem wyżej. U Berggera jest 250ml za €9.43, no ale nie ma w macodirect :-(
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

4Rider pisze:
oKuba pisze: 28 gru 2021, 13:27Silvermax
I co wyszło Ci ziarno duże?
Miałem to raz, ale jak na setkę to wygląda jak forsowana 400 :-/
silvermaxa wołałem w ID-68 i mytolu i powiem Ci, że ziarno jest bardzo tycie, może nie tak jak na acrosie wołanym w ultrafinie plus, ale równie drobne.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 28 gru 2021, 20:27 no ale nie ma w macodirect
Mozna latwo samemu zrobic roztwor:

„ 'To add EDTA to the working solution, prepare a 1% solution by dissolving 10 grams of EDTA in 1000 cc of water. Then add 5 cc of the 1% solution to a liter of PMK just before developing the film'' 'Book of Pyro' G.H

(EDTA-disodium) or (EDTA-tetrasodium) only!”

Substancja jesto do kupienia na niem. Ebayu. Przypuszczam, ze i w Polsce rowniez. 100gr kosztuje 6 Euro
aka
-#
Posty: 5594
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 28 gru 2021, 22:18'Book of Pyro'
PDF pewnie niedostępny?
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 28 gru 2021, 22:32 PDF pewnie niedostępny?
Nie wiem. Znalazlem tylko ten cytat. Ale wersja drukowana jest niedostepna. Ostatnie wydanie ukazalo sie w 2006
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 28 gru 2021, 18:35
4Rider pisze: 28 gru 2021, 18:20 by wywoływacz (każdy) mógł działać natychmiastowo,
Aha. No wlasnie i podobno generalnie nie dziala natychmiastowo po takim plukaniu (gdyz jest „przesiakniety” woda) a nawet jest lekkie opznienie dzialania a zaleca sie to ze wzgledu na rownomiernosc jego dzialania w stosunku do calej powierzchni negatywu. Tak prawia tu i uwdzie..
Nawiązuję, bo nie daje mi to spokoju, tak sobie przeglądam opinie na ten temat i właśnie znalazłem starą z Korex, tożsamą z moją:
rabijki pisze: 01 lut 2010, 16:57 moczenie wstepne w kazdym procesie jest wlasciwie koniecznoscia.
szczegolnie zima najwzniejsze jest moczenie w temperaturze wywolywacza. w e-6 nazywa sie to wygrzewaniem.
daje to natychmiastowy atak wywolywacza i brak strat na dojscie filmu do temperatury wywolywacza i brak straty czasu na rozpuszczenie warstwy przeciwodblaskowej.
Ja całe życie byłem przekonany jak napisałem wcześniej i jak opinia powyżej, Ty mówisz coś odwrotnego i też powołujesz się na inne opinie ....
To jak w końcu to jest?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

4Rider, Moja uwaga dotyczyla tylko wywolywania filmow cz-b w 'normalnym' procesie. O C-41 / E-6 sie nie wypowiadam, gdyz nie mam o tym pojecia.

Jobo swego czasu tak o tym pisal, w temacie wywolywanie rotatycjnego, sorry za jezyk niemiecki, zaraz pewnie bedzie ze Niemcy najezdzaja, ale coz, przelkne:

"Wenn sich die Emulsion schon mit Wasser vollgesaugt hat, dringt der Entwickler langsamer ein, und man erhält trotz der ständigen Bewegung bei SW die gleichen Entwicklungszeiten wie beim minütlichen Kippen ohne Vorwässern."

Tak wiec wyraznie jest powiedziane, ze wywolywacz wolniej wnika w emulsje, co wydaje sie logiczne, gdyz sa resztki wody i emulsja napeczniala.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 29 gru 2021, 10:09 4Rider, Moja uwaga dotyczyla tylko wywolywania filmow cz-b w 'normalnym' procesie. O C-41 / E-6 sie nie wypowiadam, gdyz nie mam o tym pojecia.
Nie no to o E-6 była marginalna uwaga, przecież to widać, to nie jest coś czego możesz się przytrzymać, bo to tylko dygresja,
a temat dotyczył Superpana 200 czyli filmu BW - bo ten ma maskę czarną i tak padła ta uwaga ...

Mnie też chodzi o BW i tam powyżej również też.

Moim zdaniem problem nie został jeszcze rozwiązany.

Nie mam nic do Niemiec i Niemców, miałem ciotkę w Wosfsburgu ;-)
(a i lubię kupować od Niemca 8-) )
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 29 gru 2021, 10:14 Moim zdaniem problem nie został jeszcze rozwiązany
Wiecej na temat nie jest mi wiadomo. Ilford generalnie nie zaleca plukania wstepnego:

"However, generally we do not recommend using a pre-rinse as it can lead to uneven development",

no ale tu odbiegamy od tematu, ktorym bylo spowolnianie lub przyspieszanie
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

oKuba pisze: 29 gru 2021, 10:31 Wiecej na temat nie jest mi wiadomo.
No mnie też, dlatego przydałyby się opinie innych użyszkodników Korex.
No ale to tylko akademickie rozważania, bez wpływu raczej na moją czy Twoją praktykę ...

Ja się zdania swego nie trzymam. sam przecież wiesz, bo już o tym nadmieniłem, ja: nie wiem ... :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

4Rider, Jesli jestes zadowolony to sie procesu trzymaj. Ja rowniez sie trzymam i plucze wstepnie tylko z PMK lub tam gdzie jest ono wyraznie zalecane.
aka
-#
Posty: 5594
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 29 gru 2021, 10:09 zaraz pewnie bedzie ze Niemcy najezdzaja
E tam, spoko. Póki co przyjechał tylko Opposition Führer ;-)
A wracając do tematu - w jakim kontekście to stwierdzenie padło? Mocno podejrzane jest twierdzenie, że te czasy będą takie same dla agitacji co minutę i ciągłej. Te Sw to co jest?
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

aka, sw = b&w. Tekst byl w kontekscie rotacji
aka
-#
Posty: 5594
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 29 gru 2021, 12:14 aka, sw = b&w. Tekst byl w kontekscie rotacji
No właśnie, podejrzane o zrównanie czasów.
ODPOWIEDZ