co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

Miranda dx-3
Miranda 50/1.4
Fomapan 400
ID-68 20* 9'

- testowo 70 cm - 15 klatek wyszło i to znakomicie -
- a fotografowanie tym ciężkim maleństwem to czysta przyjemność -
- to ostatni model zaprojektowany przez Mirandę -
- mój egzemplarz z końcówki produkcji z roku 1976 -
- znaczy się moja równolatka :-) -
- w najbliższym czasie będą ją karmił luksusowym Tri-x'em 8-)

Trochę o aparacie:
w wizjerze widoczne informacje o czasie i przysłonie,
przysłony wskazywane wskazówką po prawej stronie (drabinka)
a czasy po lewej w okienku - widoczny tylko ustawiony bieżąco czas,
na dole diody: - OK + -
migawka elektroniczna od 4s do 1/1000 + jeden czas mechaniczny
zasilanie 4x LR44 :-) - światłomierz 2-18 EV (ASA 100)
w obiektywie dźwignia do podglądu ostrości -
jak na lata '70 to raczej zaawansowany model no i ten czarny kolor w tamtych latach uważany za luksusowy.

Ciekawostką jest klin niebędący klinem, zacytuję bo ładniej tego nie napiszę:
Siatka skupiająca wizjera zawiera centralną plamkę mikropryzmatyczną, otoczoną pierścieniem mikropryzmatycznym, a efekt jest podobny do dwukierunkowego podziału ekranu. Gdy obraz jest nieostry, środkowa część obrazu jest nieprawidłowo wyrównana zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. System ten został opatentowany przez Mirandę i nazwany dalmierzem Quadrascopic Image System (QIS).
http://camera-wiki.org/
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5601
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 27 maja 2021, 18:40Miranda dx-3
Ciekawy model. Jak Ci się ostrzy i jak się pomiar światła sprawuje? Szkoda trochę, że to CdS. Wizjer też niezły jeśli chodzi o informacje.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 28 maja 2021, 09:21 Jak Ci się ostrzy i jak się pomiar światła sprawuje?
Ostrzy się gorzej niż z zwykłym klinem, trzeba się przyzwyczaić,
ale obiektyw zadowalająco ostry już na 1.4 - bardziej niż się spodziewałem (zdjęcie w galerii)
pomiar dobry, wszystkie klatki naświetlone podobnie jak z seKONICA,
acz brakuje mi spota, bo na kilku cienie zbyt gęste (robiłem test bez korekcji na BLC) -
- może wypadało by skrócić czas wywołania względem do tego z użyciem L-208 (w Minoltach mam spot)
ale z 15 klatek wybrałem aż 11 do prezentacji na Flickr.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5601
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 28 maja 2021, 09:33 obiektyw zadowalająco ostry już na 1.4
Jeśli tu: https://www.flickr.com/photos/4rider/51 ... ateposted/ jest 1.4 to nieźle. Spot w manualnych lustrzankach bez AF to rzadkość - Aria, OM-4ti i coś jeszcze? Pomiar w tej Mirandzie jakiś dziwny jest, obszar taki nietypowy.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 28 maja 2021, 10:09 Jeśli tu: https://www.flickr.com/photos/4rider/51 ... ateposted/ jest 1.4 to nieźle
Tak tu i tu (drugie zdjęcie w poście): post143081.html?hilit=Moai#p143081
Jutro więcej na Flickr już z bardziej przymkniętym obiektywem - aparat do lasu jako drugi do średniaka będzie dobry
z 1,4 i z 800 ASA - raczej zawsze zrobię kadr, który sobie upatrzę 8-)
aka pisze: 28 maja 2021, 10:09Aria
Nad tym aparatem zastanawiam się już parę lat, bo mi się nazwa podoba,
ale dla mnie jeszcze za drogi (tańszy nie będzie wiem, chodzi mi o posiadane środki ;-) ) jak na mały obrazek ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5601
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 28 maja 2021, 10:21 drugie zdjęcie w poście
To te same.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 28 maja 2021, 10:53
4Rider pisze: 28 maja 2021, 10:21 drugie zdjęcie w poście
To te same.
Tak to same, błąd stylistyczno-logiczny, miało być że druga kopia, że można zobaczyć tu i tu...
Nie ładuję już zdjęć prezentacyjnych bezpośrednio na Korex, bo rozmydla bardzo, a na Flickr najwyżej 4 dziennie (zazwyczaj 3) -
Jutro na F dam dwa z Mirandy - dobra lecę ratatuj mam na kuchence ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

Foma 100
Zeiss Box-Tengor
D23 stock, 20C, 6 Min. 10/30x4

Negatyw sie suszy i wyglada przyzwoicie. Niestety juz po raz kolejny mam taki problem z Foma, ze sie niesamowicie „rozpreza“ na koncowej szpulce, co koszowalo mnie tym razem polowe filmu z przeswietleniami. Dosc irytujace musze przyznac.

Tez tak macie? Tylko z Foma mam takie problemy. Nastepnym razem chyba bede zabieral worek aby wyciagnac film
aka
-#
Posty: 5601
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 29 maja 2021, 19:38 taki problem z Foma, ze sie niesamowicie „rozpreza“ na koncowej szpulce
Nie masz tam sprężystej blaszki dociskającej rolkę? Swoja drogą to juz tyle "dobrego" o Fomie sie naczytałem, że jakoś mnie nie ciągnie, a fama głosi, że 135 100 warto spróbować. Prawda to?
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 29 maja 2021, 20:18 Nie masz tam sprężystej blaszki dociskającej rolkę? Swoja drogą to juz tyle "dobrego" o Fomie sie naczytałem, że jakoś mnie nie ciągnie, a fama głosi, że 135 100 warto spróbować. Prawda to?
No niby jest ta blaszka, ale to kamera bardzo prosta i stara jest, wiec pewnie to po tej stronie tez troche winy, ale ogolnie zauwazylem rowniez w worku to eksplozywne wrecz rozprezanie sie filmu w porownaniu do innych producentow. Co do 135 to nie mam jeszcze wlasnych doswiadczen, ale 10 szt. czeka. Aktualnie sredni format jakos bardziej mi podchodzi
aka
-#
Posty: 5601
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

oKuba pisze: 29 maja 2021, 20:24 Co do 135 to nie mam jeszcze wlasnych doswiadczen, ale 10 szt. czeka.
To czekam na wrażenia po doświadczeniach.
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

aka pisze: 29 maja 2021, 20:18 Nie masz tam sprężystej blaszki dociskającej rolkę?
Teraz dopiero zajarzylem, o ktorej blaszce piszesz. Tej, ktora dociska film do rolki a nie tej ktora dosciska sama rolke. Nie, niestety nie ma. Ale wpadlem na pomysl aby wymierzyc do ktorego momentu musze przesuwac film kontrolujac go w okienku aby juz byl zabezpieczony przed naswietleniem a jednczesnie napiety. Wtedy otwieram puszke i kontynuujac nawijanie nie dopuscic do naglego rozwiniecia filmu. Zaraz wezme jakis dummy i wyprobuje..
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

oKuba, Tengor mały czy duży? Bo mam 6x9 i 6x4.5 w kolekcji...

aka, no wiesz złej baletnicy ;-)
Dziwne ze mi Foma nie robi psikusow, kiedyś były czarne deszcze i rysy ale tylko na 200/120 - nie wiem jak jest teraz z 200, ale 100 i 400 (120 i 135) są wielce w porządku.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3199
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

co właśnie wywołałeś?

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 28 maja 2021, 10:21 Tengor mały czy duży?
6x9, taki jak ponizej. Ta blaszke niby ma, ale o d.. rozbic..
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: 4Rider »

oKuba, Twój 6x9 to nowsza wersja - były dwie, mały Tengor tylko jedna, stara.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ