Co to jest?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5600
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

mrek pisze: 13 sty 2020, 19:34 Ale cyfrowo bym nie śmiał.
A ja bym nie śmiał Cię namawiać na cyfrę. Taki żarcik był ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: rbit9n »

aka pisze:
rbit9n pisze: 13 sty 2020, 15:47 odnoszę wrażenie, że część litery "E" od strony klatki jest wyraźnie nieco bledsza, niż pozostała jej część. także tego.
E tam, słaby monitor masz. Wszystkie znaczki na marginesie mają "aureolę" dookoła. Taka technika naświetlania.
sprawdzałem na monitorze, TV i smartfonie, wszędzie widzę podobnie. i nie chodzi o aureole, tylko o kropki.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5600
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 13 sty 2020, 20:02
aka pisze:
rbit9n pisze: 13 sty 2020, 15:47 odnoszę wrażenie, że część litery "E" od strony klatki jest wyraźnie nieco bledsza, niż pozostała jej część. także tego.
E tam, słaby monitor masz. Wszystkie znaczki na marginesie mają "aureolę" dookoła. Taka technika naświetlania.
sprawdzałem na monitorze, TV i smartfonie, wszędzie widzę podobnie. i nie chodzi o aureole, tylko o kropki.
No znaki są drukowane jak na drukarce mozaikowe, kropkami, ale na takim jakby tle troszkę ciemniejszym od tła, czyli na skanie marginesu. Na dużym powiększeniu widać to to.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: rbit9n »

tak czy inaczej bąble najczęściej przyklejają się do krawędzi szpuli, dlatego widać je na zdjęciu bardziej, niż na marginesie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Co to jest?

Post autor: mrek »

zladygin pisze: 13 sty 2020, 19:43 Wcale nie najstarsza. To porządna ścianka kodaka DCD Pro Back.
A to przepraszam (-: Zapomniało mi się na starość.
Więc nie porwała mnie. Takie co porywają to już wysoka półka cenowa.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5600
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 13 sty 2020, 20:20 tak czy inaczej bąble najczęściej przyklejają się do krawędzi szpuli, dlatego widać je na zdjęciu bardziej, niż na marginesie.
To jest moja nadzieja. Wołałeś może 120 w Jobo 1520?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: 4Rider »

Z tego co widzę sprawa została wyjaśniona w pierwszym poście-odpowiedzi ;-) 8-)
\
a u mnie znów pada, byle nie we środę do do wojewódzkiego muszę się udać i mam foto-plan powrotny...
Ostatnio zmieniony 13 sty 2020, 20:46 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: zladygin »

4Rider pisze: 13 sty 2020, 20:44 Z tego co widzę sprawa została wyjaśniona w pierwszym poście-odpowiedzi ;-) 8-)
No tak. Sprowadzisz na ziemię nawet zażartego moderatora 😷
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 13 sty 2020, 20:46
No tak. Sprowadzisz na ziemię nawet zażartego moderatora 😷
Wypraszam sobie :-) - nie ma we mnie złośliwości i nawet w ten sposób nie pomyślałem, bo o już zapomniałem.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5600
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 13 sty 2020, 20:44 a u mnie znów pada, byle nie we środę
Parasol wez i ewentualnie kalosze ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 13 sty 2020, 20:57
Parasol wez i ewentualnie kalosze ;-)
Kalosze to nawet mam na wyposażeniu samochodu, ha!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: rbit9n »

aka pisze: 13 sty 2020, 20:41 To jest moja nadzieja. Wołałeś może 120 w Jobo 1520?
o ile razy! i to nie tylko, bo i w 1510, i 1520, i 1540, i 1526... no dobra, w 1510 nie da rady wywołać filmu 120. w każdym razie bez śmieszkowania napiszę Ci, że kiedy dawniej używałem kajzera, to bąble miałem dość często, zaś od momentu przesiadki na jobo, nigdy mnie się one nie trafiły. no może raz, z takim jednym wywoływaczem, który się okrutnie pieni.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5600
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 14 sty 2020, 08:15 no dobra, w 1510 nie da rady wywołać filmu 120
Sobie ze mnie nie jajcuj ;-) Tu była rozważana kwestia skutecznej agitacji przy przewrotkach w koreksie wypełnionym "po korek" (500ml). Rzecz nie tylko w tam plamach (na dole koreksu się zrobiły, a stukałem po przewrotce), ale też w tym, czy w takiej sytuacji wywoływacz wystarczająco jest "wzruszony". Mój przepis to jedna przewrotka co minutę i kontrastu jak na lekarstwo :-(
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Co to jest?

Post autor: rbit9n »

zawsze leję 500ml do 1520 i zawsze mam wszystko ok.
czy koreks jest wtedy pod korek? baknowo nie, ma jeszcze cały lejek powietrza, mieszanie powinno być bardzo dobre, dostateczne.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5600
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Co to jest?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 14 sty 2020, 09:07 zawsze leję 500ml do 1520 i zawsze mam wszystko ok.
czy koreks jest wtedy pod korek? baknowo nie, ma jeszcze cały lejek powietrza, mieszanie powinno być bardzo dobre, dostateczne.
No ma lejek - lustro płynu jest na poziomie dolnej krawędzi lejka (a lustro płynu jest 12 mm nad szpulą). Tylko, że lejek wchodzi w tulejkę na której jest szpulka i przy przewrotce to wymieszanie całej masy płynu jest raczej słabe, bardzo słabe - spłynie to co było na dnie do lejka i tyle. Jak płynu jest około połowy objętości koreksu (przy 135) to się zdecydowanie bardziej wymiesza i opłucze film. A to, że wystarcza, co stwierdzasz na podstawie doświadczenia, to ok. Ja się zadziwiłem małym kontrastem i stąd są te dywagacje nie tylko moje. Swoją drogą zawsze mnie zadziwiała ta różnica w mieszaniu - interwały rozumiem, ale 3 czy 5 razy wydają mi się już podejrzane ;-)
ODPOWIEDZ