Co oznaczają te boty?

Wasze opinie o nowej odsłonie serwisu - czego jest za dużo, czego za mało, co chcielibyście tu znaleźć - to będzie dla nas wskazówka w jaką stronę powinniśmy się rozwijać.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Co oznaczają te boty?

Post autor: jac123 »

J.A. pisze: 17 maja 2023, 14:38 Nie chcesz chyba powiedzieć, że pies jest także inteligentny, bo ma lepszy węch od człowieka,
No węch to akurat cecha fizyczna, czy też fizyczno-chemiczna. My bardziej poruszamy się w strefie logicznego rozumowania (aczkolwiek w przypadku sztuki niekoniecznie).
No ale co np. w przypadku szachów, jeśli maszyna (AI) potrafi wygrać z człowiekiem, czy to znaczy, że jest od niego bardziej inteligentna (w tym oczywiście obszarze)?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co oznaczają te boty?

Post autor: J.A. »

jac123 pisze: 17 maja 2023, 21:08 No ale co np. w przypadku szachów, jeśli maszyna (AI) potrafi wygrać z człowiekiem, czy to znaczy, że jest od niego bardziej inteligentna (w tym oczywiście obszarze)?
Nie. Szachy to skończony układ ruchów. Komputer po prostu potrafi obliczyć więcej wariantów rozgrywki na więcej ruchów do przodu.
Poza tym, nie ma czegoś takiego jak inteligencja w jednym obszarze. W jednym obszarze możemy mówić o wytrenowaniu, wyuczeniu się, wręcz o wytresowaniu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Co oznaczają te boty?

Post autor: jac123 »

J.A. pisze: 17 maja 2023, 21:16
jac123 pisze: 17 maja 2023, 21:08 No ale co np. w przypadku szachów, jeśli maszyna (AI) potrafi wygrać z człowiekiem, czy to znaczy, że jest od niego bardziej inteligentna (w tym oczywiście obszarze)?
Nie. Szachy to skończony układ ruchów. Komputer po prostu potrafi obliczyć więcej wariantów rozgrywki na więcej ruchów do przodu.
Poza tym, nie ma czegoś takiego jak inteligencja w jednym obszarze. W jednym obszarze możemy mówić o wytrenowaniu, wyuczeniu się, wręcz o wytresowaniu.
To że skończony nie ma większego znaczenia. W tym przypadku, jest na tyle duży , że nie jest do ogarnięcia przez mózg człowieka, tak aby wygrać z maszyną. Tak więc, jeśli komputer potrafi obliczyć więcej wariantów (dodatkowo w krótszym czasie), to znaczy że jest lepszy od człowieka. Tym samym możemy stwierdzić, że AI jest lepsza od człowieka w grę w szachy. Myślę, że jednak w przypadku inteligencji możemy mówić o pewnych obszarach. Przecież samo stwierdzenie "sztuczna" zakreśla nam pewien obszar. Innym określeniem jest np. inteligencja emocjonalna, nie mająca wiele wspólnego ze sztuczną. Są osoby np. utalentowane w zakresie nauk matematycznych, ale kompletnie nie radzące sobie z inteligencją emocjonalną. Jeśli sztuka jest "świadomym procesem twórczym" , to osoby mające w sztuce osiągnięcia wykazują się w tym obszarze wysoką inteligencją, ale np. w dziedzinie matematyki już jej nie mają. To nie jest więc kwestia wyuczenia, czy treningu, tylko inteligencji w pewnych obszarach.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co oznaczają te boty?

Post autor: J.A. »

Myślę, że powinniśmy zacząć od definicji "inteligencja"
Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.
Obawiam się, że w zaznaczonych przeze mnie obszarach, AI nie posiada takich zdolności. To co niektórzy nazywają zdolnością uczenia się AI, to po prostu baza danych, ona nie potrafi sklasyfikować zupełnie nowych bodźców. Nie rozwiązuje też nowych problemów, jeżeli natrafi na problem nie pasujący do istniejących, rozłoży bity i powie sorry. Już pisałem, o tym i jeszcze raz powtórzę.
Gdyby zebrać całą wiedzę ludzkości jaką posiadała do XV w i dać ją do dyspozycji AI, obawiam się, że raczej Kopernikiem by nie została.
Myślę, że powinniśmy zakończyć ten spór. Znamy swoje stanowiska i raczej nic się w nich nie zmieni.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Co oznaczają te boty?

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 18 maja 2023, 09:32 ona nie potrafi sklasyfikować zupełnie nowych bodźców
Jeżeli posłuchać chociażby prof. Dragana, można napisać: "na dzień dzisiejszy nie potrafi...". Ale ludzie znający temat już są przestraszeni, łącznie z człowiekiem, który wynalazł dział sztucznej inteligencji. To jest trochę tak, jak z wynalezieniem reakcji jądrowej.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co oznaczają te boty?

Post autor: J.A. »

miki11, nie piszę o "dniu jutrzejszym".
Dlatego nazywanie tego AI jest nadużyciem. To nie jest AI. Bo nie spełnia definicji inteligencji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Co oznaczają te boty?

Post autor: Henry »

J.A. pisze: 18 maja 2023, 09:32 Obawiam się, że w zaznaczonych przeze mnie obszarach, AI nie posiada takich zdolności.
No te zaznaczone to akurat posiada już teraz... Jedyne pytanie to na jakim poziomie.

A przy okazji tak mi się przypomniał cytat... ;-)
Różne rzeczy nie zawsze okazują się tym, na co wyglądają. Fakt ten jest ogólnie znany, ale przez to nie mniej istotny. Na przykład na planecie Ziemia ludzie uważali, że są inteligentniejsi od delfinów, tak dużo bowiem dokonali - stworzyli koło, Nowy Jork, wojny i tak dalej - delfiny zaś nie robiły nic poza buszowaniem w wodzie i leżeniem brzuchami do góry. Delfiny uważały na odwrót: że to one są znacznie inteligentniejsze od ludzi, i to z tych samych powodów.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Co oznaczają te boty?

Post autor: miki11 »

Kiedy w drugiej połowie lat osiemdziesiątych zacząłem rozkodowywać pierwszego PC XT wszyscy wokół pukali się w czoło. Radzili, żebym zajął się czymś pożytecznym, bo te całe "kompjutery" to taki tam chwilowy wybryk natury. Potem znajomy wrócił z NY i opowiadał o budce z hot-dogami. Sprzedawca sprawdzał codziennie rano przez internet, gdzie kupi najtańsze bułki i parówki. U nas się to nie mieściło w głowach. No i tak coś czuję, że sztuczna inteligencja już się narodziła, tylko przechodzi okres żłobka. Potem nastąpi przedszkole, szkoła, studia i wyjdzie taki sztuczny magister, który będzie już nieźle kapował co z czym pokleić, żeby było to sensowne. Myślę, że najtrudniej będzie oprogramować tak zwane "indywidualne cechy" (lub "wyjątki od reguł") z jakich się składamy. Jest to jednak wyłącznie kwestią czasu i możliwości obliczeniowych. Dlatego tak ważna jest ochrona prawna sektorów zarezerwowanych wyłącznie dla człowieka.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co oznaczają te boty?

Post autor: J.A. »

Henry pisze: 18 maja 2023, 12:29 No te zaznaczone to akurat posiada już teraz... Jedyne pytanie to na jakim poziomie.
W ten sposób to i owady mają inteligencję.
Wskaż mi obszar rozwiązywania problemów, które jeszcze nie zostały rozwiązane przez człowieka, a rozwiązała je AI.
No nie wiem, np przyczynę powstawania chorób autoimmunologicznych, albo jakiś czysty napęd. A może rozwiązała problem recyklingu odpadów nuklearnych?
W jaki też sposób owa sztuczna inteligencja adoptuje się do zmian otoczenia?
Ja stawiam tezę, że nie potrafi. Ty twierdzisz, że potrafi. Proszę o przykład.
miki11 pisze: 18 maja 2023, 12:46 Kiedy w drugiej połowie lat osiemdziesiątych zacząłem rozkodowywać pierwszego PC XT wszyscy wokół pukali się w czoło. Radzili, żebym zajął się czymś pożytecznym, bo te całe "kompjutery" to taki tam chwilowy wybryk natury. Potem znajomy wrócił z NY i opowiadał o budce z hot-dogami. Sprzedawca sprawdzał codziennie rano przez internet, gdzie kupi najtańsze bułki i parówki.
W połowie lat 80-tych? Tak z dekadę później.
miki11 pisze: 18 maja 2023, 12:46 No i tak coś czuję, że sztuczna inteligencja już się narodziła, tylko przechodzi okres żłobka. Potem nastąpi przedszkole, szkoła, studia
to przyjmij do wiadomości, że się nie narodziła, bo to co obserwujesz, to nie są samodzielne działania, tylko wykonywanie procedur i algorytmów.
W żłobku (i w czasie edukacyjnym) w mózgu człowieka (naczelnych i nie tylko), powstają nowe połączenia nerwowe, które pozwalają na uczenie się nowych rzeczy. Jest to samoistne i wynikający tylko i wyłącznie z życia i odbierania bodźców.
Wskaż mi "AI", której kod źródłowy rośnie wraz z powiększaniem się bazy danych. Taki odpowiednik komplikacji połączeń nerwowych w mózgu.
To będzie AI gdy odarta z bazy danych okaże się X razy większa, gdy powstaną w kodzie nowe procedury, nowe zależności, które nigdy nie zostały zaimplementowane przez programistę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Co oznaczają te boty?

Post autor: jac123 »

J.A. pisze: 18 maja 2023, 09:32 Myślę, że powinniśmy zacząć od definicji "inteligencja"
Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.
Obawiam się, że w zaznaczonych przeze mnie obszarach, AI nie posiada takich zdolności. To co niektórzy nazywają zdolnością uczenia się AI, to po prostu baza danych, ona nie potrafi sklasyfikować zupełnie nowych bodźców. Nie rozwiązuje też nowych problemów, jeżeli natrafi na problem nie pasujący do istniejących, rozłoży bity i powie sorry. Już pisałem, o tym i jeszcze raz powtórzę.
Gdyby zebrać całą wiedzę ludzkości jaką posiadała do XV w i dać ją do dyspozycji AI, obawiam się, że raczej Kopernikiem by nie została.
Myślę, że powinniśmy zakończyć ten spór. Znamy swoje stanowiska i raczej nic się w nich nie zmieni.
Tyle tylko, że podałeś definicję inteligencji, my zaś mówimy - piszemy, o sztucznej inteligencji, która jednak jest czymś innym. Nie można więc zastosować tej definicji do AI. To tak jakby porównywać jabłka, do gruszek. Co zaś się tyczy AI, to nie ma jednej definicji, nie ma też definicji najważniejszej, a więc prawnej.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Co oznaczają te boty?

Post autor: jac123 »

J.A. pisze: 18 maja 2023, 12:57
Henry pisze: 18 maja 2023, 12:29 No te zaznaczone to akurat posiada już teraz... Jedyne pytanie to na jakim poziomie.
W ten sposób to i owady mają inteligencję.
Wskaż mi obszar rozwiązywania problemów, które jeszcze nie zostały rozwiązane przez człowieka, a rozwiązała je AI.
Owszem , owady mają inteligencję, czytałem nawet książkę w której twierdzono że i drzewa (bardzo ciekawa, nawiasem mówiąc).
Ww. pytanie jednak, jest źle postawione. Dlaczego AI ma rozwiązać coś, co człowiek dotychczas jeszcze nie rozwiązał? Skąd taki wymóg? AI może natomiast uczestniczyć w procesach, w których jest lepsza od ludzi, albo od większości ludzi. Tak jak wspomniałem, może np. postawić diagnozę, na której 99% lekarzy by poległo lub nie miało wystarczającej wiedzy. Może wysunąć wnioski z analizy fotograficznej mapy , 99% ludzi by takich wniosków nie sformułowało lub np. zajęło by im to 300 lat.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Co oznaczają te boty?

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 18 maja 2023, 12:57 W połowie lat 80-tych? Tak z dekadę później.
Ech... ta wszechwiedza...

https://en.wikipedia.org/wiki/PC1512

Dokładnie ten model.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Co oznaczają te boty?

Post autor: miki11 »

jac123 pisze: 18 maja 2023, 13:34 Owszem , owady mają inteligencję
Pewnie, że mają. Czasem odnoszę wrażenie, że ktoś myli pojęcie inteligencji z pojęciem abstrakcyjnego myślenia.
_________________
Łatwe nie cieszy
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Co oznaczają te boty?

Post autor: skpt »

J.A. pisze: 18 maja 2023, 12:57 W połowie lat 80-tych? Tak z dekadę później.
Na pewno przed rokiem 89 bobrowałem jako dziecko na XT'kach w EC Katowice. Bursztynowe ekrany, grafika Hercules. Poza innymi aktywnościami, rżnąłem w Diggera (rok wydania 1983), 3-Demon (też 1983), Sopwith (1984). Pochody pierwszomajowe były jedną z nielicznych okazji, żeby dziecko mogło się tam dostać. Oczywiście data 1 maja nie była warunkiem wystarczającym. Jeszcze trzeba było mieć dostęp do kogoś kto miał dostęp. Jakoś niedługo po 89 roku, to już AT w domu miałem. Hyundai, 1 MB RAM, karta VGA! i dysk twardy. Szaleństwo! Covox, Prince of Persia, test drive, word perfect, foxbase (nie było sinus i cosinus - z szeregów trzeba było liczyć). Po zamówieniu był kwartał czekania, aż statkiem przypłynie i dobrnie. Kto dziś pamięta do czego służył ctrl-alt-plus i ctrl-alt-minus? ;-) Datując po wydaniach gier musiało być pomiędzy 1984 a 1989 z tymi XTkami.
A lata 90te, to FidoNet i BBS prowadzony w domu nocami. To był szał!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Co oznaczają te boty?

Post autor: J.A. »

skpt,
miki11 pisze: 18 maja 2023, 14:15
J.A. pisze: 18 maja 2023, 12:57 W połowie lat 80-tych? Tak z dekadę później.
Ech... ta wszechwiedza...

https://en.wikipedia.org/wiki/PC1512

Dokładnie ten model.
Pisałem o sprawdzaniu gdzie są najniższe ceny parówek. A coś sensownego nt narodzonej już inteligencji? Która to się ju rozwija w żłobku?
miki11 pisze: 18 maja 2023, 14:20
jac123 pisze: 18 maja 2023, 13:34 Owszem , owady mają inteligencję
Pewnie, że mają. Czasem odnoszę wrażenie, że ktoś myli pojęcie inteligencji z pojęciem abstrakcyjnego myślenia.
Proszę.
Definicja inteligencji została napisana wyżej. Jeżeli będziemy pisać o tym samym to może w końcu się dogadamy.
Tak, abstrakcyjne myślenie jest jedną ze składowych inteligencji. Natomiast dopasowywanie do siebie obrazków nie koniecznie.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2023, 14:54 przez J.A., łącznie zmieniany 3 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ