Cło i opłaty na aparat z Japonii

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Krzy
-#
Posty: 20
Rejestracja: 23 lis 2022, 20:49

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: Krzy »

Czy ktoś z Szanownych, ma może jakąś aktualną wiedzę na temat stawki cła i innych opłat na sprzęt foto kupowany w Japonii?

Interesuje mnie zakup na eBayu.

Wszelkie ew dodatkowe wskazówki mile widziane.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: szable »

tu się nic nie zmienia, tak na grubych liczbach dodaj do ceny 30%
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: flonidan »

Nie wiem dokładnie ale powinno to pisać w opłatach importowych.Razem podatek +cło to będzie około 30%.Niestety do cła doliczają nawet koszt przewozu .Ogólnie mówiąc wyjdzie to samo co w Unii tylko ,że mają mniej wyeksloatowany sprzęt .Dokładnie poinformują cię na stronach izby celnej.Jeśli należysz po poznańską izbę celną to od razu zakup sobie paczkę relanium .Ja przez nich powiedziałem ,że już nigdy nic nie kupię z Japoni.Pozdrawiam.
jacek
Krzy
-#
Posty: 20
Rejestracja: 23 lis 2022, 20:49

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: Krzy »

Dziekuje za szybkie, rzeczowe i bardzo zachęcające odpowiedzi :-|
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: J.A. »

Krzy, ebay sam te opłaty dolicza i już.
Jak koledzy napisali ok 30% w górę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: darekdp1 »

Miesiąc temu kupiłem obiektyw z Japonii. Cena z wysyłką 285$. Opłaty w kraju 415 zł. Musiałem jeszcze załatwić na poczcie pełnomocnictwo "dla poczty" jako pośrednika w odprawie celnej.
Awatar użytkownika
marpula
-#
Posty: 38
Rejestracja: 24 lip 2021, 18:26

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: marpula »

Przez eBay … ? dziwne. W Japonii i Stanach zrobiłem już sporo zakupów, zawsze wszystko było załatwione prze eBay. Może to zależy od sprzedawcy … firma czy prywatny (?)
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: Fredrixxon »

Na elektronikę stawka cła wynosi 0% (jeżeli nic wczoraj nie zmienili), a sprzęt foto jest w grupie "elektronika"
Do sumy ceny zakupu i kosztów wysyłki polski urząd celny doliczy 23% vat i opłaty celne (kilka złotych za odprawę).
Z ebajem różnie bywa - czasem są doliczone jakieś opłaty (vat ?), czasem nie - wydaje mi sie, że to zależy na którym ebaju kupujesz. Sprawdź tę samą ofertę na .fr .de .pl i .com

Pełnomocnictwo dla poczty warto sobie załatwić, bardzo ułatwia to odbiór. Tylko trzeba pamiętać, że jest ono ważne do 1000E (przynajmniej niedawno tak było). Powyżej tej kwoty trzeba przesyłkę obowiązkowo "przepuścić" przez agenta celnego
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: aka »

Fredrixxon pisze: 07 mar 2023, 22:10 sprzęt foto jest w grupie "elektronika"
Taryfa celna nie jest prosta i nawet sporządzający deklarację celną agent i celnicy dosyć lekko podchodzą do klasyfikacji towaru w postaci starego sprzętu foto. Lektura taryfy jest wielce ciekawa, ale guzik daje i dla bezpieczeństwa można założyć, że na sprzęt z Japonii jest 5% cła.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: rbit9n »

darekdp1 pisze:Miesiąc temu kupiłem obiektyw z Japonii. Cena z wysyłką 285$. Opłaty w kraju 415 zł. Musiałem jeszcze załatwić na poczcie pełnomocnictwo "dla poczty" jako pośrednika w odprawie celnej.
mój kumpel ostatnio też miał doliczony domiar przez eBay, a jak paczka przyszła, KAS kazał zapłacić cło i VAT. potem niby odzyskał, ale co się naużerał, to jego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: J.A. »

darekdp1, No to musisz powalczyć o zwrot, bo ebay dolicza te "daniny" do ceny którą masz zapłacić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: darekdp1 »

Kupowałem przez niemiecki ebay. Zapłacona kwota była ceną zakupu plus koszty przesyłki.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: oKuba »

aka pisze: 07 mar 2023, 22:32 Lektura taryfy jest wielce ciekawa, ale guzik daje i dla bezpieczeństwa można założyć, że na sprzęt z Japonii jest 5% cła.
Sluszna uwaga, tym bardziej, ze np. uzywane obiektywy z Japonii podlegaja oplacie celnej w wysokosci 6,7%. Pozycja taryfy celnej obowiazuje w kazdym kraju EU. EU to rowniez unia celna.

To, ze czasami zdarzaja sie pomylki na nasza korzysc, to juz inna kwestia. Przy ostatnich zakupach z Japonii nie bylo zadnych pomylek i oprocz wwozowego VATu doliczono rowniez i clo.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: Z_photo »

W szeregu transakcji zrealizowanych poprzez ebay.pl ze sprzedawcą z Japonii, pobrano jedynie podatek VAT, z tym że liczony od ceny sprzedaży powiększonej o koszt wysyłki. VAT wyegzekwowano w momencie finalizacji transakcji, natomiast nigdy nie doświadczyłem opłat celnych, poza kwotą 8,50 zł pobraną przez pocztę za odprawę celno-skarbową.
Tak samo wyglądało to przy zakupie fotograficznej galanterii z Wielkiej Brytanii.

Jedyne złe doświadczenie w tym względzie miałem przy realizacji transakcji z innym sprzedawcą, gdzie zakupiony towar został wysłany do Polski przez FedEx. Fedexowej agencji celnej nie interesowało że VAT został pobrany już w momencie zakupu i chcieli go pobrać powtórnie.
Od tej chwili nie kupuję towarów spoza UE, jeśli sprzedawca informuje o ich wysyłce przez FedEx. Z konkurencyjnym DHLem nie miałem nigdy kłopotów.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Cło i opłaty na aparat z Japonii

Post autor: oKuba »

Z_photo pisze: 09 mar 2023, 11:16 Od tej chwili nie kupuję towarów spoza UE, jeśli sprzedawca informuje o ich wysyłce przez FedEx.
Czasami nie informuje a nim wysyla ;-)

Niestety tez nie mam najlepszych doswiadczen z Fedexem. Ale zalatwiajac sprawe niewlasciwego oclenia, zalapalem kontakt do Urzedu Celnego a raczej do oddzialu, ktory nadzoruje celna prace Fedexu i juz nie taki on straszny. Ale troche musialem sie wtedy nawypisywac aby otrzymac zwrot kasy, ale teraz juz wiem gdzie uderzac w razie problemow.
ODPOWIEDZ