CineStill D96

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

CineStill D96

Post autor: skiper75 »

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

CineStill D96

Post autor: Imperitus »

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
p_starszy
-#
Posty: 2
Rejestracja: 14 wrz 2019, 12:44

CineStill D96

Post autor: p_starszy »

nic dodać nic ująć. ten w proszku to dokładnie to samo. fabryka gwarantuje 2 miesiące od dnia pierwszego użycia. i tak od drugiej, trzeciej rolki trzeba dodawać więcej niż 15 sekund do czasu przetwarzania filmu (bo wychodzą nieutrwalone). u mnie zdążyło się przeterminować.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

CineStill D96

Post autor: skiper75 »

p_starszy pisze:nic dodać nic ująć. ten w proszku to dokładnie to samo. fabryka gwarantuje 2 miesiące od dnia pierwszego użycia. i tak od drugiej, trzeciej rolki trzeba dodawać więcej niż 15 sekund do czasu przetwarzania filmu (bo wychodzą nieutrwalone). u mnie zdążyło się przeterminować.
Pytanie bylo ktos to zna albo uzywa w domysle ktos z nas tu na forum. Nie gdzie znalezc opis czy filmik. Czasy gdy wierzylem w opinie jutuberow odeszly bezpowrotnie w niepamiec
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

CineStill D96

Post autor: J.A. »

p_starszy, co to jest przetwarzanie filmu? I dlaczego film z wywoływacza ma wyjść utrwalony?

Czy dobrze mi się wydaje, że właśnie napisałem do bota?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

CineStill D96

Post autor: shredderr »

J.A. pisze: 23 sie 2020, 16:04 p_starszy, co to jest przetwarzanie filmu? I dlaczego film z wywoływacza ma wyjść utrwalony?

Czy dobrze mi się wydaje, że właśnie napisałem do bota?
To jest wywojka monobath. . Taki wynalazek, po którym tylko płukanie się stosuje - utrwalacz ma w składzie.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

CineStill D96

Post autor: aka »

J.A. pisze: 23 sie 2020, 16:04 p_starszy, co to jest przetwarzanie filmu? I dlaczego film z wywoływacza ma wyjść utrwalony?

Czy dobrze mi się wydaje, że właśnie napisałem do bota?
Nieee... p_starszy napisał komentarz do spotu na youtube, który linkował Imperitus, odwołując się do własnego doświadczenia. A "przetwarzanie" to wywołanie + utrwalanie. Odpowiedział na pytanie skiper75.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

CineStill D96

Post autor: technik219 »

shredderr pisze: 23 sie 2020, 17:58 To jest wywojka monobath. . Taki wynalazek, po którym tylko płukanie się stosuje - utrwalacz ma w składzie.
Czyli... krawaty wiąże i usuwa ciąże... Jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Taka mieszanina ani dobrze nie wywoła, ani dobrze nie utrwali. Robili coś takiego dla fotografów prasowych gdy zależało na czasie, a jakość była daleko, daleko w tyle za czasem dostarczenia zdjęcia do składu. Takie jest moje zdanie i tego się będę trzymał.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

CineStill D96

Post autor: J.A. »

W życiu bym nie przypuszczał, źe w obecnych czasach takie gówno można pociskać „analogowcom”.
Wydają po kilkadziesiąt złotych na film, a potem moczą to w czymś takim.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

CineStill D96

Post autor: skiper75 »

No zeby byla jasnosc to nie ze chce przyoszczedzic i stosowac tylko mowiac szczerze noe wiedzialem ze w ogole istnieje taki wash and go
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

CineStill D96

Post autor: bakulik »

Próby opracowania wywoływaczy utrwalających (ang. Monobath) podejmowano od końca XIX w., dopiero w latach '60 ubiegłego wieku udało się opracować formuły dające zadowalające rezultaty. Jako wady tego typu obróbki wymieniano brak wpływu na kontrast uzyskiwanego obrazu oraz niepewność co do jego trwałości. Iliński w swojej książce poświęca im część rozdziału o obróbce błon czarno-białych, prezentując 7 receptur i jako przykłady praktycznego ich zastosowania podając m.in. radiolokację, obróbkę błon aerofotograficznych na pokładzie samolotu, szybką ocenę wyników zawodów sportowych, szybką obróbkę radiogramów lekarskich podczas operacji. Czyli wszystko to, gdzie liczy się czas i gdzie dzisiaj praktycznie nie używa się materiałów srebrowych. O fotografii prasowej w tym miejscu nie wspomina, może dlatego, że dla niej przeznaczone były wywoływacze szybkie, po których błonę się normalnie utrwalało (konieczna trwałość archiwalna), również w szybkim utrwalaczu.

W miesięczniku „Fotografia” nr 11/1967 znalazł się następujący artykuł:

Obrazek

Powodowany ciekawością, postanowiłem spróbować tej receptury i wyniki okazały się wcale nie najgorsze (Ilford PAN 100, 23°C, 7 min.).

Obrazek

Powyższe potraktowałem jako ciekawostkę; mimo wszystko pozostaję jednak przy tradycyjnych sposobach obróbki.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

CineStill D96

Post autor: Imperitus »

Niech lepiej odkupią od NASA technologię suchego wywoływania specjalną taśmą, to dopiero byłby hit :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ