Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: miki11 »

Pacjent to Canon EF wyposażony w obiektyw Canon FD 1.4/50 SSC. Fomapan 100@100, Kodak D-76 1+1 (obróbka jak zawsze). Wszystko w dobrym/bardzo dobrym stanie, czasy sprawdzone, obiektyw śmiga, puszka szczelna. Zrobiłem serię testową ze statywu w identycznych warunkach oświetleniowych. Pierwsze zdjęcie (niejako wzorcowe) bez filtra, reszta z filtrem pomarańczowym (x2). Im bardziej domykam przysłonę, tym większe zaczernienie negatywu i mniejszy kontrast. Oto wyniki z podaną ekspozycją, może mi rozjaśnicie nieco tą zagadkę. Zacznijcie oglądać to od końca, mechanizm dołączania plików w serii odwraca kolejność.
Załączniki
a6_DSCF5668.jpg
a5_DSCF5667.jpg
a4_DSCF5666.jpg
a3_DSCF5665.jpg
a2_DSCF5664.jpg
a1_DSCF5663.jpg
a0_DSCF5662.jpg
_________________
Łatwe nie cieszy
PPaweł
-#
Posty: 1362
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: PPaweł »

A bez filtra tak nie jest? Może filtr jest krzywy.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: miki11 »

Bez filtra nie robiłem jeszcze takiej serii. Ale filtr wygląda na całkiem sprawny, to jest Hoya.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: technik219 »

A przysłona obiektywu działa?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: Henry »

Czemu pokazujesz skany a nie pasek negatywu?
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: miki11 »

technik219 pisze: 08 maja 2023, 16:18 A przysłona obiektywu działa?
Oczywiście.

Henry pisze: 08 maja 2023, 16:18 Czemu pokazujesz skany a nie pasek negatywu?
Bo te skany mam pod ręką. Jutro postaram się sfotografować negatyw.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2023, 20:54 przez miki11, łącznie zmieniany 2 razy.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: miki11 »

technik219 pisze: 08 maja 2023, 16:18 A przysłona obiektywu działa?
A jednak to było jak najbardziej zasadne pytanie. Bingo! Okazuje się, że przysłona - owszem - działa, jednak ten model Canon'a otrzymał sporo różnych funkcji w dźwigni samowyzwalacza i dodatkowej dolnej dźwigience tegoż samowyzwalacza. I niby sprawdzałem, prawdopodobnie odrobinę wcześniej, że przysłona elegancko się domyka, a jednak w momencie wykonywania tych zdjęć te dźwigienki musiały być tknięte moją nierozważną ręką i tu już nie było przymknięcia. Także bardzo dziękuję Koledze technik219 za celne pytanie oraz Koledze Z_Photo za uświadomienie mi ile funkcji w tym modelu może pełnić tak zwana dźwignia samowyzwalacza. Tu po prostu jest ona optycznie podobna do normalnych, a jednak funkcjonalnie daje sporo różnych możliwości (m.in. podgląd w wizjerze przy domkniętej przysłonie). Temat uważam za rozwiązany, pozdrawiam.
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: Z_photo »

miki11 pisze: 08 maja 2023, 20:52 (...) Także bardzo dziękuję Koledze technik219 za celne pytanie ...
Właśnie to pytanie naprowadziło mnie na właściwy (jak się wydaje) trop. Obiektyw może być sprawny, ale jeśli zostanie on zamontowany w korpusie, w którym wcześniej naciśnięto w stronę komory lustra dźwignię samowyzwalacza (przełącza to aparat w tryb pomiaru przy otworze roboczym), to przysłona nie będzie się domykać. Wynika to z faktu, że sterująca przysłoną dźwignia w korpusie nie zasprzęgla się z mającą z nią współpracować dźwignią w obiektywie.
Było mi łatwo zdiagnozować przyczynę problemu, bo od niedawna też posiadam Canona EF (swoją drogą to wspaniała konstrukcja) i wiem, że dżwigienką samowyzwalacza i małą dźwigienką pod nią uruchamia się także inne funkcje niż tylko opóźnienie wyzwolenia migawki - co na początku użytkowania tego modelu może nieco zaskakiwać. Takie same funkcje uruchamiają te dźwigienki w topowym Canonie F-1, czy prostszym FTb.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: miki11 »

Jednym słowem, muszę powtórzyć testową sesję z łódkami :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: Z_photo »

Na marginesie:
Canon EF to przeciwieństwo Olympusa jeśli chodzi o gabaryty i masę. Ale dzięki tym cechom może on służyć jako narzędzie nie tylko do fotografowania. :lol:
Mechanika w tym aparacie pracuje tak, że aż się chce go używać - pod tym względem jest do Olympusa bardzo podobny.
Załączniki
20230423_222904-Resizer-1024M.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: miki11 »

Mogę tylko dodać od siebie, że model EF daje dużą satysfakcję podczas fotografowania, a brak trybu preselekcji przysłony jest jedynie cienką wymówką dla tych, którzy się po prostu do niego przyzwyczaili. Ja też należę do ludzi używających trybu preselekcji przysłony i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony faktem, jak łatwo świadomie fotografować wykorzystując tryb preselekcji czasu obecny w tym modelu. Z uwagi na przemyślane umieszczenie kółka nastaw czasów, możemy patrząc w wizjer (obserwując parametry ekspozycji i wskazania światłomierza) szybko wybrać interesujący nas czas (a więc i skorelowaną z nim ujemnie przysłonę). Jeśli ta prosta prawda dotrze do naszej szarej substancji, mentalne bariery związane z brakiem trybu preselekcji przysłony znikają. Pomijam fakt, że najlepszy jest i tak tryb manualny :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 08 maja 2023, 23:28Pomijam fakt, że najlepszy jest i tak tryb manualny
Tutaj mozna by sie klocic ;-) A co w nim jest takiego najlepszego? Prawidlowo dzialajaca preselekcja przyslony jest rownie dobra a w wielu wypadkach lepsza, gdyz szybsza. Oczywicie to zaden problem focic w preselekcji czasu, jesli rozumie sie zaleznosci czasu i przyslony, pytanie tylko po kiego grzyba?
Z_photo
-#
Posty: 1024
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: Z_photo »

oKuba pisze: 08 maja 2023, 23:46 Oczywicie to zaden problem focic w preselekcji czasu, jesli rozumie sie zaleznosci czasu i przyslony, pytanie tylko po kiego grzyba?
Ten tryb pracy może być przydatny w szczególności do fotografujących dynamiczne sceny - wtedy właściwy czas naświetlania może być parametrem istotniejszym niż głębia ostrości regulowana przysłoną.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
PPaweł
-#
Posty: 1362
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: PPaweł »

Na przykład gdyby te łódki nagle zaczęły płynąć.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Ciekawe wyniki naświetlania testowego, hmm...

Post autor: oKuba »

PPaweł pisze: 09 maja 2023, 06:08 Na przykład gdyby te łódki nagle zaczęły płynąć.
:mrgreen:

Z_photo, Nie neguje trybu jako takiego. Sa sytuacje, gdzie moze byc przydatny. Nie preferuje aparatow, gdzie wylacznie taki jest dostepny.
ODPOWIEDZ