C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: wosk »

Dorwałem trochę regeneratora Tetenala (CD-R) do wywoływacza (proces negatywowy C-41) i zastanawiam się jak zrobić z tego roztwór roboczy. Koncentrat składa się z trzech stężonych części, standardowo trzeba to rozprowadzić w wodzie i dodawać do używanego wywoływacza po zrobieniu określonej ilości rolek. Czy można zrobić roztwór roboczy bez użycia startera, czyli porcji "przepracowanego" wywoływacza? Według starego praktyka, z którym rozmawiałem, regenerator jest bardziej stężony niż zwykły koncentrat i dodając ok 25% więcej wody uzyskuje się standardowy roztwór roboczy. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tym produktem i może się podzielić?
C41_2.jpg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: J.A. »

Trudno dyskutować z praktykiem, ale obawiam się, że to tak nie działa.
Regenerator z założenia zawiera tylko zużywające się składniki roztworu.
Upraszczając. Jeżeli masz D-23, to to zużywa się w nim tylko metol, i regeneratorem dla D-23 będzie po prostu sam metol. Ale sam metol nie zrobi Ci wywoływacza.

Oczywiście sprawa jest bardziej skomplikowana, chodzi mi o zasadę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: Vox »

A to nie lepiej kupić starter? Startery nie są drogie.

https://www.chemia-fotograficzna.pl/tet ... akt,2.html
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: wosk »

J.A. pisze: 28 wrz 2020, 07:36 ...Oczywiście sprawa jest bardziej skomplikowana, chodzi mi o zasadę.
Jasne, rozumiem, oczywiście i tak będę robił próby z ciekawości, ale chciałem się do nich teoretycznie przygotować.
Vox pisze: 28 wrz 2020, 09:40 A to nie lepiej kupić starter? Startery nie są drogie.
Dzięki za cynk, pewnie na tym się skończy ;-)
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: flonidan »

Z opisu samego kodakowskiego c41 do labów wyczytałem ,że regenerator pracuje tylko ze zużytym wywoływaczem i to stary wywoływacz aktywuje regenerator powdodując jego zupełne dotarcie.Piszą nawet ,że świeży wywoływacz pracuje zbyt twardo aż do chwili gdy pewne substancje zaczną się zużywać i jakby dotrą wywoływacz .Dlatego stosuje się starter do świeżego wywoływacza nie po to ażeby uaktywnić wywojkę tylko aby ono jakby dojrzała ,bez startera też pójdzie ale kolory będą trochę sztuczne.W labach proces regeneracji trwa non-stop i powoduje ,że wywoływacz jest bardzo długo żywotny.Po tej lekturze zrozumiałem sens podawania startera bo często dostawałem za jakieś śmieszne pieniądze RA-4 na 100l litrów i wołałem bez startera.Ci co mi sprzedawali taką chemię stwierdzili ,że wywojka stała się tak stara ,że startera nie potrzebuje i była to prawda-kolory były piękne,naturalne i nie widziałem różnicy między nowym tetenalem RA4.Tak pojąłem z ulotki Kodaka jeśli ktoś wie ,że coś popieprzyłem niech mówi śmiało,ja jestem słaby w kolorze.
jacek
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: Vox »

Starter nie powoduje uaktywnienia regeneratora tylko wręcz przeciwnie - postarzenie. W trakcie
pracy wywoływacza pewne składniki się wyczerpują ale pewne przechodzą z filmów do roztworu.
I właśnie te składniki są w starterze (te drugie). Z tego co pamiętam to chyba chodzi o bromki
i jodki. Te związki właśnie osłabiają aktywność wywoływacza.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: wosk »

Vox pisze: 28 wrz 2020, 20:21 ...pewne przechodzą z filmów do roztworu.
No właśnie - można by użyć po prostu starego wywoływacza zamiast startera, tylko pozostaje kwestia proporcji. Gdzieś kiedyś widziałem takie tabelki dla labów określające ile trzeba dać regeneratora na danej wielkości tank, ale teraz nie mogę znaleźć :-(
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: Vox »

Jeśli masz dostęp do świeżego przelewu wywoływacza (nie utlenionego) z maszyny, to nie potrzebujesz
regeneratora ani startera aby wywołać niewielką ilość filmów. W końcu przelew w prawidłowo
prowadzonym labie jest pełnowartościowym wywoływaczem. Problem polega na tym, że w dzisiejszych
czasach znaleźć lab, który przerabia dostateczną ilość filmów dziennie nie będzie łatwe.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: wosk »

Sytuacja się powoli klaruje - napisałem do Tetenala Polska, starter wywoływacza kosztuje u nich niecałe 30 zł za litr. Mieszając starter, regenerator i wodę według poniższych proporcji otrzymujemy "working solution". Mam nadzieję, że mój regenerator ma jeszcze moc ;-)
C41.jpg
C41.jpg (95.43 KiB) Przejrzano 2080 razy
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

C41 - roztwór roboczy z regeneratora

Post autor: wosk »

Udało się - kupiłem starter, zmieszałem roztwory regeneratora i startera wg proporcji z powyższej tabelki i puściłem w ruch procesor.
Zaletą jest to, że mieszam sobie dowolną ilość roztworu roboczego, mam tego dużo - mogę np. działać jednostrzałowo.
Efekt mnie zadowala.
645Mamiya010kolor1.jpg
ODPOWIEDZ