C41 Digibase - obróbka i trwałość

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Przykro mi ale mogę podać producenta:

PPH Kamix L.i J.Zienkiewicz Sp.j
81-061 Gdynia, l. Hutnicza 40
www.kamix.pl

Nie mogę tej wody znaleźć na ich stronie. mhm

Edycja: o znalazłem tu :)
http://www.alejahandlowa.pl/tr/produkt/ ... 29890.html
Ostatnio zmieniony 05 lut 2011, 16:44 przez kayaman, łącznie zmieniany 2 razy.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

kayaman pisze:Edycja: o znalazłem tu :)
http://www.alejahandlowa....ia_5229890.html
Dzięki

Właśnie znalazłem na APUG: http://www.apug.org/forums/forum40/8706 ... -negs.html

Wynika z tego, że nowoczesne filmy C-41 nie wymagają ostatniej kąpieli, jeśli tylko będą przechowywane w odpowiednich warunkach.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

kayaman pisze:Big_Lynx,
JaZ99,
Zajmuje się tym usługowo więc nie mogę sobie pozwolić na jakość :zadowalająco" o jakiej piszesz w tym wątku tylko jak najlepszą możliwą na moim sprzęcie a więc taką która trzyma parametry. Osobiście wołam tylko i wyłącznie w świeżej chemii. Jakie to parametry? Polecam:

Nowak, Piotr System kontroli i regulacji wysokotemperaturowych procesów obróbki chemicznej barwnych materiałów fotograficznych: proces pozytywowy Fujicolor CP-40FA/CP-43FA (RA-4), proces negatywowy Fujicolor CN16/CN16Q (C-41) / Piotr Nowak. - [Wyd. 2 popr. i uzup.]. - Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 1998.

Kotecki, Andrzej Obróbka barwnych materiałów światłoczułych w temperaturze podwyższonej / Andrzej Kotecki, Witold Nowak, Iwona Rybarczyk. - Gdańsk: Wydaw. Fotograficzne, 1991.
A gdybym wywoływał tylko dla siebie jakość :

Gdybym jednak wywoływał tylko dla siebie również jakość "zadowalająca" by mnie nie zadowalała. :)
To jest proces automatyczny więc należy ściśle trzymać się norm tychże standardów automatyki. Inaczej niż w procesach cz-b. Im bardziej się przyłożysz, im więcej parametrów będzie zgodnych ze standardem tym mniejsza szansa na odchyłki. Zauważ, że kolega ma problem z utrzymaniem temperatury. Jeżeli poleciłbym mu również odstępstwo (i to spore) od możliwej wywołane ilości filmów w jednej porcji chemii to jego odchyłki by się proporcjonalnie zwielokrotniły.

Oczywiście dla siebie każdy może robić jak chce i uzyskiwać efekty zadowalające, które przecież z natury rzeczy są czysto subiektywne a więc nie podlegające dyskusji w tej materii. :)
Jeśli zajmujesz się tym usługowo, to w ogóle inna bajka. Ja cały czas mówiłem o amatorskim wywoływaniu ;) Wtedy to Ty i tylko Ty decydujesz, jaka jakość będzie zadowalająca (przy okazji to nie jest słowo użyte w negatywnym znaczeniu). Jak sądzę, na moje potrzeby do kontroli procesu wystarczy w pełni wykreślanie od czasu do czasu krzywej charakterystycznej, tak jak w wątku o Reali. Zajmuje to tylko kilka minut i daje wszystkie informacje, których potrzebuję. Niestety, nie mam dostępu do publikacji, którą wymieniasz.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Bywają na allegro czasem.

Tak, wykres krzywej to pożyteczna rzecz.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

JaZ99 pisze:
kayaman pisze:Edycja: o znalazłem tu :)
http://www.alejahandlowa....ia_5229890.html
Dzięki

Właśnie znalazłem na APUG: http://www.apug.org/forums/forum40/8706 ... -negs.html

Wynika z tego, że nowoczesne filmy C-41 nie wymagają ostatniej kąpieli, jeśli tylko będą przechowywane w odpowiednich warunkach.
Być może ale nie zaszkodzi, zwłaszcza, że moczenie w środku zmniejszającym napięcie powierzchniowe przyda się tak czy siak. Zresztą, w zestawie tetenala jest i nie da się kupić bez. :)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

a ja wody "destylowanej" mam tak dosyc, ze kupuje destylarke...
mialem juz takie sceny, ze wole o tym zapomniec...
Awatar użytkownika
chodor
-#
Posty: 57
Rejestracja: 21 cze 2010, 19:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: chodor »

JaZ99 A propos wody destylowanej znalazłem coś takiego:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4539

może warto sprawdzić, jak widzę też z Wrocławia jesteś.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

dadan_mafak pisze:a ja wody "destylowanej" mam tak dosyc, ze kupuje destylarke...
mialem juz takie sceny, ze wole o tym zapomniec...
destylowanej czy demineralizowanej?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

wszystkich :mrgreen:
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

aha, no to mam szczęście, że na dobrą wodę mam obok w sklepie. :D

chociaz fakt destylarka rozwiązuje problem definitywnie.
krzpob
-#
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2009, 23:30
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: krzpob »

A woda destylowana na stacji benzynowej Orlenu? Też jest za rozsądne pieniądze.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Nie wiem. Stestuj najlepiej tym:
http://www.technopomiar.pl/index.php?fi ... 6&pidx=113

albo na niepotrzebym pasku filmu.
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

kayaman pisze:
Zajmuje się tym usługowo więc nie mogę sobie pozwolić na jakość :zadowalająco" o jakiej piszesz w tym wątku tylko jak najlepszą możliwą na moim sprzęcie a więc taką która trzyma parametry. Osobiście wołam tylko i wyłącznie w świeżej chemii. Jakie to parametry? Polecam:
Zdefiniujmy jeszcze co rozumiemy pod pojęciem "świeża chemia". Czy jest to chemia nigdy nie używana, rozrobiona jakieś 12 godzin przed użyciem czy jest to chemia spełniająca parametry wydajności i czasu przechowywania określone w instrukcji? Np. 250mln wywoływacza w którym wywołano 2 błony (można zatem jeszcze dwie) i która po użyciu jest przechowywana tydzień? Czy "świeżość" dotyczy wszystkich kąpieli? - np stabilizatora także?
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Dla mnie świeża chemia to to chemia użyta jednorazowo, rozcieńczona odpowiednio krótko wcześniej i leżakowana jeśli idzie o wywoływacze bez najmniejszego dostępu powietrza i czyli zamknięta pod nakrętkę oraz bez dostępu światła. Koniec kropka. Nie uznaje żadnych kompromisów w tym względzie.
Na początek radze posługiwać się instrukcją generalnie. :)
Ja w 250 ml wołam tylko dwie błony 135.

BTW, pamiętaj, że nawet raz nie w pełni zużyta chemia, również cz-b, szybciej się starzeje.
Co do stabilizatora to jest to trwała kąpiel akurat (formalina)
Blix również dość pod warunkiem trzymania osobno części utrwalającej i odbielającej. Powietrze mu nie przeszkadza a na nawet używa się do regeneracji w labach.
hydro
-#
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwie 2008, 20:17
Lokalizacja: posen

Post autor: hydro »

Co do wody, to ja też używam demineralki ze sklepu ale lepszym rozwiązaniem jest, co zrobił mój kolega - zastosowanie filtrów odwróconej osmozy i zbiornika do tego. Taki zestaw filtrów kosztuje w markecie 300-400 zł + zbiornik. Można też filtrować wodę w Bricie. I mała sugestia - końcowe płukanie. Ja zawsze na koniec wymaczam filmy w demineralce ze zmiękczaczem (tetenal lub agfa). Ta kąpiel oczyszcza film z tego co było w wodociągowej.
Hydro
ODPOWIEDZ