Butelki harmonijkowe na chemię

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: miki11 »

Witam,

po wielu latach przerwy znowu "sieknęło" mnie analogiem, zaczynam zabawę od filmu 135mm. Najpierw chciałbym wszystkich powitać, jak nakazuje staropolska kultura. A teraz do rzeczy. Powoli kompletuję różne detale do improwizowanej ciemni okresowej (czyli zajmowanej łazienki). No i widzę, że sprzęt, chemia i wyposażenie analogowe mocno poszło w górę. Kilka rzeczy już zgromadziłem, ale utknąłem na butelkach harmonijkowych. Za Kaiser'a trzeba da prawie 50zł od sztuki, myślę że to dość drogo, skoro zwykła czarna butelka HDPE 1l z uszczelnionym korkiem jest osiągalna nawet za 2,50zł. Stąd pytanie do Was - ludzi z wieloletnią praktyką. Jak i gdzie można kupić takie butelki tanio i dobrze? Jak rozumiem, najbardziej wrażliwy na utlenianie i światło jest wywoływacz (w tej chwili interesuje mnie jedynie proces negatywowy BW), z tego co czytałem, utrwalacz jest mniej nerwowy. Mam małe Jobo 1510, w procesie ręcznym woła o 250ml odczynnika. Na razie testowo wdrażam się na MD76, ale planuję sam składać Kodaka D-76 (potem może też inne). Generalnie przewiduję hobbystyczne ilości, 2-5 filmów miesięcznie, tak to przynajmniej w tej chwili wygląda. Poradźcie ile tych harmonijkowych butelek tak naprawdę potrzebuję i jakich.

Przy okazji, ktoś może budował jakieś tanie wersje rolek do poziomego wołania negatywów? Zakup oryginału Jobo w moim przypadku zwracać się będzie kilka lat :-) No, ale pokusa wywoływania w 140ml jest spora... Z góry dziękuję za pomoc.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 14:01 Poradźcie ile tych harmonijkowych butelek tak naprawdę potrzebuję i jakich.
Te harmonijkowe zdecydowanie odradzam. Testowalem kilka lat temu te Kaisera i kazda (!) sie rozszczelniala. Ja uzywam ciemnych plastikowych aptecznych badz tych dedykowanych od Jobo. Szkla unikam
Ostatnio zmieniony 09 lut 2022, 20:58 przez oKuba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: mrek »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 14:01 Przy okazji, ktoś może budował jakieś tanie wersje rolek do poziomego wołania negatywów? Zakup oryginału Jobo w moim przypadku zwracać się będzie kilka lat :-) No, ale pokusa wywoływania w 140ml jest spora... Z góry dziękuję za pomoc.
Zbudowałem coś z rolek do przesuwania mebli ale i tak kręcę w kąpieli wodnej więc koreks unosi się na wodzie. Należy tylko utrzymywać jego poziom.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: Tomasz. »

Możesz pokazać swoją konstrukcję? Też nad czymś takim myślę

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: J.A. »

miki11, harmonijkowe butelki, maja same wady i tylko jedną zaletę. Producent na nich zarabia.
Jak pisze wyżej oKuba, się rozszczelniają, ale to nie jedyna ich wada, są bardzo trudne do utrzymania w czystości, nie widać co się dzieje wewnątrz, bardzo trudno napełnić ją pod korek, a potem wylać chemię nie rozlewając.
Lepszym rozwiązaniem jest ciężki gaz, który się wpuszcza do butelki, a flaszki najlepsze są z PP (albo szkła) i przeźroczyste. A zabezpieczyć zawartość przed światłem najlepiej w zamykanej na klucz szafce.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: mrek »

Tomasz. pisze: 09 lut 2022, 14:12 Możesz pokazać swoją konstrukcję? Też nad czymś takim myślę
Skorzystałem z takich rolek ale się nie sprawdziły. Wyrzuciłem.
Załączniki
rolki.JPG
rolki.JPG (53.67 KiB) Przejrzano 1480 razy
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: miki11 »

Bardzo dziękuję, że mi wybiliście z głowy te harmonijki. Tak czułem pod skórą, że jest w nich spory "chłit martetingowy" :-) Czyli takie mogą być?

https://sklep.biomus.eu/pl/opakowania/3 ... 17289.html
https://sklep.biomus.eu/pl/opakowania/3 ... 17289.html

Odnośnie chowania w szafce, też wpadłem na to, że można je włożyć do czarnej, foliowej koperty i będzie git. Jaki ciężki gaz masz na myśli? Bo te komercyjne też swoje kosztują, a taki propan-butan do zapalniczek to nie wiem, czy będzie dobry. No i muszę wtedy poćwiczyć wlewanie niewidzialnego gazu do flaszki. To trochę musi przypominać rozlewanie flaszki do szklanek po omacku, trzymając ją za plecami. Nawet taki kawał był...

Wracając do rolek, jeżeli nie planuję na razie forsowania (czyli czasy wywoływania będą jak w standardowym D-76), powinienem też taką mini-łaźnię wodną sobie zorganizować? O tej porze roku mam 24°C na termometrze, więc ochłodzenie do 20°C nie powinno być szczególnie trudne. Ale nie wiem, o ile ogrzeje się ćwiartka odczynnika przez powiedzmy 10-15 minut (skrajne czasy). Same rolki, bez bajerów typu rozsuwanie, itd, chyba umiem wydumać, może nawet jakiś powolny silniczek krokowy i soft żeby trochę w jedną trochę w drugą sobie kręcił... To oczywiście a razie tylko taki szkic w głowie. Jak widzę cenę magnesu Jobo (chyba ze dwie setki), to od razu bym te dwie setki chlapnął...
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: miki11 »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 14:39 https://sklep.biomus.eu/pl/opakowania/3 ... 17289.html
oKuba pisze: 09 lut 2022, 14:10Szkla unikam
Chodzi o łatwość stłuczenia, czy są inne wady? Zawsze mnie uczono, że to brązowe szkło jest najlepsze, neutralne i tak dalej. Ale to była tylko chemia, nie ciemnia fotograficzna :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: miki11 »

mrek pisze: 09 lut 2022, 14:31 Skorzystałem z takich rolek ale się nie sprawdziły. Wyrzuciłem.
Wydaje mi się, że to powinny być jakieś gumowe rolki, może np. zużyte od rolek jeżdżenia. Chodzi o przyczepność do plastikowej ścianki koreksu. Mogę się jednak mylić.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: mrek »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 14:49 Wydaje mi się, że to powinny być jakieś gumowe rolki, może np. zużyte od rolek jeżdżenia. Chodzi o przyczepność do plastikowej ścianki koreksu. Mogę się jednak mylić.
Tak, z plastiku zjeżdżają.
Jeden z obecnych na forum kolegów zakupił te oryginalne. Ocenił negatywnie i nie używa.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 14:49 Chodzi o łatwość stłuczenia, czy są inne wady?
O latwosc stluczenia. Mam w domu zwierzaki i wnuczke od czasu do czasu i wole juz nie ryzykowac, a mam przykre doswiadczenia z przeszlosci
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 14:39 O tej porze roku mam 24°C na termometrze, więc ochłodzenie do 20°C nie powinno być szczególnie trudne.
Nie musisz sie sztywno trzymac tych 20 stopni. Publikowana juz kilkukrotnie na forum tabelka do przeliczania czasow w zaleznosci od temperatury pomoze ten czas dopasowac.

Waznym jest aby nie schodzic ponizej 5 minut a w niektorych wywolywaczach (np. Rodinal) nie wychodzic powyzej 20 stopni, ze wzgledu na wzrastajace ziarno. D-76 nie jest pod tym wzgledem krytyczny.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: aka »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 14:01 Przy okazji, ktoś może budował jakieś tanie wersje rolek do poziomego wołania negatywów? Zakup oryginału Jobo w moim przypadku zwracać się będzie kilka lat :-) No, ale pokusa wywoływania w 140ml jest spora... Z góry dziękuję za pomoc.
Tanie to nie, ale bez sukcesu to tak. Po pierwsze rolki powinny być gumowe/kauczukowe np. od zabawek, w żadnym wypadku twarde, takie meblowe itp. się nie nadają. Po drugie obroty powinny być w obie strony przedzielone krótką przerwą. Po trzecie przeniesienie napędu z silnika na rolki to mało, bo jak wlejesz te 150 ml do 1510 to ci koreks może wyskoczyć z rolek jak z katapulty jeśli będzie po prostu na rolkach leżał. Jobo w swoich procesorach stosuje mocowanie "na magnes".

Podsumowując - te potencjalne oszczędności wywoływacza nie są warte zachodu kończącego się fiaskiem.

Będziesz składał sam wywoływacz to koszt będzie bardzo niski, a jak dla oszczędności i rozsądku będziesz stosował rozcieńczenie 1+ 1 lub większe to całkiem tanio będzie.

Najlepsze są brązowe szklane butelki apteczne, są przezroczyste, widać co tam w środku się dzieje np. osad, ale oczywiście mogą się stłuc przy braku uwagi. I jeszcze najłatwiej się myją.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: oKuba »

aka pisze: 09 lut 2022, 16:10 Najlepsze są brązowe szklane butelki apteczne, są przezroczyste, widać co tam w środku się dzieje np. osad, ale oczywiście mogą się stłuc przy braku uwagi. I jeszcze najłatwiej się myją.
Wedlug mnie najlepsze sa plastikowe brazowe i przezroczyste buteleczki apteczne. Maja te same zalety co szklane, ale sie nie rozbijaja.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: aka »

oKuba pisze: 09 lut 2022, 16:21 Maja te same zalety co szklane, ale sie nie rozbijaja.
To prawda, ale puste mają problem z zachowaniem pionu ;-)
ODPOWIEDZ