Butelki harmonijkowe na chemię

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: oKuba »

aka pisze: 09 lut 2022, 16:32 To prawda, ale puste mają problem z zachowaniem pionu
Tego nie wzialem pod uwage, ze w Wawie czeste trzesienia ziemi. U mnie zachowuja :-D
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: powalos »

Ktoś tu chyba kiedyś pokazywał takie urządzeni do "rolowania" koreksem wykonane przy użyciu części z LEGO TECHNIC
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: aka »

oKuba pisze: 09 lut 2022, 16:40
aka pisze: 09 lut 2022, 16:32 To prawda, ale puste mają problem z zachowaniem pionu
Tego nie wzialem pod uwage, ze w Wawie czeste trzesienia ziemi. U mnie zachowuja :-D
Tak na poważnie, to mnie wkurzają puste butelki bo wodzie, tych aptecznych nie miałem. One są jakoś mniej w PL popularne, nawet w aptece receptura najczęściej w szklanych jest wydawana. Małe są okej, miałem od Spura wywoływacz 250ml.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: J.A. »

miki11, z ceną gazu obojętnego nie jest tak źle. Przy dużym przerobię starcza na minimum rok, ale to naprawdę musi być duży przerób. A gaz dedykowany to właśnie propan butan, można użyć do zapalniczek, tyle, że ten dedykowany ma aplikator i jego użycie jest łatwe.
Butelki z linku mogą być, choć ja preferuję przejrzyste. Co do szafki zamykanej na klucz, to bardziej mi chodziło o bezpieczeństwo innych domowników, ewentualnie gości. By dziecko sąsiadki nie napili się coli, stojącej w łazience.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: oKuba »

aka pisze: 09 lut 2022, 16:53 One są jakoś mniej w PL popularne
Tutaj sa popularne, tanie i dostepne praktycznie w kazdej pojemnosci. Ja uzywam tylko 0.5 i 1 litrowych
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 09 lut 2022, 14:59 O latwosc stluczenia
Bardzo dziękuję, Kuba. Po tylu latach przerwy wszystkie detale trzeba poznać w zasadzie od nowa.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 09 lut 2022, 17:03 Co do szafki zamykanej na klucz, to bardziej mi chodziło o bezpieczeństwo innych domowników, ewentualnie gości. By dziecko sąsiadki nie napili się coli, stojącej w łazience.
To załatwię inaczej. Rozwiązanie nazywa się "schowek". Taki zamykany na klucz. I bez okien, i trochę chłodniej. Same zalety (poza kurzem).
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 09 lut 2022, 15:10 Nie musisz sie sztywno trzymac tych 20 stopni. Publikowana juz kilkukrotnie na forum tabelka do przeliczania czasow w zaleznosci od temperatury pomoze ten czas dopasowac.
Znakomita tabela, rozumiem że jest w miarę uniwersalna i dotyczy wielu wywoływaczy, a zmienny jest czas wywoływania w funkcji temperatury? To chyba trzeba druknąć i zalaminować. Jeżeli nie muszę się kurczowo trzymać tych 20°C, łatwiej będzie zrobić ew. te rolki.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 18:07 rozumiem że jest w miarę uniwersalna
Dokladnie. Tak jak w jej opisie tabelki uwazaj generalnie na czasy krotsze niz 5 minut a z Rodinalem na malym obrazku na temperature powyzej 20C
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: miki11 »

aka pisze: 09 lut 2022, 16:10 Tanie to nie, ale bez sukcesu to tak. Po pierwsze rolki powinny być gumowe/kauczukowe np. od zabawek, w żadnym wypadku twarde, takie meblowe itp. się nie nadają. Po drugie obroty powinny być w obie strony przedzielone krótką przerwą. Po trzecie przeniesienie napędu z silnika na rolki to mało, bo jak wlejesz te 150 ml do 1510 to ci koreks może wyskoczyć z rolek jak z katapulty jeśli będzie po prostu na rolkach leżał. Jobo w swoich procesorach stosuje mocowanie "na magnes".
Też myślałem o jakichś gumowo-kauczukowych, wbrew pozorom da się jeszcze spotkać coś takiego. Co do zaprogramowania obrotów (kierunek, czas, przerwy), da się to zrobić małym mikrokontrolerem (nawet Attiny13 powinien wystarczyć) i sterownikiem silniczka krokowego. W momencie, kiedy nie muszę mieć łaźni wodnej (co wnioskuję po obejrzeniu tej tabeli), można się skupić na (mniej więcej) suchym modelu rolek. Sam mechanizm zapobiegający zsuwaniu się koreksu już sobie z grubsza wydumałem, może nawet da się zrobić domowym sumptem ten elegancki "bezdotykowy" z magnesem (za 5zł lub z odzysku). Nie mówię, że zrobię to na najbliższy wtorek, ale wyobrażam sobie taki projekt DIY. A przy użyciu 3 mikro-switchów i wyświetlacza LCD w drugim etapie można by się pokusić nawet o zaprogramowanie jakichś gotowych "profili" tego kręcenia. Chociaż, jeśli dobrze pamiętam, przy rolkach obroty trwają prawie cały czas, a sam proces jest nieco szybszy. Czy są może jakieś "tabelki" porównujące czas wywoływania ręcznego z czasem wywoływania obrotowego? Chętnie bym to sobie przeanalizował.

Juz tak mam, jeśli wyczuwam że można dzisiaj się nieco przyłożyć, żeby potem lenić się nieustannie, od razu mam motywację do działania :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 09 lut 2022, 18:04
J.A. pisze: 09 lut 2022, 17:03 Co do szafki zamykanej na klucz, to bardziej mi chodziło o bezpieczeństwo innych domowników, ewentualnie gości. By dziecko sąsiadki nie napili się coli, stojącej w łazience.
To załatwię inaczej. Rozwiązanie nazywa się "schowek". Taki zamykany na klucz. I bez okien, i trochę chłodniej. Same zalety (poza kurzem).
chłodniej nie oznacza lepiej. Roztwory fotograficzne lubią w niższych temperaturach coś strącić tudzież wytrącić.
Mimo wszystko pokojowa temperatura przy dobrym zamknięciu butelki, jest korzystniejsza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: J.A. »

aka pisze: 09 lut 2022, 16:10 Tanie to nie, ale bez sukcesu to tak. Po pierwsze rolki powinny być gumowe/kauczukowe np. od zabawek, w żadnym wypadku twarde, takie meblowe itp. się nie nadają. Po drugie obroty powinny być w obie strony przedzielone krótką przerwą. Po trzecie przeniesienie napędu z silnika na rolki to mało, bo jak wlejesz te 150 ml do 1510 to ci koreks może wyskoczyć z rolek jak z katapulty jeśli będzie po prostu na rolkach leżał. Jobo w swoich procesorach stosuje mocowanie "na magnes”.
Magnes w procesorach jobo nie jest od trzymania koreksu, tylko do przeniesienia napędu, to przede wszystkim sprzęgło.
Zgodnie z instrukcją do procesora, wody w płaszczu ma być tyle ile jest chemii w leżącym koreksie, znaczy poziom wody w płaszczu ma się równać poziomowi w koreksie. Nic nie wystrzeliwuje. A skąd wiadomo jaki jest poziom płynu w koreksie? Ano sięga on zwykle do miejsca gdzie się kończy nawinięty na spiralę film, trochę tak z cm wyżej.
A rolki są z plastiku :-) były wersje z cienkim o-ringiem, ale niezbyt często się je widzi. Tylko, że w JOBO rolki nie przenoszą napędu koreksu.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2022, 18:37 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 09 lut 2022, 18:27 Mimo wszystko pokojowa temperatura przy dobrym zamknięciu butelki, jest korzystniejsza.
Nie do wszystkiego jednak. Do niektorych skoncentrowanych wywolywaczy zalecana jest nawet lodowka (Wehner, Silvermax, Moersch Eco). Natomiast utrwalacze nie powinny miec zbyt chlodno.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: J.A. »

oKuba, być może, ale to musi wynikać z wysokiej rozpuszczalności składników. Trzeba wiedzieć czy ten konkretny zniesie niska temperaturę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Butelki harmonijkowe na chemię

Post autor: aka »

J.A. pisze: 09 lut 2022, 18:35 Magnes w procesorach jobo nie jest od trzymania koreksu, tylko do przeniesienia napędu, to przede wszystkim sprzęgło.
No przecież trzyma w odpowiedniej pozycji niezależnie od tego, że przenosi napęd. To co napisałem tyczy się kręcenia na rolkach DIY bez płaszcza wodnego. Jobo 1510 na takich rolkach to można ręka turlać. Jest różnica między turlaniem na rolkach a kręceniem koreksem w procesorze. Jeśli kręcony jest koreks to rolki są swego rodzaju pozycjonującą podporą, nie przenoszą napędu. Ja próbowałem kręcić koreksem napędzając rolki wzorem z archaicznych urządzeń widywanych w sieci i kicha :-(
ODPOWIEDZ