błędy obróbki c-41 i e-6

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

błędy obróbki c-41 i e-6

Post autor: Big_Lynx »

o ile negatywów czarno-białych wywołałem sporo to moje dokonania w zakresie koloru są istotnie mniejsze. Nie wiem czy to zabrzmi mało poważne ale wydaje mi się, że w obróbce C-41/E-6 najtrudniejszym etapem jest ... suszenie.

Otóż nie jestem w stanie wyeliminować błędu polegającego na pojawianiu się zupełnie stochastycznie lekko białych (czy jasno szarych) nacieków/plam na wysuszonej błonie. Czasami są one na tyle delikatne, że skaner eliminuje je automatyką. Czasami są wyraźne. Gdybym zobaczył tak wyglądający film czarno-biały bez wahania powiedziałbym, że film jest źle wykąpany w zmiękczaczu.

Czytając trochę zauważyłem, że niektórzy proponują aby po stabilizatorze jeszcze płukać film w wodzie destylowanej. Widziałem tez gdzieś opis sugerujący ostatnią kąpiel w klasycznym zmiękczaczu. Jeszcze inni piszą o "polewaniu" rozwieszonego filmu wodą destylowaną. Producent (Tetenal) w opisie błędu sugeruje, że przyczyną może być zbyt krótkie wybielanie (co w moim przypadku na pewno nie ma miejsca). Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie?
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Ja polewam, a jeżeli nie poleję, to po wyschnięciu ścieram delikatnie zacieki od strony podłoża czystą irchą.
Jak słabo schodzą, to można przed potarciem lekko chuchnąć.
Po stronie emulsji zacieki nie robią się, ale przy powyższych zabiegach trzeba na nią uważać.
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

A jak wygląda ostatnia kąpiel?
Spróbuj zrobić dwie, pierwsza w samej wodzie destylowanej, z poruszaniem, co najmniej 2 minuty, druga też z wody destylowanej ze zwilżaczem, około minuty bez poruszania, film po wyciągnięciu ze szpuli złap za końce i napręż, potrzymaj chwilkę tak pod kątem by woda spłynęła po jednej krawędzi, nie susz w bardzo suchym powietrzu. Jak tak zawsze robiłam i nigdy nie było problemów, ale już zrezygnowałam z C-41 i E6 w domu.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Big_Lynx pisze:Wasze doświadczenia w tym zakresie?
E-6 wychodzi idealnie. C-41: nie używam tetenala, tylko Rollei Digibase. Ta chemia jest jakaś trefna. Wielu ludzi narzeka na partie, w których kąpiel stabilizacyjna zostawia zanieczyszczenia. Płukanie w wodzie deminetralizowanej usuwa te zanieczyszczenia, ale kosztem stabilności kolorów (jak piszą na APUG).
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

Joan pisze:A jak wygląda ostatnia kąpiel?
zgodnie z recepturą producenta - kąpiel w STAB poza JOBO poprzez ręczne "trurlanie" koreksu
Joan pisze: Spróbuj zrobić dwie, pierwsza w samej wodzie destylowanej, z poruszaniem, co najmniej 2 minuty, druga też z wody destylowanej ze zwilżaczem, około minuty bez poruszania, film po wyciągnięciu ze szpuli złap za końce i napręż, potrzymaj chwilkę tak pod kątem by woda spłynęła po jednej krawędzi, nie susz w bardzo suchym powietrzu. Jak tak zawsze robiłam i nigdy nie było problemów, ale już zrezygnowałam z C-41 i E6 w domu.
czyli po STAB jeszcze te dwie kąpiele j.w.?
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

JaZ99 pisze:
Big_Lynx pisze:Wasze doświadczenia w tym zakresie?
E-6 wychodzi idealnie. C-41: nie używam tetenala, tylko Rollei Digibase. Ta chemia jest jakaś trefna. Wielu ludzi narzeka na partie, w których kąpiel stabilizacyjna zostawia zanieczyszczenia. Płukanie w wodzie deminetralizowanej usuwa te zanieczyszczenia, ale kosztem stabilności kolorów (jak piszą na APUG).
A gdzieś w Polsce można kupić Digibase?
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Big_Lynx pisze:czyli po STAB jeszcze te dwie kąpiele j.w.?
tak robiłam, ale jak pamiętam także te kąpiele (ale bez zwilżacza) przed stabilizatorem i też było OK. Ważne żeby temperatura tych kąpieli była taka jak całego procesu, oczywiście nie musi być już tak precyzyjnie utrzymana, wystarczy +/- 2 stopnie.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Big_Lynx pisze:A gdzieś w Polsce można kupić Digibase?
Ja 95% zakupów robię w macodirect.de. Ceny bardzo rozsądne, szczególnie, gdy kurs złotówki jest korzystny.
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Jak wyżej. Już nie pamiętam kiedy robiłem zakupy w kraju. Za to tak 4-5 razy do roku robię hurt w Macodirect.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
chodor
-#
Posty: 57
Rejestracja: 21 cze 2010, 19:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: chodor »

Też noszę się z zamiarem, od jakiegoś czasu, zakupów na stronie maco. Ile kosztuje Cie wysyłka do Polski?
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Około 13 Euro przy dużej paczce kurierem.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

chodor, mała paczka (1 kg) też kosztuje około 13 E.
ulv, jaka to jest duża paczka?
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

20 rolek 120, Butelka litrowa HC-110, Butelka litrowa utrwalacza, kilka paczek papieru.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
chodor
-#
Posty: 57
Rejestracja: 21 cze 2010, 19:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: chodor »

ulv Vielen Dank für die Informationen ;-)
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

JaZ99 pisze:
Big_Lynx pisze:Wasze doświadczenia w tym zakresie?
E-6 wychodzi idealnie. C-41: nie używam tetenala, tylko Rollei Digibase. Ta chemia jest jakaś trefna.
ja tego nie nie mogę zrozumieć. Faktycznie w przypadku E-6, przy chemii produkcji tej samej firmy nie ma śladu tego problemu. O co tutaj chodzi?! Tak na marginesie, to wydaje mi się, że czym chłodniejsza kąpiel stabilizacyjna tym mniej problemów (mniejsze naloty) ... przynajmniej tak mi wychodzi z zabawy z trzema negatywami. Może w ogóle STABa ustawić na jakieś 20C?

A tak na marginesie - właśnie doczytałem, że formuła STAB Tetenala dla 1l i 5l jest inna co instrukcja producenta podkreśla wykrzyknikiem. Może tu jest problem?
Ostatnio zmieniony 05 lut 2011, 15:51 przez Big_Lynx, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ