błędy obróbki c-41 i e-6

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Big_Lynx pisze:
JaZ99 pisze:
Big_Lynx pisze:Wasze doświadczenia w tym zakresie?
E-6 wychodzi idealnie. C-41: nie używam tetenala, tylko Rollei Digibase. Ta chemia jest jakaś trefna.
ja tego nie nie mogę zrozumieć. Faktycznie w przypadku E-6, przy chemii produkcji tej samej firmy nie ma śladu tego problemu. O co tutaj chodzi?! Tak na marginesie, to wydaje mi się, że czym chłodniejsza kąpiel stabilizacyjna tym mniej problemów (mniejsze naloty) ... przynajmniej tak mi wychodzi z zabawy z trzema negatywami. Może w ogóle STABa ustawić na jakieś 20C?

A tak na marginesie - właśnie doczytałem, że formuła STAB Tetenala dla 1l i 5l jest inna co instrukcja producenta podkreśla wykrzyknikiem. Może tu jest problem?
Jasne. Kąpiel stabilizacyjną można w 20 stopniach. Tetenal chyba podaje to nawet w instrukcji jeśli mnie pamięć ni myli. Przeciez tu zachodzi tylko garbowanie żelatyny i zmniejszenie napięcia powierzchniowego.

Uwaga. Owszem te koncentraty Tetenala mają różne stężenia.

Może spróbuje samemu zrobić stabilizator i porównaj wyniki. Skład banalnie prosty: formalina i dowolny fotonal (środek zmniejszający napięcie powierzchniowe). Proporcji na pamięć nie znam ale łatwe do znalezienia nawet w necie.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

kayaman pisze:Może spróbuje samemu zrobić stabilizator i porównaj wyniki. Skład banalnie prosty: formalina i dowolny fotonal (środek zmniejszający napięcie powierzchniowe). Proporcji na pamięć nie znam ale łatwe do znalezienia nawet w necie.
Obecnie kąpiele stablilizujące nie zawierają formaliny. Nie jestem chemikiem, ale ponoć jest inna substancja, która przekształca się w formalinę bezpośrednio w filmie. Zrobili takie klocki, bo formalina jest toksyczna.

I wyczytałem gdzieś, że stab z C-41 można używać do E-6, ale nie odwrotnie (a szkoda).
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Dziwne bo jak zrobię stab na formalinie to mi tak samo zalatuje formaliną jak stab Tetenala ale również chemikiem nie jestem. :) Jeno z zamiłowana. :)

Tak czy siak formalina stabilizuje dobrze a są bardziej toksyczne związki w fotochemii :D
Ot choćby taki chlorek cyny w odwrotce do E-6 czy CD-3 czy CD-4 w wywoływaczach kolorowych.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2011, 20:47 przez kayaman, łącznie zmieniany 1 raz.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

JaZ99 pisze:I wyczytałem gdzieś, że stab z C-41 można używać do E-6, ale nie odwrotnie (a szkoda).
Muszę odszczekać, źle zapamiętałem: http://www.apug.org/forums/forum40/4775 ... lizer.html

Obecnie te stablilizatory są wymienne.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Nie mogło być inaczej bo jak były pamiętne zestawy Tetenala na 15 litrów :roll: (sentymentalny jestem ;)) to był jeden stabilizator do E-6 i C-41.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2011, 12:00 przez kayaman, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ