Beutler albo Neofin Bule

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Beutler albo Neofin Bule

Post autor: stereo »

Witam, zaopatrzyłem się ostatnio w filmy (120) Ilford Pan F+ (50 iso) i Fuji Acros (100 iso). Chciałbym spróbować wywołać je akutancyjnie. Po przekopaniu internetu, nie mogę się zdecydować - wybrać beutlera, czy neofin blue? Chyba różnic za dużych nie doświadczę, ale jeśli któryś będzie dawał większy kontrast, to tego wybiorę na pewno (trochę boję się spadku kontrastu po wołaniu akutancyjnym, no ale zobaczę). No i właśnie, zna ktoś czasy dla wyżej wymienionych filmów i wywoływaczy? I jeszcze jedno - oba wywoływacze podnoszą czułość? Naświetlać wtedy nominalnie, czy niżej?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

stereo pisze:Po przekopaniu internetu, nie mogę się zdecydować - wybrać beutlera, czy neofin blue?
Beutler i Neofin Blau, to są wywoływacze o zupełnie różnym składzie chemicznym.
Tak samo jak by twierdzić, że Paterson FX-39 to jest Neofin Red.
stereo pisze:jeśli któryś będzie dawał większy kontrast, to tego wybiorę na pewno
Beutler i Neofin Blau są wywoływaczami miękkopracującymi, a kontrast negatywu regulujesz czasem wołania (w zależności od kontrastu w kadrze).

Wczoraj, wraz z kolegą Cypis, oglądaliśmy lupką ziarno na odbitkach 18x24cm (XPRESS glossy, Gradacja Nr 4 na Meopta color 3, obiektyw Meogon 2,8/50 @ f=11) na podświetlarce. Gdzie jedna odbitka była zrobiona z TMY-2 w R09 (1+50), a druga TMY-2 w Beutler (1+1+8) - oba negatywy mieszane co minutę. W przypadku Beutlera, myślę że już widoczny był minimalny efekt akutacji.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 3 razy.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

No właśnie zgodnie z tym:

http://www.aparaty.tradycyjne.net/9159- ... tlera.html

jest Beutler I (dwuskładnikowy)

ROZTWOR "A"
Woda 1000ml
Metol 10g
Siarczyn sodu 50g

ROZTWOR "B"
Woda 1000ml
Weglan sodu 50g

i Beutler II = Neofin Blue

1.metol --5g
2.siarczyn sodu bezw. --25g
3.węglan sodu bezw. --19g
woda do 1 litra

A czym się one różnią, wiesz?
Ostatnio zmieniony 04 lut 2011, 23:04 przez stereo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Wywoływacz Beutlera posiada tylko trzy składniki w swojej recepturze. Są to:

Metol - substancja wywołująca, aminofenol, redukuje halogenki srebra
Siarczyn sodu - substancja konserwująca i regenerująca
Węglan sodu - substancja średnio alkalizująca, decyduje o energii działania

Natomiast skład chemiczny Neofin Blau jest zupełnie inny (ja go nie znam, ale jest na opakowaniu).

Jeśli zmienisz ilość węglanu sodu w roztworze to zmieni się również energia działania wywoływacza.

Np.
Kolega "metol" składa Beutlera z 60g. węglanu sodu i jemu to bardziej odpowiada do negatywów Ilforda.
Ja natomiast przestrzegam receptury, wołam w nim T-MAXy i jestem zadowolony z odbitek.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

stereo pisze:Witam, zaopatrzyłem się ostatnio w filmy (120) Ilford Pan F+ (50 iso) i Fuji Acros (100 iso). Chciałbym spróbować wywołać je akutancyjnie.
Normalny czas dla Acros 100 @ 100: Beutler (1+1+10) przez 7 minut. Mieszanie: 0-30", 2x/60"

Akutacyjnie spróbuj tak: czas 9 minut. Mieszanie przez pierwsze 30 sekund, następnie dwa bardzo powolne obroty w 3 i 6 minucie.

Jako przerywacza użyj wody z kranu. Temperatura wołanie 20°C.

stereo - podziel się efektami wołania.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 4 razy.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

http://zygmuntb.ovh.org/d23.htm

To może tej receptury się trzymajmy a o neofin zapomnijmy :)

Acros i Pan F+ dobrze wyjdą w tym wywoływaczu? Czy szukać jednak jakiegoś innego akutancyjnego?

Czyli rozumiem, że jak potrzymam np 10% dłużej film w wywoływaczu, to kontrast się trochę zwiększy, ale film ogólnie nie będzie przewołany?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

stereo pisze:Czyli rozumiem, że jak potrzymam np 10% dłużej film w wywoływaczu, to kontrast się trochę zwiększy, ale film ogólnie nie będzie przewołany?
Musisz zrobić sobie próbne wołanie.

Dla mnie film przewołany to taki, którego nie jestem w stanie skopiować na papier pod powiększalnikiem, bez zbytniego wysłaniania czy maskowania - czyli taki, który ma duży kontrast.
Kontrast musi być odpowiedni.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 1 raz.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Dzięki, bardzo jestem wdzięczy za pomoc. Jak będę miał jakieś efekty, to na pewno się nimi podzielę.

Jeszcze tylko muszę się zastanowić porządnie, czy spróbować tego Beutlera, czy może D23 HAD (wersja Vacka) bo naczytałem się wiele pochlebnych opinii o tym. Neofin odpadł jednak z przyczyn...no jakoś tak ;)
ODPOWIEDZ