Bessa R2 czy Hexar RF

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Jeszcze dwa pytanka:

Czy mogę jakoś zweryfikować poprawność współpracy dalmierz-obiektyw poza zrobieniem zdjęcie testowego? Przykładowo na obiektywie ustawiam 2m, ostrzę przestawiając aparat na statywie a na końcu mierzę odległość pomiędzy aparatem a obiektem na który ostrzyłem?

Czy te wystające elementy na pierścieniu ostrości w obiektywach dalmierzowych bardzo ułatwiają ostrzenie?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

jesli nie masz matowki i lupy dwudziestokrotnej na czym moglbys sprawdzic ustawienie ostrosci w miejscu gdzie normalnie jest film, to nie ma innego sposobu. ten podany przez Ciebie ma zbyt mala dokladnosc.
jesli pierscien ostrosci chodzi lekko to te wypustki faktycznie pomagaja.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

dadan_mafak pisze:jesli pierscien ostrosci chodzi lekko to te wypustki faktycznie pomagaja.
Czytałem gdzieś właśnie, że można dzięki nim opanować ostrzenie "na wyczucie" szerszymi szkłami (z większą głębią).

Dzięki! :)
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

dadan_mafak pisze:uzywam tylko zewnetrznego swiatlomierza.
Właśnie gdyby nie jego brak w M3 lub M4 to bym którąś z nich już zamówił. Głupio robić "słoneczne f/16" w takim aparacie, a światłomierz to koszt i dodatkowa rzecz do noszenia. Jak by nie patrzeć minus.
guerilla
-#
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2009, 23:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: guerilla »

w Leikach z TTL'em światłomierz to utrapienie - raz że jest mocno średni pod względem dokładności (wg testów ten z m6 nie umywa się do Bessowego), a dwa że jego naprawa - której konieczność przydarzy się prędzej czy później, wyceniana jest na równowartość topowego Sekonica czy Minolty.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no to kolejna rzecz z ktora mozna polemizowac. bo ja chcialbym miec taki swiatlomierz jak w M6, w kazdym aparacie. prawdopodobnie testerzy byli wychowani na lustrzankowych swiatlomierzach "centralnie wazonych" i stad dziwne wnioski. nie tak dawno pokusilem sie o dokladne sprawdzenie wszystkich urzadzen mierzacych swiatlo bo w pewnych warunkach trafialy mi sie zle naswietlone negatywy - w pewnych czyli gdy zaczynalo byc ciemno. jako punkt odniesienia wzialem Sixomata Gossena ktory na 100% mierzy dokladnie bo korzystajac z niego przez pare lat naswietlalem slajdy w najrozniejszych warunkach. wiec porownalem:
Sixomat
Pentax Digital Spotmeter
Polaris Flashmeter
M6
Contax RTS II

przy "normalnych" warunkach oswietleniowych wskazania byly praktycznie identyczne, niektore byly np stale oszukane o 1/2-1/3 ev ale bylo to liniowe i bylo ok. w momencie gdy sila swiatla byla w okolicach 6ev przy iso 100, sprzet zaczal sie rozjezdzac. do konca rowno dzialaly tylko:
Sixomat
Spotmeter
M6

reszta zaczynala pokazywac bzdury a rekordy bil Polaris ktory przy slabym, sztucznym swietle oszukiwal az o 2ev...

Bessy rowniez dobrze mierza swiatlo - zreszta ich swiatlomierz tak naprawde jest zerzniety z M6 - koncepcja.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Wczoraj przyszła do mnie paczka a w niej..

Leica M4-P

Teraz tylko pierwsze testy i zdjęcia.
Dzięki za pomoc. Na pewno będę jej jeszcze potrzebował.

Pozdrawiam :)

-----------------edit-------

No i już proszę ;)

Gdzie dostanę taki "staroświecki" pasek z klamerkami do niej? W sumie mogę się udać do sklepu po dwa zaczęły i kawałek paska i sam sobie zrobić..
Ostatnio zmieniony 11 gru 2010, 10:57 przez d.prowadzisz, łącznie zmieniany 1 raz.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

:-D
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

dadan_mafak pisze::-D
to źle, czy dobrze? ;)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

dobrze :mrgreen:
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Wizjer mam nieco jakby zamglony. To znaczy obraz w nim jest mniej ostry niż ten w DSLR. To normalka? W końcu to tylko celownik..

Nie mogę nigdzie znaleźć redukcji z M39 na Leica M. Gdzie tego szukać?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

http://cgi.ebay.de/LTM-m39-SM-to-M-Adap ... 415498bf6d

A jaki masz wizjer to nie widze... zamglony nie powinien byc, mozliwe, ze trzeba wyczyscic.
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Właśnie widzę że na eBay jest sporo tego. Wolał bym jednak oryginał Leica albo Voigtlander bo słyszałem, że z tymi chińskimi są problemy.

Zamglony nie jest. Jest minimalnie mniej ostry niż w 5D. Cóż, w sumie to tylko celownik ;)
Awatar użytkownika
d.prowadzisz
-#
Posty: 118
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: d.prowadzisz »

Dana przejściówka uruchamia na raz tylko jeden zestaw ramek?

Jak ona przekazuje do korpusu informacje o położeniu pierścienia ostrości?

Z wizjerem już jest OK. Przedostała się odrobina płynu do czyszczenia, a że jest na alkoholu to już wyparował i jest OK ;) Ale nudzę..
Ostatnio zmieniony 12 gru 2010, 14:01 przez d.prowadzisz, łącznie zmieniany 1 raz.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

ramki czasami ida parami, to juz zalezy od korpusu, nie wiem jak ma twoj
info jest realizowane odpowiednim wycieciem w bagnecie

przejsciowke voigtlandera najpredzej znadziesz u oficjalnego dystrybutora w niemczech a moze i w polsce
ODPOWIEDZ