Bagnet Minolta A vs Sony A

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 458
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: EE2 »

Cześć,
Czy bagnet Minolta A to to samo co Sony A? W internecie różne informacje można spotkać więc postanowiłem zapytać Was - fachowców :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: darekdp1 »

To samo.
PPaweł
-#
Posty: 1360
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: PPaweł »

Zasadniczo tak, ale może być niezgodność napędu ostrzenia, bo może być tym pokręcadłem napędzane z aparatu, albo elektrycznie sterowany silnik w obiektywie.
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: darekdp1 »

Taka niezgodność może wystąpić tylko w obiektywach bez "śrubokręta", z silnikami SSM. Dotyczy to starszych body.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 458
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: EE2 »

Korpus, który mam to Minolta 7000 Maxxum. Niestety póki co nie sprawna ale pracuje nad tym aby ożywić i są spore szanse, że się uda :-)
Kolega z pracy podarował mi ten aparat. W komplecie jest stałka 1.7/50. Korpus posiada "wkrętak" do napędu AF.
Pytanie o te bagnety zadałem ponieważ ojciec ma nieużywany obiektyw kitowy od Sony Alpha 350 i wpadłem na pomysł żeby go pożyczyć do przetestowania z tą Minoltą :-) Nie wiem tylko czy nie wyjdzie taka sytuacja jak między Canon EF a Canon EF-S :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: Fredrixxon »

A pożycz, potestuj. Raczej będzie taka sytuacja jak z nikonem f90 lub 801 i szkłami HSM.
Może przekop też photrio, pewno juz takie wątki tam były.
miki11
-#
Posty: 1478
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 19 maja 2023, 20:41 Kolega z pracy podarował mi ten aparat. W komplecie jest stałka 1.7/50. Korpus posiada "wkrętak" do napędu AF.
Mam tu kilka Minolt :-) Do Twojego body podejdzie wszystko z bagnetem A, poza tymi nowszymi wynalazkami od Sony z SSM. A obiektyw, o którym piszesz, daje bardzo ładny obrazek. Też takiego używam, chociaż ja wolę szersze ogniskowe. Body Minolta Maxum (w USA) lub Dynax (w Europie) 7000 AF to pierwsza seria wprowadzająca funkcję autofocus. Kiedyś to był szok technologiczny. Trzymający pierwsze miejsce na pudle Nikon stwierdził, że zawodowcy tego nie kupią, ale taki Canon na poważnie poszedł w temat i od tego się zaczęła era konkurencji Canona z Nikonem.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 458
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: EE2 »

Fredrixxon, po rozmowie z tatą i zwymiarowaniu tylnej części obiektywu już wiem, że nie ma to sensu bo wyjdzie z tego całkiem kocopoł :roll:
miki11, no właśnie czytałem historię tego modelu Minolty i pomimo tego, że nie jestem fanem aparatów z AF i automatycznym przesuwem filmu (nie ma to jak ręczne ostrzenie i "wajcha" do naciągania migawki i przesuwu filmu :-D) postanowiłem, że spróbuje ją uratować gdyż jest to pewnego rodzaju kamień milowy w rozwoju aparatów analogowych. Niestety wpadła w łapy małolata, który dosłownie poplątał lamelki migawki i chyba uderzył korpusem w coś nie jeden raz :roll:
Za cały 1USD zakupiłem serwisówkę do tego modelu i powolutku działam z naprawą :-)

P.S. Mój egzemplarz z tego co opowiadał kolega przyjechał do Polski z Islandii i ewidentnie to wersja amerykańska (napis maxxum na górnej części obudowy). Po szybkim przeszukaniu allegro znalazłem modele opisane jako Minolta 7000 AF lub Minolta 7000 AF Maxxum ale ani jednego opisanego jako Dynax :roll:

P.S.2 Zadziała ta "gadzina" z obiektywami M42? :mrgreen: Mam tu na myśli prawidłowość pomiaru światła bo to, że przysłona i ostrość ręcznie to jest wiadome i logiczne :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1478
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 20 maja 2023, 00:10 Zadziała ta "gadzina" z obiektywami M42?
Własnych doświadczeń nie mam, ale powinien zadziałać. Tam cudów raczej nie ma.
EE2 pisze: 20 maja 2023, 00:10 nie jestem fanem aparatów z AF
No to sobie wybierzesz tryb ręcznego ostrzenia.
EE2 pisze: 20 maja 2023, 00:10 Mój egzemplarz z tego co opowiadał kolega przyjechał do Polski z Islandii i ewidentnie to wersja amerykańska
Tak, tych amerykańców jest dużo. Za wodą Minolta cieszyła się sporym uznaniem, a potem używki były tanie. Zresztą wystarczy i obecnie porównać na takim eBay'u ceny w USA i np. Europie.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 458
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: EE2 »

Nie wykluczam korzystania z AF skoro już jest :mrgreen:
Mam na myśli to, że kupić to bym pewnie nie kupił sprzętu z AF. Tą Minoltę dostałem i tak jak pierwotnie miała iść na półkę jako eksponat tak po zapoznaniu się z jej historią postanowiłem, że podejmę próbę naprawy i jeśli naprawa się uda, to na pewno aparat przetestuje i jeśli efekty uzyskane z jego pomocą spodobają mi się, to pewnie raz na jakiś czas zrobię nim rolkę filmu :-)

P.S. Ma ktoś może oryginalny dekielek do obiektywu do takiej Minolty? Średnica 49mm :-) Na allegro są tylko od Sony Alpha :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1478
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: miki11 »

Ja też lubię pełny manual w pracy, ale organoleptycznie stwierdziłem, że np. Minolta Dynax 800si bardzo dokładnie ustawia ekspozycję. Nawet Dynax 5 jest dokładny, ale 800si mnie zaskoczyła. Tam jest kilkanaście obszarów (typu plaster miodu) i jakiś ciekawy algorytm. Po wywołaniu negatywu BW miałem bardzo mało pracy w obróbce. Optyka Minolty też jest bardzo dobra. Ja sobie chwalę np. 2.8/28mm, a w sieci piszą bardzo dobrze m.in. o 2.8/24mm.
_________________
Łatwe nie cieszy
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: darekdp1 »

Wszystkie Minolty naświetlają "idealnie", a Dynax7 z podglądem jasności sceny to już rewelacja.
miki11
-#
Posty: 1478
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: miki11 »

No właśnie, a Dynax 800si to chronologicznie model przed Dynax 9 i Dynax 7. I jest różnica w porównaniu do Dynax 5.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: J.A. »

darekdp1 pisze: 20 maja 2023, 17:45 Wszystkie Minolty naświetlają "idealnie"
A na podstawie czego taka opinia? Jakieś dostępne niezależne testy, czy doświadczenia własne? A jeżeli własne, to wg jakiej procedury, na jakich materiałach etc?
Poważnie pytam, bo nie wiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1478
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Bagnet Minolta A vs Sony A

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 20 maja 2023, 19:28 A na podstawie czego taka opinia?
Według opinii zadowolonych użytkowników :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ