azotan srebra

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

azotan srebra

Post autor: J.A. »

flonidan, u nas było to samo.
Nasza jeszcze dawała się podpuszczać, że niby nie ma opcji, że taki tam ocet wyżerka dziurę w posadzce, to „wysypała” trochę „octu”. A smród jaki przy tym był.
Teraz to se myślę, że ona nie dawała się podpuszczać, tylko jej to radochę sprawiało.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

azotan srebra

Post autor: technik219 »

flonidan pisze: 14 lut 2021, 14:16 do 40% HNO3 dodałem grudkę srebra i po chwili zrobił się z niej szary proszek czyli nie azotan a raczej porunian srebra chyba wg. wzoru --6HNO3 +2Ag =2 AgN3 +4H20+702 a potem osad się rozpuścił i roztwór stał się klarowny czyli powstał azotan
Żaden piorunian. To normalna reakcja. Ten szary proszek to dalej srebro. Rekcja przebiega dwuetapowo. Nie jestem chemikiem, ale "robię" w metalach szlachetnych i zjawisko obserwuję podczas rafinacji złota - rafinacji poddaje się stop którym stosunek złota do srebra wynosi ok. 1:2,5. Złoto pozostaje nierozpuszczone w postaci brązowego szlamu. Kolejnym etapem do odzyskania czystego srebra jest dodanie do roztworu azotanu srebra roztworu soli kuchennej po czym strąci się biały serowaty osad chlorku srebra (nierozpuszczalny w wodzie). Chlorek miedzi jako rozpuszczalny w wodzie pozostanie w roztworze. Chlorek srebra należy wielokrotnie przemyć wodą, odsączyć i zredukować. Można to zrobić na dwa sposoby:
I. Chlorek srebra rozpuścić w kwasie solnym lub siarkowym i zredukować cynkiem -srebro opadnie na dno w postaci czarnego proszku, który po przemyciu i odsączeniu stapia się z boraksem na węglu drzewnym,
II. chlorek srebra miesza się z sodą kalcynowaną (bezwodny węglan sodu) i azotanem potasowym w odpowiednich proporcjach, a następnie topi w tyglu szamotowym.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

azotan srebra

Post autor: J.A. »

Imperitus, jasne, w federalnym.
Wsadziliśmy Cię gdzieś tu w puszczy piskiej i tyle by my Cię widzieli.
Na chemii też się nauczyłem, że nasz poczciwy utrwalacz w roztworze przesyconym fajnie robi za ogrzewacz na mrozie Wystarczy w nim Tylko umieścić jakąś sprężysta blaszkę i nią „pstryknąć”.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ