astrofoto

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Stronka niestety się 'skończyła' :-P

Korzystając z okazji, mam zapytanie - czy ktoś z Was próbował swoich sił w astrofotografii? ;-)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

zieloo pisze:czy ktoś z Was próbował swoich sił w astrofotografii?
Sfotografowałem kiedyś księżyc - może być? :?:
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

sławoj pisze:Sfotografowałem kiedyś księżyc - może być?
Może być :-P Więcej się nie spodziewałem, skoro temat jest w 'fotografi alternatywnej' ;-)
Dab
-#
Posty: 17
Rejestracja: 10 sty 2008, 13:15
Lokalizacja: wawa

Post autor: Dab »

Też mam parę zdjęć księżyca i troszkę "gwiazdek" w nocnych zdjęciach :P
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

robi ktoś astro?
jak doczepiacie aparat do teleskopu?

może ktoś by coś napisał o technicznych sprawach
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

kan_gory pisze:robi ktoś astro?
Prawdę mówiąc od tego zacząłem z swoją przygodę z fotografią :-P Dosyć nietypowo, nieprawdaż?

Jeśli chodzi o mocowanie, to prawdopodobnie najchętniej wykorzystywane są po prostu aparaty na M42 + dobry statyw, np. jakiś zenit + MTO, czy inny rubinar, ew. obiektyw szerokokątny (20-30mm), w zależności od tego jakie to astrofoto :) Pozwala to już na osiąganie w miarę przyzwoitych rezultatów i to niewielkim kosztem.

Jeśli ktoś dysponuje nadmiarem gotówki i rzuci się na coś większego, to przede wszystkim efekty pracy zależą od montażu teleskopu. Potem jakość optyki, ale to naprawdę temat na dłuższe opowiadanie :)


Samo przymocowanie aparatu do teleskopu rozwiązałem na dwa sposoby (stosowane oddzielnie).

( 1 ) Przejściówka z wyciągu okularowego na M42. Często po prostu dodawana w zestawie przez producenta, również do kupienia w Internecie. Do tej przejściówki przykręcałem pudło na M42 i od tego momentu miałem do dyspozycji obiektyw o ogniskowej nawet 1800mm 8-) Niestety bez napędu, więc ewentualne prowadzenie za obiektem odbywało się ręcznie. W praktyce ekspozycje do 1/15, a nawet krótsze z racji na sporą ogniskową.

( 2 ) Dorobione, własnej produkcji mocowanie aparatu wraz z obiektywem do statywu. Prowadzenie ręczne, dodatkowo okular z celownikiem. Teleskop służył zatem jedynie jako lunetka celownicza. Rozwiązanie powszechnie stosowane i znane jako piggyback (zdjęcie zapożyczone):

Obrazek

Kolejnym krokiem jest zastosowanie ruchomej głowicy przy aparacie, aby umożliwić jego obrót (u mnie tylko w osi poziomej).

Obrazek


Zdjęcia wykonywane były na czasie B (wielokrotne ekspozycje) przy ciągłej korekcji tak, aby położenie obiektów na niebie się nie zmieniało. Łączny czas naświetlania praktycznie dowolny :-)


Prawdę mówiąc nie jestem pewny, czy obecne cyfrowe puszki (wyłączając kamery ccd) są w stanie zastąpić aparaty analogowe w tej dziedzinie. Ot taki pozytywny akcent na koniec :mrgreen:
Awatar użytkownika
Helios
-#
Posty: 119
Rejestracja: 22 lis 2007, 10:34
Lokalizacja: Trzcianka
Kontakt:

Post autor: Helios »

Widziałem kiedyś zdjęcie na którym był budynek i na niebie okręgi od gwiazd. Obiektyw standard albo szeroki kąt, nie pamiętam. Żeby uzyskać taki efekt trzeba skierować obiektyw na gwiazdę polarną?
Canon T70 + (28/2.8 50/1.8 135/3.5 soligor 300/4.5), Zenit E 79' (wersja olimpijska), Velbon Sherpa 450R

http://www.youtube.com/watch?v=94DeLrIU9Jw
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Nie trzeba (*). Obiektyw też jest dowolny, ale im mniejsza ogniskowa, tym efekt ciekawszy ;-)

Swoją drogą, to polecam tego typu zdjęcia na początek :-P

(*) Gwiazda polarna też się 'porusza' i na tego typu zdjęciach widać to bardzo dobrze, warto sprawdzić :-)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Podczas letniego wyjazdu (maj/czerwiec) spróbuję. Ale nie będzie to czyste astro, połączę je z jeszcze czymś innym. Jak mi się uda to się pochwalę.
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

zieloo pisze: Swoją drogą, to polecam tego typu zdjęcia na początek :-P
A jak ustrzec sie skraplania pary na szklach?
Ja podczas kilkugodzinnej ekspozycji mialem przednia soczewke cala mokra.
Nie wiem jak dlugo byla taka zaparowana jednak wydaje sie ze nie pozostalo to bez wplywu na zdjecia.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Dobre pytanie. Rosa skrapla się dopiero w pewnej temperaturze, na ogół jest to wieczorem i nad ranem więc te pory przynajmniej u mnie automatycznie odpadają jeśli chodzi o tego typu zdjęcia. Dodatkowo, warto 'schłodzić' szkło przed robieniem zdjęć. Ale sposobu o 100% skuteczności niestety nie znam :-(
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

zieloo, dzieki. Faktycznie zdjecia robilem wieczorem tuz po zmierzchu.
To chyba trzeba byloby zarwac nocke :-(
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Na to wygląda - hobby pełne poświęceń :-P
BoomErski
-#
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2007, 18:29
Lokalizacja: Niemcza/Wrocław

Post autor: BoomErski »

Ja sobie ostatnio kombinuje z astrofotografia. Oprocz zwyklych zdjec nieba uzywam przejsciowki z m42 na okular 0,95. Po wywolaniu filmu pokaze co mi ciekawego wyszlo
"Nikt nie jest pijany chociaż wszyscy piją"
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

mam takie pytanie techniczne: dlaczego temat o astrofoto jest przeniesiony do wyższych zakładek?

ja rozumiem, że gwiazdy ale... inne dziedziny "alternatywne" są trochę zazdrosne ;)
ODPOWIEDZ