Archiwizowanie stykówek

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Archiwizowanie stykówek

Post autor: Ozmin »

Hej. Od dłuższego czasu walczę z porządkiem w swoich archiwach. Mam na myśli stykówki. Nie wiem jaki sposób będzie optymalny. Stykówki razem z negatywami w segregatorach czy oddzielnie w pudełkach/segregatorach. Wiem, że dla większości z Was pytanie banalnie śmiesznie, ale wolę uniknąć błędu jaki zrobiłem z indeksowaniem negatywów.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Archiwizowanie stykówek

Post autor: 4Rider »

Ale po co to komu? Liczysz na sławę Vivian, tylko chcesz by zstępni mieli wygodniej?
To bez sensu wogle to przechowywać i tak wszystko spłonie, gwarantuję 🔥
Nie mówię żeby tak nie robić, sam wkładam negi w koszle w segi, ale też jestem głupi
i akurat mieszkam między wawą a danzingiem, ale czy to droga środka to ja nie wiem -
w chmurę też puszczam obrazki, jeszcze bardziej bez sensu, bo elektronika pierwsza padnie 👽
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2021, 20:13 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Archiwizowanie stykówek

Post autor: PPaweł »

4Rider pisze: 22 wrz 2021, 20:02 To bez sensu wogle to przechowywać i tak wszystko spłonie, gwarantuję
O przepraszam, rękopisy nie płoną. Więc negatywy też pewnie nie.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Archiwizowanie stykówek

Post autor: 4Rider »

PPaweł pisze: 22 wrz 2021, 20:13 rękopisy nie płoną.
Ciekawe co na to Berlioz? Ci co w to wierzą skończą jak Iwan Bezdomny.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Archiwizowanie stykówek

Post autor: PPaweł »

Iwan raczej nie był skłonny w to wierzyć właśnie. Rzecz jasna, do czasu.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Archiwizowanie stykówek

Post autor: 4Rider »

PPaweł pisze: 22 wrz 2021, 20:33 Iwan raczej nie był skłonny w to wierzyć właśnie.
Nie napisałem że wierzył, napisałem że ci co w to wierzą mogą skończyć jak Iwan - wiem to po sobie 🪞
Ale można było to tak zrozumieć - mój błąd 🐫
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Archiwizowanie stykówek

Post autor: jurek »

Ozmin pisze: 22 wrz 2021, 18:43 wolę uniknąć błędu jaki zrobiłem z indeksowaniem negatywów.
A jaki błąd zrobiłeś przy negatywach?
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Archiwizowanie stykówek

Post autor: Ozmin »

4Rider, dla siebie. Chcę mieć porządek w swoim analogowym świecie :-)
jurek pisze: 23 wrz 2021, 08:41
Ozmin pisze: 22 wrz 2021, 18:43 wolę uniknąć błędu jaki zrobiłem z indeksowaniem negatywów.
A jaki błąd zrobiłeś przy negatywach?
Numerowałem negatywy po kolei jak leci. Zdaje to egzamin pod warunkiem, że wywołuje się według kolejności. Nie wywołuję na bieżąco tylko czekam, aż uzbiera się i robię hurtowo. Niektóre czekały na swoją kolej prawie rok. Spowodowało to, że starsze negatywy mają wyższy numer od tych nowszych i zrobił mi się bałagan. Wtedy się zorientowałem, że takie indeksowanie jest do d... i chyba najlepszym sposobem jest nadanie numeru z daty np. RRRR/MM/#. Gdzie # to nr kolejny w miesiącu. Zawsze można dołożyć negatyw do danego miesiąca i nie zrobi to bałaganu.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Archiwizowanie stykówek

Post autor: Imperitus »

Ozmin, ja też nie wywołuję w kolejności, negatywy są od sasa do lasa. Ale za to każdy ma dokładnie podpisane w jakich dniach był w aparacie
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Archiwizowanie stykówek

Post autor: Ozmin »

Pozostaje mi tylko pogratulować. Dla mnie szczytem sukcesu jest tylko data wyjęcia negatywu z aparatu :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Archiwizowanie stykówek

Post autor: Imperitus »

Ozmin, ojtam, to tylko kwestia przyzwyczajenia. Jak wyjmuję negatyw z lodówki to usuwam go z listy zapasów. Jeśli potem trafi do aparatu to odnotowuję datę, czasami z godziną jeśli to bardzo ważne
Jeśli zrządzenie losu jednak sprawi że nie trafi do aparatu to wędruje z powrotem do lodówki i wraca na listę
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Archiwizowanie stykówek

Post autor: Jerzy »

Ja numeruję negatywy wg kolejności wołania i mniej więcej czasu. Zdarza sie, że na jednej 120 mam dwie kolejne zimy :mrgreen: więc nie przejmuję się tak bardzo chronologią.
Negatyw trafia do koszulki, na niej w górnym rogu jest numer, a na dole orientacyjny czas naświetlenia (np. wiosna 2021), data wołania i sposób (np. D76 1+1 11 min 21 stopni). Do tego stykówki jak się kilka(naście) zbierze, całość do segregatora. B. rzadko coś skanuję, nie jest mi to potrzebne.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Archiwizowanie stykówek

Post autor: Ozmin »

Imperitus, muszę w takim razie nad sobą popracować :-)
Jerzy pisze: 23 wrz 2021, 11:40 Do tego stykówki jak się kilka(naście) zbierze, całość do segregatora.
Negatywy i stykówki w jednym segregatorze? Mam taki bałagan, że nie wiem które negatywy mają swoje stykówki, a które nie :-D
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Archiwizowanie stykówek

Post autor: skiper75 »

Ozmin pisze:Imperitus, muszę w takim razie nad sobą popracować :-)
Jerzy pisze: 23 wrz 2021, 11:40 Do tego stykówki jak się kilka(naście) zbierze, całość do segregatora.
Negatywy i stykówki w jednym segregatorze? Mam taki bałagan, że nie wiem które negatywy mają swoje stykówki, a które nie :-D
Obrazek
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Archiwizowanie stykówek

Post autor: Ozmin »

Tak wiem i dlatego chcę zrobić porządek raz a dobrze :-D
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
ODPOWIEDZ