Aparat spacerowo - wycieczkowy

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Aparat spacerowo - wycieczkowy

Post autor: CHoSSeN OnE »

Hi!

Ostatnio chodzi mi po głowie co by sobie sprawić jakieś body do celów wycieczkowo - spacerowych. Głównie chodzi o to, żeby nie machać obiektywami za dużo albo i wcale i nie targać żelastwa za dużo.
Szukam systemu, w którym znajdę zmiennoogniskowy obiektyw od 28 do 80 / 100, za który nie zapłace jak za zboże, znaczy cukier, a samo body też będzie w przystępnej cenie. W sumie, obiektyw musi zaczynac się maks od 28 mm - może być i mniej [; - a kończyć... no właśnie, 50 mm będę na 100% używał, a nie mam na tyle doświadczenia by stwierdzić czy nie więcej [; dlatego pokusiłbym się o np 80mm na drugim końcu, bo chyba 135 będzie za dużo. Odbitki będę robił większe niż 18x24.
Co do body, to:
- manual w ostrzeniu, programy se może mieć, ale manualne nastawy musi.
- matówka, na której nie będę ostrzył godzinę <; - klin mile widziany
- światłomierz dobrze mierzący - może będą slajdy, no i liczy się czas
- świetnie jak nie będzie ciężkim klocem, ale za delikutaśny też nie może być.
- możliwość romansu z M42 - mile widziana, ale nie musi być [;
- brak humorów, znaczy niezawodność [;

I tak, na jednym szkle się nie skończy, ale "zoom" będzie głównym i najczęściej używanym zapewne. Chciałbym znaleźć w danym systemie szerokie kąty (szersze od 28) i stałą 50-tkę, które będą dostępne częściej niż "raz na ruski rok".

Aha, mam na półce (do naprawy swoją drogą) Tokinę AT-X 28-85 mm z bagnetem FD, ponoć fajne to to, ale czy w systemie Canona znajdą się manualne ob., które spełnią w/w warunki ? Bo body z Conana chyba poszło by AE-1 program czy AL-1, chyba...

Ceny:

- Body z obiektywem głównym - zoomem - do 300 / 400 zł ? >:
- Obiektywy dodatkowe - 200 / 300 za szt. ?

Ale im mniej, tym lepiej. Pytajniki nie bez celu, bo nie wiem czy znajde w tych cenach cuś takiego czy to tylko marzenia <; Osobiście prowadzę poszukiwania w google, ale co jak co, pytając tutaj pewnie trafię szybciej do celu (;
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

To może EOS 50.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Mam, używam, polecam, ale nie do wszystkiego się nadaje (ciężko się ostrzy manualnie, jest dość głośne), no i dedykowane obiektywy nie są takie tanie.

Używam spacerzooma ef 28-135, ale używany chodzi po ok 700-900. Jak na moje potrzeby absolutnie wystarcza, ogarniasz od w miarę szerokiego kąta, zrobisz portret i niewielkie zbliżenie.

Zresztą, zadałeś pytanie, na które można odpowiedzieć na 1000+1 sposobów :mrgreen:
Awatar użytkownika
matth
-#
Posty: 145
Rejestracja: 21 cze 2009, 12:21
Lokalizacja: Poznań/Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: matth »

Może Pentax Super A? Ma wszystko czego można chcieć. Szkła 28, 50, 135 tanie, 85 rzadsza i droższa, ale można kupić nowego Samyanga 85/1.4 i będzie cacy ;-) Daje radę z bagnetem i M42 jak się chce. Matówka świetna, wizjer duży i jasny no.
<Pozdrawiam>
M.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Jak pentax, to szedłbym w ostatni model chyba pz1 albo coś tak. chyba, że nie chcesz af
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

hmmm... ja mam canona ae-1p i al-1qf (żaden na sprzedaż bynajmniej), ale al-1qf leży na razie odłogiem, mogę Ci Grzechu pożyczyć. właściwie to aparat Moniki, ale chyba się nie obrazi, jak zniknie na chwilę. do tego mogę Ci dorzucić na pożyczkę tokinę 2,8-4/28-70 FD i canona 1,4/50 nFD. mam też krótki zoom tokiny 70-150 (światła nie pamiętam, nie pamiętam też gdzie leży). mam też macro 3,5/50 nFD, 2,8/28 nFD, 1,8/50 SC FD, 2,5/135 SC FD. także jak chcesz to wal śmiało, tylko 2,8/28 odpada, bo używam czasem.
pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Post autor: CHoSSeN OnE »

figureliusz pisze:Zresztą, zadałeś pytanie, na które można odpowiedzieć na 1000+1 sposobów :mrgreen:
Fakt, zadałem tak, że tak jest, choć chciałem inaczej nieco... ale tak mam, że muszę powtarzać drugi raz, bo pierwszy jest zrozumiały jedynie dla mnie <;

Nieco inaczej.

Szukam systemu, w którym dostanę zooma, o którym pisałem, gdzie nie wydrze mnie cenowo z butów. Jak w jakimś systemie znajdzie się taki zoom, to rozważam dostępność szerokich kątów oraz ich ceny. Jak mi przypasi, to wybieram body w tym systemie, co mi szkła pasują z niego [; Więc najsamprzód szukam zoomszkła, później dostępności dodatkowych szkieł, a na końcu korpusu.

Reszta wymogów aktualna z pierwszego posta. Aha, manualne ostrzenie, bez AF - lubie se pokrencić [;
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

CHoSSeN OnE pisze:Jak w jakimś systemie znajdzie się taki zoom
no to do minolty jest oryginalna minolta 3,5-4,5/28-105 xi. przyjemny spacerzoom, ale on jest w 100% elektroniczny.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Post autor: CHoSSeN OnE »

rbit9n pisze:
CHoSSeN OnE pisze:Jak w jakimś systemie znajdzie się taki zoom
no to do minolty jest oryginalna minolta 3,5-4,5/28-105 xi. przyjemny spacerzoom, ale on jest w 100% elektroniczny.
Znaczy AF ? [;
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Bierz coś z af, jeśli chcesz spacerzooma
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Do FD są niedrogie, a dobre obiektywy. Puszki świetne - kliny, manual, automatyka pomiaru, duża matówka, niezawodne :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

CHoSSeN OnE pisze:Znaczy AF ? [;
w xi zarówno ostrość, jak i ogniskową zmienia się z użyciem silnika, taki patent, o! żeby najlepiej wykorzystać własności obiektywów, poleca się używanie z pudełkami serii xi.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

więc ja polecam coś z Minolt AF:

Post autor: Minolciarz1979 »

za mała kasę absolutny nr 1:
Minolta 7000i wraz z 28-80 4,5-5,6. Sama puszka jest rewelacyjna, światłomierz doskonały, długo by pisać. Obiektyw kitowy, ale jest dobry.

za ciut większa kasę:
Minolta 7xi, 600si - to już fury po byku...

Szkła:
28-85/3,5-4,5
24-85/3,5-4,5
28-105/3,5-4,5
35-70/4
35-135

W/w aparaty spełniają twoje wymagania na luzie. Wszystkie mają AF (i manual) i doskonałe światlomierze (punktowy, centralny, matrycowy). Wizjery na pryzmacie, doskonałe matówki. Wszystkie znacznie przewyższają twoje wymagania.
tomashj2
-#
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:45
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: tomashj2 »

Tez obstawiałbym minolte. O obiektywie kitowym to zapomnij, mozna sie tylko zniechecic. Jesli ma byc tanio to 35-70/4(dosc ostry), mysle ze to jest dosc szeroko. Jesli troche wiecej pieniedzy to 28-85 albo 24-85. Generalnie system rozwojowy, dla kazdego cos milego. Co do puchy to raczej obojetnie co wezmiesz(tylko odpusc sobie najprostrze modele), 7000i jest jak najbardziej ok. Ja uzywam sobie dynaxa 5, tylko to taka leciutka plastikowa zabawka ale ma raczej wszystko co potrzeba.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ponieważ Grzesiek zamilkł, napiszę jeno, że na razie testuje canona al-1qf, którego mu pożyczyłem dzięki uprzejmości mojej Żony. o!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ