Aparat Rollei 35 XF

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Aparat Rollei 35 XF

Post autor: flonidan »

Zakupiłem na ebay parę miesięcy temu aparat Rollei 35 XF .Widać było ,że był używany rzadko i dbano o niego.Co do jego dalmierza to raczej byłem rozczarowany bo aparat pokazywał inną odległość na skali niż w rzeczywistości.Możliwości ingerencji w ekspozycję niewielkie.Zdałem się na całkowity automat Po zrobieniu negatywu 400 ASA wielkie zdziwienie ,wszystkie klatki ładnie naświetlone ,ostrość dobra ale korygowałem sam ustawienie.Zdziwił mnie bardzo obiektyw Sonnar 40mm bardzo ostry o ładnej plastyce.To maleństwo robi fajne zdjęcia i można z tym iść na szybki plener.
jacek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Aparat Rollei 35 XF

Post autor: aka »

flonidan pisze: 15 mar 2022, 21:37 To maleństwo robi fajne zdjęcia i można z tym iść na szybki plener.
Mam kopię tego Rolleja - Voigtlandera VF 135. Zgadza się, super maleństwo, świetny obiektyw, dobry pomiar łącznie z blokadą ekspozycji. Mój ma dokładny dalmierz z wyraźną plamką, ale odstępy miedzy klatkami tak ok. 1 mm. No i mieści się w kieszeni.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Aparat Rollei 35 XF

Post autor: Z_photo »

flonidan pisze: 15 mar 2022, 21:37 (...) Co do jego dalmierza to raczej byłem rozczarowany bo aparat pokazywał inną odległość na skali niż w rzeczywistości.
Dalmierz można wyregulować. To jedna z prostszych operacji jeśli chodzi o serwisowanie sprzętu fotograficznego.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Aparat Rollei 35 XF

Post autor: flonidan »

Ale można samodzielnie wyregulować czy w serwisie??
jacek
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Aparat Rollei 35 XF

Post autor: Z_photo »

flonidan pisze: 16 mar 2022, 21:06 Ale można samodzielnie wyregulować czy w serwisie??
Tego konkretnego aparatu nie znam, ale nie spodziewam się by jakoś szczególnie odbiegał od podobnych konstrukcji. Tak więc przy odrobinie cierpliwości, niedrżących dłoniach i po zaznajomieniu się z instrukcją serwisową https://learncamerarepair.com/product.p ... condary=15 można podjąć się samodzielnej regulacji dalmierza.

Natomiast dla zawodowego serwisanta taka regulacja to rzecz banalna, więc ewentualna usługa nie powinna być droga.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ