Aparat do pinhola

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

puszek21 pisze:Jasne pochwal się
To się nie ma czym chwalić. ;)

1. Kodak Brownie Nr 2A (116), t=9 godzin. Papier Fomaspeed N312, matowy.
Fotka przez szybę.
Obrazek


2. Fed 5, F/16, t=9 godzin. Papier Fomaspeed N312, matowy. Chmury były, dlatego ślad Słońca przerywany. Zielone kropki od paluchów. ;).
Fotka przez szybę.
Obrazek

3. Fed 5, F/16, t=6 godzin. Papier Fomaspeed N312, matowy. Nieudana, bo nie trafiłem w Słońce.
Obrazek

Z tym że trzeba dodać, że pinhole to to nie są. Papier był naświetlany normalnie przez obiektyw (soczewkę). W FEDzie zablokowałem migawkę, a Kodaki mają tryb bulb do nieskończoności, i nie trzeba wajchy blokować.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2011, 20:29 przez enthropia, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

rayman pisze:O. A jakiego papieru używasz? Próbowałem wrzucić kiedyś do mieszkowca stare Forte, przesłonę dałem na 6.3 (na tyle mogłem ją otworzyć) i nie wyszło prawie nic przez...2 tygodnie na statywie, na dodatek pod słońce.
Wtykałem w wielkoformatowca (do kasety 4x5") Fome Variant (współczesny, na PE) i jakiegoś najtańszego Ilforda, przysłona f/16 i kilka godzin (do 6) w słoneczny dzień dawało radę. Stare papiery mogą być jednak mniej czułe (w kamerach otworkowych też często nic nie rejestrują) - najlepiej wcześniej wystawić kawałek papieru na światło i zobaczyć jak szybko i jak mocno ściemnieje - żeby później oszczędzić sobie rozczarowań. Na marginesie - Ilford i Tetenal maja jedną przykrą cechę - obraz po dłuższym naświetlaniu zaczyna się cofać - papier najpierw ciemnieje, a później, w miarę jak dalej dostaje światło, zaczyna się rozjaśniać... Czasem ładnie się zsolaryzuje (odwróci samoczynnie w pozytyw), ale przeważnie jednak popsuje to obraz..
rayman pisze: polecam Zenita, po prostu odkręcasz obiektyw i jazda...poza tym przy b.jasnych warunkach i dużej dziurze widać co neico w lustrze ;)
Mały obrazek do pinholi to nie jest najszczęśliwszy pomysł - znaczy da się, ale lepiej robić na czymś większym - choćby dwuoką lustrzanką (stary Lubitel w którym można soczewki usunąć a mechanizm migawki zostawić), albo nawet AMI lub Druh. Tudzież stary mieszkowiec 6x9 cm czy jeszcze większego formatu mieszkowy kasetowiec.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2011, 08:12 przez Snowman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

No i chyba wszystko jasne, bo ten papier Forte miał termin ważności mniej więcej do 1970 roku i nadawał się widocznie tylko do obscury. W mieszkowcu na statywie stał dość długo i nie było prawie nic. Z pudełeczka po filmie i czegoś równie starego (niestety nie pamiętam czy był to Fotonbrom czy Forte), wyszło mi przez 2 miesiące coś takiego:

1

Z małego obrazka byłem nawet zadowolony, ale co kto lubi ;)

2
Ostatnio zmieniony 18 sie 2011, 10:24 przez rayman, łącznie zmieniany 1 raz.
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Mogę potwierdzić. Stare papiery niezbyt się nadają, aczkolwiek przy długich czasach zapewne da się uzyskać 'jakiś' efekt.
Prezentuję jeden z moich przykładów, tutaj jest jednak stanowczo za duży otwór - ok. 0,7mm.
Kamerka z pudełka filmu 135. Ekspozycja na Wschód, 21. 03 - 21. 07 2011 (cztery miesiące). Papier fotonbrom 1989.

Obrazek

12. września będę miał przykład z tym samym papierem ale ekspozycja 6 miesięcy na Zachód. Tylko boję się, że niestety mogłem w Słońce nie trafić. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Z tymi starymi papierami to tak nie do końca. Fakt, większość będzie mało czuła (ale podejrzewam, że to nie kwestia przeterminowania, a rodzaju emulsji), ale trafiają się też stare FotonBromy nadzwyczajnie czułe. Tu http://www.solarigrafia.pl/imgs/43/podglad.html masz kilkugodzinne naswietalenie na FBR 4 - 111. Lepiej sobie nie można wymarzyć, nawet świeże współczesne papiery tak nie reagują...
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

rayman pisze:No i chyba wszystko jasne, bo ten papier Forte miał termin ważności mniej więcej do 1970 roku i nadawał się widocznie tylko do obscury. W mieszkowcu na statywie stał dość długo i nie było prawie nic. Z pudełeczka po filmie i czegoś równie starego (niestety nie pamiętam czy był to Fotonbrom czy Forte), wyszło mi przez 2 miesiące coś takiego:

1
Patrz wpis powyżej - starość jeszcze niczego nie przesądza. Myślę, że z tego papieru po 6 miesiącach albo i po roku miałbyś całkiem zgrabną solarkę :)
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Snowman pisze:Z tymi starymi papierami to tak nie do końca. Fakt, większość będzie mało czuła (ale podejrzewam, że to nie kwestia przeterminowania, a rodzaju emulsji), ale trafiają się też stare FotonBromy nadzwyczajnie czułe...
Hmm. Nie wiem jak to jest.
Przykład który pokazałeś jest świetny. Pytanie tylko, w czym był naświetlany, czy przez otworek (podejrzewam że tak), czy w aparacie.
Bo oto co powiem. Przykład który podałem wyżej (4. miesiące) jest zrobiony dokładnie na takim samym papierze, czyli Fotonbrom FBR 4 111 CK.
Na tym samym papierze zrobiłem też swoją pierwszą solarkę, naświetlaną dwa tygodnie:
Obrazek

Także nie wiem, może to kwestia emulsji (numer mojej to 8803042), sposobu przechowywania... nie wiem, za mało się znam.

W każdym razie błękit z mojego przykładu jest nie do pobicia. :mrgreen:
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

Tak jak w opisie, otworek, mała kamerka, 6-godzinne naświetlanie w słoneczny dzień. Jeden mały myk - otworek większy niż "standardowy" - myślę, że wpuszczał tak od 4 do 9 razy więcej światła niż gdyby był otworkiem optymalnym. Co i tak nie zmienia faktu, że byłby to odpowiednik najwyżej kilkudniowego naświetlania w kamerze. Z resztą, http://www.solarigrafia.pl/imgs/51/podglad.html to właśnie takie tygodniowe naświetlanie z optymalnym otworkiem. Jak widać, daje radę. Dlaczego tak się dzieje - nie mam pojęcia. Zgaduję, że producenci do swoich emulsji dodają różne ulepszacze, i w efekcie to one wpływają na szybkość rozpadu halogenków.
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

I kiedyś tych ulepszaczy nie dodawali (albo inne, tylko pozbawiające papier czułości w pewnym zakresie widma czy zapewniające wielogradacyjność). A później zaczęli stosować masowo. I dlatego nie dojdziesz, czy to ze starości, czy też ten typ tak miał. Jedno z drugim się zbiega. Ciekawe, czy współcześnie produkują kakieś papiey bez tych chemicznych wspomagaczy...
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Jeżeli nikt się nie obrazi, wskrzeszę temat. Z pudełeczka po filmie wyszło mi ostatnio coś takiego na Fomie stałogradacyjnej twardej:

1

2

Zdjęcie nr 1 nastawiłem od strony wschodniej, numer 2 na zachód. Nie wiem skąd rysy, podejrzewam że wilgoć mogła zrobić swoje (czas naświetlania: 19 lipca - 13 października). Dziś ustawię też na parapecie mieszkowca, f/8 i naświetlanie do oporu, czyli od świtu do +/- 13.00.
A niech mnie TSS pokąsa!
puszek21
-#
Posty: 30
Rejestracja: 09 cze 2011, 19:19
Lokalizacja: józefów

Post autor: puszek21 »

Trochę czasu minęło od założenia wątku. Skończyło się na tym, że zakupiłem smiene i DACORA-DIGNA - średni format. Ze smieny musiałem wyrwać obiektyw co mi się nie podobalo (zdjęc niestety jeszcze nie mam). mieliście rację, że sredni format nadaje się do piholi o wiele bardziej. Oto zdjęcia tego co udało mi się nią zrobić
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 148&type=1
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

sweet! dziurka kupna czy własna?
puszek21
-#
Posty: 30
Rejestracja: 09 cze 2011, 19:19
Lokalizacja: józefów

Post autor: puszek21 »

Dziurka własna, na oko, zmierzyłem ją w skanerze i wyszło mi, że ma 0,3 mm więc zostawiłem :D
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

rayman pisze:Jeżeli nikt się nie obrazi, wskrzeszę temat. (...) Dziś ustawię też na parapecie mieszkowca, f/8 i naświetlanie do oporu, czyli od świtu do +/- 13.00.
Można gdzieś wyniki zobaczyć? ;)
Awatar użytkownika
Snowman
-#
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Snowman »

puszek21 pisze:Dziurka własna, na oko, zmierzyłem ją w skanerze i wyszło mi, że ma 0,3 mm więc zostawiłem :D
A spróbuj na solarki nastawić jakąś puszkę ;)
ODPOWIEDZ