żółtodziób

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Ta po lewej jest słuszniejsza.

...ale jakbyś pozycjonował film na ta po prawej to tez nie było by dramatu.

Grunt, żeby zawsze patrzeć w jedną i ta samą dziurkę, bo jeśli w ramach naświetlania jednej rolki raz będziesz pozycjonował klatki wg lewego, a raz wg prawego okienka, to możesz albo klatki nakładać, albo robić między nimi zbyt duże odstępy niepotrzebnie marnując błonę.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

erwinrommel44 pisze:kurde wiem ze temat stary.ale musze o to zapytac. skoro udalo mi sie juz zdobyc film do tego aparatu. to tam sa liczby na nim jak przewijam film w aparacie i przez ktora dziurke mam patrzec na cyfre jesli chce wykonac zdjecie? przez ta po lewej czy przez ta po prawej? bo wiem ze to jest po to by wiedziec do ktorego momentu krecic klisze ale nie wiem przez ktora patrzec na cyfre. :-(
Oba okienka są na tym samym poziomie więc łapią te same cyfry - domyślam się że film się przewija w lewo i jest to 6x9? Bo jeśli w prawo to łapałby 6x4.5

http://blog.baquephoto.com/wp-content/u ... Paper1.jpg
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

sposób użycia okienek opisałem na blogu, we wpisie dotyczącym bessy:

Obrazek
Na tylnej ściance aparatu widzimy dwa okienka zabezpieczone czerwonym celuloidem wraz z pokrętłem żaluzji, która zabezpiecza wnętrze aparatu przed permanentnymi promieniami słonecznymi. Okienko usytuowane z prawej strony, zlokalizowane na środku, służy do odliczania klatek zarówno formatu 6x4,5cm, jak i 6x9cm, okienko lewe, wykorzystuje się do odliczania klatek 4,5x6cm. W praktyce wykorzystuje się te okienka następująco (jeśli mamy maskę 4,5x6cm i ją wykorzystujemy): nastawiamy na lewe okienko nr. 1, po wykonaniu zdjęcia przewijamy film do momentu aż ten sam numer, tj. 1 w tym przypadku, pojawi się w prawym okienku, robimy zdjęcie, przewijamy do dwójki w lewym, itd. Natomiast podczas fotografowania w formacie 6x9cm, lewe okienko pomijamy w rozważaniach i liczymy tylko w prawym okienku. Nad pokrywą komory filmu znajdują się dwa okienka, po lewej na środku znajduje się okienko dalmierza, natomiast po prawej okienko celownika.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

LOL Właśnie zauważyłem że moja Bessa (w randze półkownika) też ma dwa okienka w takim układzie - że też nigdy się nie zastanowiłem nad ich sensem :-)
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

Henry pisze:LOL Właśnie zauważyłem że moja Bessa (w randze półkownika) też ma dwa okienka w takim układzie - że też nigdy się nie zastanowiłem nad ich sensem :-)
A miałeś ramkę maskująca do 6x4.5?
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Nie miałem - robiłem tylko 6x9, więc wszystko działało normalnie z jednym okienkiem przysłoniętym.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Pet pisze:
Henry pisze:LOL Właśnie zauważyłem że moja Bessa (w randze półkownika) też ma dwa okienka w takim układzie - że też nigdy się nie zastanowiłem nad ich sensem :-)
A miałeś ramkę maskująca do 6x4.5?
jest jedna bessa E z ramką na ibełju. nawet niedroga jak na model z heliarem, tyle tylko że z USA. tak to brałbym w ciemno.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
erwinrommel44
-#
Posty: 19
Rejestracja: 01 lut 2014, 22:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: erwinrommel44 »

witam ponownie po dluuuzszym czasie:) udalo mi sie ogarnac filmy do mojego apartu.juz wykonalem kilka fotek...ale tutaj niechlubnie musze ie przyznac ze w pewnym momencie pogubilem sie z tym w ktore okineko nalzey patrzec i tak....najpierw patrzylem w jedna odliczajac cyferki a raz odliczylem patrzac w inne i przez to pokićkało mi sie jedno czy dwa zdjecia nalozyly mi sie :P ale ogolnie wyszly fajnie :) spodobalo mi sie to na tyle ze postanowilem zakupic inny jeszcze aparat i mysle nad Kodakiem Retina II model 142. Pisze bo chcialbym znac wasza opinie o tym aparacie i ponownie jaki film trzeba do niego. bo nie ukrywam ze z tym co juz mam ..czyli aparat Virgin jest dosyc problematyczny ze wzgledu na format filmu 6x9 :P
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

erwinrommel44 pisze:witam ponownie po dluuuzszym czasie:) udalo mi sie ogarnac filmy do mojego apartu.juz wykonalem kilka fotek...ale tutaj niechlubnie musze ie przyznac ze w pewnym momencie pogubilem sie z tym w ktore okineko nalzey patrzec i tak....najpierw patrzylem w jedna odliczajac cyferki a raz odliczylem patrzac w inne i przez to pokićkało mi sie jedno czy dwa zdjecia nalozyly mi sie :P ale ogolnie wyszly fajnie :) spodobalo mi sie to na tyle ze postanowilem zakupic inny jeszcze aparat i mysle nad Kodakiem Retina II model 142. Pisze bo chcialbym znac wasza opinie o tym aparacie i ponownie jaki film trzeba do niego. bo nie ukrywam ze z tym co juz mam ..czyli aparat Virgin jest dosyc problematyczny ze wzgledu na format filmu 6x9 :P
Co to jest? Zanim zaczniesz pisać, odetchnij głęboko, zastanów się co chcesz przekazać i... dopiero napisz.
Tego co napisałeś nie da się czytać. Do szkoły nie chodziłeś (chodzisz), czy co?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

jerezano pisze:Tego co napisałeś nie da się czytać.
Pokolenie SMS :mrgreen:
Lux mea lex
erwinrommel44
-#
Posty: 19
Rejestracja: 01 lut 2014, 22:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: erwinrommel44 »

OK.moze troche chaotycznie sie to czyta,ale to dlatego ze pisalem "na gorąco" ,czyli co mialem na mysli bezposrednio i na szybko przy braku wiekszego czasu na poprawki.Liczylem raczej na jakas rade wzgledem aparatu ale widze ze ktos wolal wylac pod moim postem swoje inne "madrosci" ,mimo wszystko dzieki ze sie ze mna nimi podzieliles.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

erwinrommel44, nie obrażaj się, ale Twoje posty trudno się czyta. Nie masz klawiatury z polskimi literami? Np. cytuję z Twojego postu :Liczylem na jakas rade...
to coś innego niż: Liczyłem na jakąś radę.... Po prostu starajmy się szanować nasz ojczysty język. Nie jestem purystą językowym (wykształcenie ściśle techniczne) ale drażni mnie to również. Pzdr.
Fan Pentax'a.
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

erwinrommel44 pisze:OK.moze troche chaotycznie sie to czyta
Nie czyta się chaotycznie. Chaotycznie to Ty piszesz, co najwyżej...
erwinrommel44 pisze:Liczylem raczej na jakas rade wzgledem aparatu ale widze ze ktos wolal wylac pod moim postem swoje inne "madrosci" ,mimo wszystko dzieki ze sie ze mna nimi podzieliles.
Jeśli oczekujesz jakiejś porady w związku ze swoim problemem, napisz to tak, żeby czytający wiedział o co Ci chodzi. To co napisałem to nie są żadne "mądrości" (a na pewno nie: madrosci). Chciałbym, żebyś tylko pamiętał, że jest to polskie forum i należy się tutaj wysławiać po polsku. To znaczy, że jeżeli nie jesteś powolny umysłowo (co by Cię w pewnym stopniu tłumaczyło), to używaj języka polskiego zgodnie z jego zasadami. Inni czytający zorientują się w lot o co Ci chodzi i z pewnością otrzymasz wszelkie stosowne informacje.
I to by było na tyle...
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

jerezano pisze:, żebyś tylko pamiętał, że jest to polskie forum i należy się tutaj wysławiać po polsku.
Haha, śmiać mi się chce, bo nie dalej jak dwa dni temu ktoś z vipów na tym forum uzasadniał zaczynanie zdania małą literą. Kiedyś w polskim usenecie też nie używało się polskich znaków ze względu na problemu z kodowaniem. Nie przypuszczam, aby pytający pamiętał tamte czasy, ale dajcie mu spokój. Już jak macie się czegoś czepiać, to interpunkcji ;)
erwinrommel44
-#
Posty: 19
Rejestracja: 01 lut 2014, 22:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: erwinrommel44 »

nie obrazam sie tylko irytuja mnie ludzie ktorzy odpisuja na wszelkie posty tylko po to by sie czepiac uwzgledniajac tam aspekty ktore nie maja tam nic wspolnego z tematem ktory np. ja poruszylem.nie wiem,moze kompleksy czy cos. pisze tak jak mi wygodnie a jesli masz problem z czytaniem zdan bez polskich znakow to znaczy ze Ty jestes powolny umyslowo,gdyz Twoj mozg nie jest w stanie przetworzyc tego co napisalem w zdanie. Przyklad:Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni
na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia
kojnoleść ltier przy zpiasie dengao sołwa.
Nwajżanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia
lteria była na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być
w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to
sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.
Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch
lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.
Jesli nie potrafiles tego przeczytac to tylko to potwierdza kto jest spowolniony.jesli dalej bedziesz mial z tym problem to po prostu nie wchodz tu i nie trolluj i nie odpisuj na tematy nie zwiazane z trescia pytania i znajdz sobie inny temat na forum by wylewac swoje zale.

[ Dodano: Sob 10 Maj, 2014 ]
wracajac do tematu.mam nadzieje ze ktos sie odniesie do moje pytania i pommoze bo w koncu po to tu napisalem ,a nie by sie sprzeczac z kims kto jest madrzejszy od radia. Panowie : Master of Disaster; nord ; powalos. Ktokolwiek?
ODPOWIEDZ