żółtodziób

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

erwinrommel44, to nie jest wiedza, którą można przedstawić w kilku słowach na forum. Możesz wrzucić w Google np.: "podstawy fotografii" i otrzymasz mnóstwo stron z wyjaśnieniem postaw. (np. http://www.fotografia.kopernet.org ) Inaczej musielibyśmy tutaj pisać nowe książki. Możesz też popatrzeć w jakimś antykwariacie czy w sieci i poszukać czegoś z dawnych wydawnictw traktujących o fotografii tradycyjnej. Życzę powodzenia, bo zapewniam, że jeżeli "zaskoczysz" to wsiąkniesz całkowicie. ;-) Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2014, 22:34 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

erwinrommel44 pisze:dzieki Master of Disaster :) a tak mowiac łopatologicznie do czego służy przesłona? i ta czerwona sztrzaleczka ktora mozna ustawiac?
ta strzałka wskazuje odległość ustawioną na obiektywie. ja akurat posiadam nieco nowszy aparat (z 1938 r.) i mam niektóre rzeczy troszkę inaczej rozwiązane, na przykład ustawianie ostrości.

co do przysłony, to opowieść na długi zimowy wieczór. albo lektura. polecam książkę p. Tadeusza Cypriana "Fotografia -Technika i technologia", z której wszystkiego się dowiesz odnośnie ekspozycji.

a co do przeglądu aparatu, to jak pisałem wcześniej, warto wysłać do p. Nagova.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2014, 19:30 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

erwinrommel44 pisze:OK.dzieki ze sie ze mna tym podzieliles.ale wolalbym bardziej bys mi odpowiedzial i pomogl swoja odpowiedzia.
W Szczecinie są na pewno biblioteki. Idziesz tam, trzeba się zapisać. Wypożyczasz książkę o podstawach fotografii.
To co chcesz się dowiedzieć, to nie wiedza tajemna, ale nawet najdłuższy wpis na forum nie wyczerpie podstaw i zawsze będzie rodził kolejne pytania.
Więc to na prawdę nie tędy droga.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

erwinrommel44 pisze:OK.dzieki ze sie ze mna tym podzieliles.ale wolalbym bardziej bys mi odpowiedzial i pomogl swoja odpowiedzia.nie wiem czy czytales pierwsza wiadomosc jaka napisalem...ale zaznaczylem ze totalnie....TOTALNIE nie znam sie na aparatach.nigdy zadnego nie mialem i tym bardziej tego typu aparatu i jedyne foty jakie robilem to telefonem.nigdy aparaty mnie nie interesowaly a kupilem ten dlatego bo chce robic klimatyczne fotografie to moich inscenizacji historycznych.domsylilem sie ktos moglby pomyslec "o rany co za jełop" ze takich rzeczy nie wiem..ale nie kazdy jest omnibusem.dlatego tak drobiazgowo sie dopytuje wszystkiego na tym frum bo licze na rzetelna i profesjonalna odpowiedz z waszej strony. chcialem tylko wiedziec jak sie robi takim aparatem zdjecia i jak sie nim poslugiwac :)
generalnie dobrze trafiłeś, bo to forum całkiem świadomie traktuje o fotografii, ale zrozum, że skoro korzystasz z internetu, wiesz co to google i pewno wiele razy z jego dobrodziejstwa korzystałeś.

https://www.google.pl/search?q=przys%C5 ... hAeopIHIDw

absolutnie nie pomyślałem o tobie w kategoriach o których piszesz, w mojej poprzedniej wypowiedzi nie było nic ze złośliwości. po prostu zdziwiłem się. to, że do tej pory korzystałeś wyłącznie z aparatu w telefonie też nie jest niczym złym. aparaty (obiektywy) w telefonach też mają przysłony. zapewne ktoś bardziej elokwentny mógłby ci udzielić wyczerpującej odpowiedzi, osobiście uważam jednak, że w życiu nie ma lekko, czasem trzeba samemu się spocić, nim poprosi się o pomoc :roll: choć odszukanie informacji których potrzebujesz, bardzo trudno nazwać nawet małym wysiłkiem.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ach ta dzisiejsza młodzież...
Lux mea lex
erwinrommel44
-#
Posty: 19
Rejestracja: 01 lut 2014, 22:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: erwinrommel44 »

Master of Disaster - dzieki za kolejne rozwianie tajemnicy tego aparatu :)
nord - dzieki za wyrozumialosc, popostu teraz tyle hejtu w internecie i na roznych forach czy komentarzach gdzie jeden na drugiego tylko rzuca wysmiewiskami ze on wie cos wiecej. tak ze tez troche pochopnie odebralem Twoj komnetarz :P wybacz za nieporozumienie :)
powalos - ten link co podales cos nie dziala ale dzieki za rade i ma nadzieje ze zlapie bakcyla ;)
do J.A. i reszty - nie wiedzialem i kompletnie nie zdawalem sobie sprawy ze zadalem pytanie na ktore odpowiedz to temat morze. mialem cicha nadzieje ze da sie to jakos wytlumaczyc jak na pstrykniecie palcami :) sam nie wiedzialem do konca o co pytam ale skoro tak mowicie ze braklo by internetu by to opisac to rzeczywiscie bedzie najlepiej jak siegne do lektory lub stron internetowych o tej tematyce :) jak zapewne juz zauwazyliscie jestem zielony jak trawa na wiosne jesli chodzi o fotografie i zadajac pytanie typu co z czym jak sie je o przysłonach itp. nie sadzilem ze to grubszy temat. mimo wszystko dzieki za wyrzumialosc i za bezhejtowe doardztwo i pomoc :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

erwinrommel44 pisze:nie wiedzialem i kompletnie nie zdawalem sobie sprawy ze zadalem pytanie na ktore odpowiedz to temat morze.
To nie temat może, ale powiązany jest z wieloma innymi, czułość, czas naświetlania, korekta ekspozycji, krotność filtra itd.
Na pstryk paclami: "Blaszka lub zespół blaszek w obiektywie ograniczający ilość światła wpadającego do wnętrza camery obscury"
erwinrommel44 pisze:to rzeczywiscie bedzie najlepiej jak siegne do lektory lub stron internetowych o tej tematyce
Sięgnij do książki. Jednej, np. tej co jej tytuł podał rbit9n, to wystarczy. Po prostu trzeba poznać alfabet by zacząć czytać. Z poznania kilku liter nic nie wynika.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

aha, podejrzewam, że ten Twój aparat może być jakimś modelem WIRGIN. tu jest WIRGIN AUTA, całkiem podobny (mechanizm wyciągu miecha i przetłoczenie na skórze, obok uchwytu): http://garthschmeling.blogspot.com/2013 ... -auta.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

erwinrommel44, sprawdź teraz podany przeze mnie link. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
jacek67wawa
-#
Posty: 31
Rejestracja: 10 wrz 2013, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jacek67wawa »

Czasem zdarza mi się fotografować Moskwą 4. Nie mówię, że to jakaś strasznie wielka filozofia, ale jednak przeskok z telefonu na mieszkowca wymaga chwili skupienia zanim się zacznie działać ;-)
A największe utrapienie z nią to spust z lewej strony :-P
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

co do obsługi samego aparatu, warto przeczytać instrukcje innych urządzeń z epoki. nawet jak nie będą takie same, to załapiesz Erwinie R. sens działania i tym podobne.

http://www.cameramanuals.org/voigtlande ... finder.pdf

http://www.cameramanuals.org/voigtlande ... essa_e.pdf
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
maj
-#
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2010, 21:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maj »

Przysłona- to tak jak źrenica w oku, zależnie od ilości światła mniejsza lub większa ;-)
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

maj pisze:Przysłona- to tak jak źrenica w oku, zależnie od ilości światła mniejsza lub większa ;-)
jednakowoż w fotografii przysłona steruje raczej głębią ostrości niż ilością światła, od ilości światła mamy czas...
maj
-#
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2010, 21:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maj »

Miało być szybko i prosto.Jest tak dużo zmiennych,że dyskusja może trwać baaardzo długo i kazdy ma rację lub "część racji" np. co do głębi ostrości to były kiedyś sprzedawane aparaty które miały jeden czas i 100ASA-pełna dziura, 400ASA- przymknięta :mrgreen: . Według mnie to sprowadza się do "czym i co focisz" :lol:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

taharii pisze:jednakowoż w fotografii przysłona steruje raczej głębią ostrości niż ilością światła, od ilości światła mamy czas...
robiłeś zdjęcia na żużlu? czym będziesz kontrolował ekspozycję? wydłużając czas, czy otwierając przysłonę?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ