Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Panoramix
-#
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2016, 09:23

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: Panoramix »

Cześć to chyba pierwszy post więc Dzień Dobry:)

Chcę zmienić system z m42 na bagnetowy ponieważ straciłem zbyt wiele ujęć z powodu nieskończenie długiego czasu przykręcania i odkręcania obiektywów.
Mam za sobą kilkanaście klisz cz-b wykonanych na Zenicie E i Praktice MTL 50 i od samej puszki nie wymagam wiele, niespecjalnie czuje potrzebę posiadania trybów preselekcji itd. Warunkiem jest możliwość korzystania z aparatu bez baterii nie licząc światłomierza.

Potrzebuję też czegoś z jaśniejszą matówką niż MTL 50 i może wyraźniejszymi przyrządami do ustawiania ostrości [w MTL matówka jest dość ciemna, albo po prostu robię ciemne sceny... poza tym klin jest bardzo mały i ma "sprytny" system powodujący, że jeśli nie patrzysz idealnie na wprost klin pozostaje czarny uniemożliwiając nastawy...]

Jednak to wszystko nic ponieważ najważniejsze i tak są obiektywy stąd moje pytanie pojawia się dopiero tutaj:

W jakim systemie występują stosunkowo dobre i nie drogie obiektywy?

Zakres niedrogości to +/- 200 - 500zł.
Głównie potrzebuję: stałki coś między 20 a 35mm, stałoświetlnego zooma a'la 28-70 [100pare], stałki 80 lub 100 lub 135

Ogniskowe podaje w przybliżeniu.

Chciałbym używać obiektywów m42 poprzez przejściówki, możliwie bez soczewki.



PODSUMOWANIE

Proszę o wskazanie systemu pod który dostępna jest dobra choć nie bardzo droga optyka.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: wosk »

Twoje warunki spełnia system Pentax: puszka to np. MX - mechaniczny aparat, wielki wizjer, wskazania światłomierza widoczne przy kadrowaniu. Szkła b.dobre, choćby 50- ka Pentax K, lub fajny naleśnik 40 mm, zoomy też się znajdą. Podpinam też szkła M42, adapter nie potrzebuje soczewek...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: Fikumiku »

Ja polecam Minolte X-700 z całym zapasem szkieł pt Rokkor, niestety nie działa bez baterii. Ale śmiga na popularnych pastylkach i zawsze można mieć przy sobie mały zapasik za niewielkie pieniądze.

Tu jest całkiem ładny zestawik
http://olx.pl/oferta/aparat-minolta-x70 ... f494600e1b
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: J.A. »

Panoramix pisze:Cześć to chyba pierwszy post więc Dzień Dobry:)

Chcę zmienić system z m42 na bagnetowy ponieważ straciłem zbyt wiele ujęć z powodu nieskończenie długiego czasu przykręcania i odkręcania obiektywów.
Mam za sobą kilkanaście klisz cz-b wykonanych na Zenicie E i Praktice MTL 50 i od samej puszki nie wymagam wiele, niespecjalnie czuje potrzebę posiadania trybów preselekcji itd. Warunkiem jest możliwość korzystania z aparatu bez baterii nie licząc światłomierza.
A za rok napiszesz, że chcesz zmienić puszkę, bo zbyt wiele ujęć straciłeś z powodu zbyt długiego ustawiania parametrów naświetlania. A za dwa lata, z powodu zbyt długiego ustawiania ostrości...
;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Panoramix
-#
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2016, 09:23

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: Panoramix »

Dzięki >wosk< i >Fikumiku< poczytam.

>J.A.<, właściwie masz rację jednak chcę się o tym przekonać na własnej skórze; dotrzeć do miejsca w którym stwierdzę ze tego potrzebuję. Tymczasem zależy mi na niezależności z której chęć fotografowania w ogóle się u mnie wzięła a której nie ma wcale w świecie aparatów cyfrowych, chodzi mi tu o kwestię zasilania aparatu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: J.A. »

Panoramix, co by nie mówić, bardzo rozsądne, choć kosztowne podejście.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: powalos »

Panoramix, jeżeli chcesz wykorzystać obiektywy na m42, to najlepszy pod tym względem jest Pentax. Tak jak pisał wosk, korpus MX lub jeszcze lepiej LX (jeżeli Cię stać). Są całkowicie mechaniczne. Bateria potrzebna im tylko do funkcjonowania wewnętrznego światłomierza. Możesz też spojrzeć na Nikona FM 2 lub FM 3, ale tu nie da się tak prosto wykorzystać
obiektywów z m42. Życzę dobrego wyboru. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: wosk »

powalos pisze:... jeszcze lepiej LX (jeżeli Cię stać).
Zgadza się, Grzechotnik z forum Pentaxa ma do sprzedania wypasionego LX-a, ale to wydatek ok. 1000 PLN :roll:
Panoramix
-#
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2016, 09:23

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: Panoramix »

>J.A< Ach bez przesady, tego typu sprzęt da się zwykle sprzedać z niewielką lub żadną stratą, za przejście na inny de facto płacę mniej bo spieniężam nieużywane graty. Zresztą to żadna ameryka ;)

>powalos< Na czym polega trudność w przyłączaniu obiektywów m42 do wspomnianych nikonów?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: powalos »

Tam niestety potrzebny jest adapter z soczewką, z powodu innej odległości bazowej: obiektyw- płaszczyzna filmu. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: J.A. »

Pentax K i Canon FD to jedyne bagnety, które mają równą (PK), lub mniejszą (FD) odległość bazową od M42.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aldek
-#
Posty: 34
Rejestracja: 21 wrz 2009, 23:06
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Kontakt:

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: aldek »

@powalos, jesteś pewien co do tej przejściówki z soczewką do nikonów?
Pytam, bo za studenckich czasów używałem ruskiego nikona (czyli kiewa 19) i obiektywu kaleinar 100mm. I on miał, w pudełku, dwa zadki: jeden z N, drugi z m42. żadnej soczewki w nim nie było, z tego co pamiętam.
@Panoramix - pentax mx, dobrze koledzy radzą.
Możesz też spróbować konik autoreflex t. Optyka świetna, moim zdaniem lepsza niż w Pentaxie serii M (np. najjaśniejszy naleśnik świata 1.8/40). Mechaniczne są, ino musisz mieć światłomierz w ręce, bo... nie mają światłowagi, wredne takie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: J.A. »

aldek pisze: @powalos, jesteś pewien co do tej przejściówki z soczewką do nikonów?
Pytam, bo za studenckich czasów używałem ruskiego nikona (czyli kiewa 19) i obiektywu kaleinar 100mm. I on miał, w pudełku, dwa zadki: jeden z N, drugi z m42. żadnej soczewki w nim nie było, z tego co pamiętam.
I właśnie te zadki załatwiały prawidłowe ustawienie obiektywu zgodnie z odległością rejestrową aparatu. powalos, pisze o przejściówce N - > M42, czyli z bagnetu na gwint. Jak pisałem wyżej, Pentax i Canon FD umożliwiają podłączenie obiektywów M42 i bez dodatkowych kombinacji uzyskanie nieskończoności.
Aha jeszcze Yashica/Contax.
Nikon, Minolta i Olympus wymagają soczewki w przejściówce.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2016, 09:42 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: D.M.M. »

J.A. pisze:Nikon, Minolta i Olympus wymagają soczewki w przejściówce.
Tak dla jasności, co do Minolty - to tylko mocowanie MD. Bagnet AF nie wymaga soczewki. Długo fotografowałem Minoltą 505si Super oraz poprzez przejściówkę Flektogonem 2,4/35.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Post autor: Nomad »

Sprawdźcie sobie z tą Minoltą MD, mnie się coś kojarzy że też bez soczewki było OK. Co do Olympusa jestem na 100% pewny - soczewki nie wymaga tylko że obiektyw nie blokuje się w korpusie.
Typem idealnym (body) byłby Pentax MX, oczko gorszym Yashica FX Super. Z Canona seria FT, Minolta SRT, ale te mają matówki starszej generacji.
Przy czym na początek proponuję popatrzeć na ceny i DOSTĘPNOŚĆ obiektywów do danego systemu. Jednak gwinciak z przejściówką to pomysł raczej na spokojną pracę - w Pentaxie na ten przykład wyjmowanie przejściówki z korpusu to dosyć upierdliwa zabawa.
I tu o dziwo liga druga wychodzi na prowadzenie - szkła do FD ( właściwie FL ) i MD są , i są niedrogie... :evil:
ODPOWIEDZ