[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: J.A. »

shredderr, czepiasz się.
EV w tym przypadku to po prostu liczenie w postępie geometrycznym z wykładnikiem 2.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: Imperitus »

Ja też naświetlam w postępie geometrycznym, ale używam Vipo Combi więc trzeba się trochę nagimnastykować ze zmienianiem nastawu za każdym razem. Jakoś nadal myślę w sekundach :-/ , ale teraz zawsze 2, 4, 8, 16, 32 :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: darekdp »

Dołączę się do pochwał. Zegar Costy jest znakomity. Szczególnie automatyczne przeliczanie czasu/powiększenia.
Pozdrawiam
Darek
kriswojno
-#
Posty: 47
Rejestracja: 09 gru 2012, 21:50
Lokalizacja: Warszawa

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: kriswojno »

Zainteresowały mnie te ochy i achy... ale nadal nie wiem nic o funkcjach tego zegara. Czy mogę prosić o opis funkcji tego zegara albo np instrukcję obsługi...?
Używam Vipo Combi i uważam że to dobry zegar i jestem zadowolony. Dotąd próbki naświetlałem w sekundach (2,4,6,8,10 ew. 5,10,15,20,25). Skoki o 1EV wydają mi się zbyt duże a przy 5 próbkach to aż 5 EV. Jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: J.A. »

Dużo pisać bo dużo funkcji.
Instrukcja do RH Design. Do znalezienia na stronie http://www.rhdesigns.co.uk/darkroom/htm ... ional.html.
Poza tym ten zegar przelicza krotność powiększenia, czyli wydłuża czas naświetlania po zwiększeniu skali powiększenia, a skraca po zmniejszeniu. Uwzględnia również gęstość filtrów MG.
Zmiany czasu są znacznie drobniejsze niż 1 EV. Bo aź do 1/24 EV, możesz sobie to dowolnie zmieniać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: zladygin »

Główne funkcje:

2 niezależne kanały,
kroki od 1 do 1/24 EV,
czasy od 0.1 sek do 10 godzin,
wsparcie pasków testowych w różnych trybach,
9 kroków programu,
wsparcie metody „split grade”,
kompensacja „dry down”,
przeliczanie ekspozycji przy zmianie wysokości głowicy,
kompensacja filtrów gradacyjnych,
sterowanie oświetleniem ciemni,
możliwość obsługi przyciskiem nożnym.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: mrek »

kriswojno pisze: 17 mar 2020, 11:23 Używam Vipo Combi i uważam że to dobry zegar i jestem zadowolony. Dotąd próbki naświetlałem w sekundach (2,4,6,8,10 ew. 5,10,15,20,25). Skoki o 1EV wydają mi się zbyt duże a przy 5 próbkach to aż 5 EV. Jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie.
Vipo też dobry bo ma na skali czasów skalę EV
F-stop ma regulowany skok EV. Zaczynasz pierwszy pasek od powiedzmy skoku 1/2, dopieszczasz próbkami 1/4 czy jeszcze dokładniej
Ma dwa niezależne kanały z pamięcią ich ustawień. Przydatne do split-grading. Każdy kanał może mieć inny skok EV. Resztę podał Zbyszek.
A przeliczania czasu po zmianie wysokości nie ma zegar z kraju Jej Królewskiej Mości (GB) za grubsze funty.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: shredderr »

J.A. pisze: 24 sty 2020, 22:21 shredderr, czepiasz się.
EV w tym przypadku to po prostu liczenie w postępie geometrycznym z wykładnikiem 2.
Akurat chodziło mi o wieloznaczność naświetlania materiału światłoczułego w aparacie, np. na 10 EV : ISO 100, f/1.4 1/500s lub ISO 400, f/4 1/250s :P
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

[S] Zegar ciemniowy, f-stop clock

Post autor: rbit9n »

polecam tego korexowicza. serwis pogwarancyjny na najwyższym poziomie. co prawda osobiście i własnoręcznie musiałem trzymać lutownicę w lewej ręce, ale wskazówki naprawcze otrzymałem z pierwszej ręki. jeszcze raz polecam.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ