Zaślepki mechanizmów windera

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 20 maja 2020, 09:14 aka, tu akurat nie powinno być tak źle, to fotokram z Krakowa, dają miesiąc gwarancji. Tylko czekam na zdjęcia tych plam
Tak? Ja odesłałem korpus po godzinie od otrzymania i dalej wisi na stronie jako "w bardzo dobrym stanie", a po gąbce lustra mizerny ślad ino został. Pisałem o tym już, nie gwarancja (zwykle oznacza przepychanki ze sprzedawcą) tylko zwrot w ciągu 14 dni - odstąpienie od umowy zawartej na odległość bez podawania przyczyny.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Z_photo »

Imperitus pisze: 19 maja 2020, 22:22 A jak to jest z rozkładającą się gąbką na pryzmacie? Wiem że w egzemplarzu który mam upatrzony już są plamki na srebrzonych częściach pryzmatu, jak szybko ten proces postępuje i czy wobec tego warto w ogóle interesować się tym egzemplarzem?
Skorodowane powłoki pryzmatu mocno irytują, choć - co oczywiste - nie wpływają na rejestrowany obraz.
Problem jest jednak łatwy do rozwiązania - wystarczy zamienić pryzmat na identyczny, lecz wymontowany z niesprawnego
i nienadającego się do naprawy OM10, OM20, OM30, które dość często i za śmieszne pieniądze pojawiają się w serwisach aukcyjnych.
Sama operacja jest prosta:
http://olympus.dementix.org/Hardware/tu ... index.html
http://olympus.dementix.org/Hardware/tu ... index.html

OM1 i OM2 to tak wdzięczne sprzęty, że warte zakupu - nawet jeśli pryzmat jest uszkodzony. Dokładając kilka złotych i godzinkę przyjemnego dłubania można je przywrócić do pełni sprawności.
W zakupionych przeze mnie Olympusach ten problem występował, a dzisiaj cieszę się krystalicznym obrazem w celownikach. :-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Imperitus »

Z_photo, no właśnie ja zachorowałem na Olka już dwa lata temu, znajomy dał mi do ręki OM2 na 5 minut. Wiem jaka to przyjemność :-D
aka, no wydaje mi się że dwa tygodnie powinny wystarczyć na przestrzelanie rolki, jeśli będzie nie tak coś innego niż pryzmat- wraca do nich
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Z_photo »

Imperitus pisze: 20 maja 2020, 10:06 no właśnie ja zachorowałem na Olka już dwa lata temu
To taka choroba, z której nie należy się leczyć tylko dzielnie ją znosić. :-D

A wracając jeszcze do tytułowych zaślepek: oryginalne są dostępne na ebayu, choć koszt pozyskania ich tą drogą jest spory.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 20 maja 2020, 09:57 OM1 i OM2 to tak wdzięczne sprzęty, że warte zakupu - nawet jeśli pryzmat jest uszkodzony. Dokładając kilka złotych i godzinkę przyjemnego dłubania można je przywrócić do pełni sprawności.
Nie wiem jak OM2, ale OM1 wymaga jeszcze przerobienia, albo w korpusie, albo rozebranie baterii i zaadaptowanie jej do współczesnych ogniw. Jego światłomierz jest wrażliwy na niezgodne napięcie. A ogniw 1,35V już nie ma.
Ja mam koszyczek, który kiedyś mi zrobił technik219.
Z_photo pisze: 20 maja 2020, 10:19 To taka choroba, z której nie należy się leczyć tylko dzielnie ją znosić.
Nie znosić, tylko pielęgnować.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Imperitus »

A co powiecie o tym? Wiem że to gonienie w piętkę ale szkoda tych wszystkich szkieł...
https://foto-kram.pl/produkt/komis/lust ... r-body-ii/
Wyraźnie piszą że miesiąc gwarancji, warto zaryzykować?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 20 maja 2020, 10:42 Nie wiem jak OM2, ale OM1 wymaga jeszcze przerobienia, albo w korpusie, albo rozebranie baterii i zaadaptowanie jej do współczesnych ogniw. Jego światłomierz jest wrażliwy na niezgodne napięcie. A ogniw 1,35V już nie ma.
Ja mam koszyczek, który kiedyś mi zrobił technik219.
Modelu OM2 ten problem nie dotyczy, bowiem jest zasilany z baterii 1,5 V.
W OM1 doskonale sprawdzają się baterie cynkowo-powietrzne przeznaczone do aparatów słuchowych (typ PX 675). Wprawdzie wytrzymują one znacznie krócej niż niedostępne już baterie rtęciowe, ale ich koszt jest tak mały, że nie ma się czym przejmować. Te baterie są mniejsze niż PX 625 i dlatego należy stosować "koszyczek" lub np. takie adaptery: https://www.google.com/search?q=PX+625+ ... o144w7KKDM:
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Imperitus »

Spróbuję szczęścia, kupiłem ME super opisanego jako bliski mint, tak też wyglądał na zdjęciach. Zdałem sobie sprawę z głębi własnego zwyrodnienia :-/
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: aka »

J.A. pisze: 20 maja 2020, 10:42 OM1 wymaga jeszcze przerobienia, albo w korpusie
Wlutowanie diody pomiędzy stykiem w komorze baterii i resztą układu jest banalnie proste - wystarczy zdjąć dolny dekiel. Sama dioda Schottky’ego kosztuje z 5 gr.

Z pobocznej beczki - mam OM1 w idealnym stanie wizualnym i mechanicznym, ale światłomierz nie działa. Może ktoś wie gdzie się udać z naprawą (tylko nie do Bydgoszczy)?
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 20 maja 2020, 12:40 Wlutowanie diody pomiędzy stykiem w komorze baterii i resztą układu jest banalnie proste - wystarczy zdjąć dolny dekiel.
To fakt: https://www.youtube.com/watch?v=dFq9etVH2og - ja jednak nie chciałem naruszać oryginalnego rozwiązania.

Wracając jeszcze do problemu z pryzmatem: https://www.youtube.com/watch?v=5HFpUX1NlJo

PS. Przepraszam, jeśli powyższe linki były już wskazywane na tym forum.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 20 maja 2020, 13:11 ja jednak nie chciałem naruszać oryginalnego rozwiązania.
ja też, dlatego wybrałem opcję "koszyczek" made in technik219
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: Imperitus »

Ja na razie daruję sobie komletną zmianę systemu, nie czas na to. Jeśli ten Pentax będzie w końcu wart swojej ceny to będę szczęśliwym człowiekiem
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: mrek »

Imperitus pisze: 20 maja 2020, 10:06 właśnie ja zachorowałem na Olka już dwa lata temu, znajomy dał mi do ręki OM2 na 5 minut.
Phi.. :) Co to są dwa lata choroby. Ja chorowałem od roku wydania OM-2
Antidotum uzyskałem dopiero w XXI wieku. Mam i używam. Po drodze było jeszcze przez chwilę placebo OM-10 ale życie zmusiło do sprzedaży.
Druga choroba dotyczyła Canona A1, lecz po zakupie lekarstwa po przełomie wieków, mój organizm je odrzucił za skopany tryb manualny.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: J.A. »

mrek pisze: 20 maja 2020, 14:27 Druga choroba dotyczyła Canona A1, lecz po zakupie lekarstwa po przełomie wieków, mój organizm je odrzucił za skopany tryb manualny.
Był, a jakoby go nie było. Żarłoczna na prąd bestia była, a i astmę łapał.
Miałem to samo. Nie wiem czy zrobiłem nim 2 filmy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaślepki mechanizmów windera

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 20 maja 2020, 14:13 Jeśli ten Pentax będzie w końcu wart swojej ceny to będę szczęśliwym człowiekiem
Tego Ci życzę i nie omieszkaj podzielić się z nami swoim szczęściem!
ODPOWIEDZ