wzór na średnicę otworka

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: zladygin »

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wzór na średnicę otworka

Post autor: J.A. »

i będę atakował samodzielnie blaszki 0,05 wiertłami 0,2 oraz 0,3mm
Jeżeli mogę coś doradzić, to przed wierceniem ściśnij tą blaszkę bardzo mocno między dwie płytki z brązu, lub miękkiej stali i wierć razem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: szable »

zladygin - dziękuję za linki
J.A. - będę wiercił na dużej wiertarce stołowej warsztatowej WS 15 dokładnie , małe obroty i oczywiście blacha będzie ściśnięta pomiędzy ....
efekt prac będę oceniał pod mikroskopem, ponieważ nabyłem takowy pod pretekstem poszerzania horyzontów moich dzieci, a tak na prawdę mając na względzie własne problemy z uzyskaniem zadowalającej jakości pinholi :)

Dziękuję za rady
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wzór na średnicę otworka

Post autor: J.A. »

Małe obroty wcale nie gwarantują dokładnego wiercenia. Przy takiej średnicy to i tak bez znaczenia, bo prędkość liniowa skrawania będzie niewielka. Obroty należy dobrać zgodnie z zasadami precyzyjnej obróbki skrawaniem i koniecznie samo wiercenie należy wykonač z cieczą smarująco-chłodzącą. Ciepło będzie znacznie większym wrogiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: zladygin »

szable pisze: efekt prac będę oceniał pod mikroskopem, ponieważ nabyłem takowy pod pretekstem poszerzania horyzontów moich dzieci
:-D
Można też zeskanować dziurkę z dużą rozdzielczością...
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: rayman »

Zegarmistrzowska precyzja tu nie jest wymagana, 0.3 (i to b.przyzwiote), czy nawet 0.2 (choć o to trudniej) można zrobić ręcznie.

Niejednego pinhola (w tym 18x24) zrobiłem na blaszkach od tych świeczuszek-podgrzewaczy (tanie, cieniutkie, łatwo dostępne) i przy pomocy zwykłej igły.

Jeśli chodzi o późniejszy ich pomiar i oględziny, to polecam powiększalnik z ramkami szybkowymi. Wystarczy ustawić powiększenie 10x, puścić światło, obejrzeć, zmierzyć średnicę suwmiarką i potem wynik podzielić przez 10 ;)
A niech mnie TSS pokąsa!
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: szable »

szable pisze: a co się stanie, jeżeli zastosujemy o wiele mniejszy otworek niż wyliczają to programy np "pinholedesigner" np dla ogniskowej 75mm pokazuje 0,386mm a jakby tak zastosować 0,2mm ?? Chodzi mi o uzyskanie większej ostrości .. Czy to się może udać ? Jaki to bedzie miało wpływ na obraz ??

odpowiedziałem sobie sam - otóż jeżeli otworek będzie mniejszy to będzie widać krawędzie tegoż. i tyle, żadne dyferencje, degradacje deprecjacje czy inne tam fizyczne czarymary.
Obrazek
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: zladygin »

szable pisze: odpowiedziałem sobie sam - otóż jeżeli otworek będzie mniejszy to będzie widać krawędzie tegoż. i tyle, żadne dyferencje, degradacje deprecjacje czy inne tam fizyczne czarymary.
Chyba jednak nie odpowiedziałeś poprawnie: krawędź otworka nigdy nie będzie widoczna - to winietowanie pochodzi od jakiegoś elementu mocującego - z jego oświetlenia wynika, że otworek jest zbyt głęboko osadzony w stosunku do jego obudowy.
Czary-mary istnieją: Harrego Potera nie czytałeś?

A zdjęcie przednie :lol:
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: szable »

chyba racja z tym elementem z przodu, działamy dalej w poszukiwaniu ostrości i dynamiki obrazu tam gdzie jej nie ma i nie będzie ..... dzieki za cenną uwagę:)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: 4Rider »

Mnie nie o średnicę chodzi ale też o pinhola.

Potrzebuję przelicznik czasu z f:22 na f:150 (może być f:172), bo gdzieś swój zapodziałem...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

wzór na średnicę otworka

Post autor: figureliusz »

22-44-88-172 masz 3 działki, czyli czas x8
/edit znaczy po dwie działki na powyższy kroczek, czyli 6 kroczków czyli x64 czas ;)

A otworki robi się cudownie w blaszce z puszki, podszlifowaną igiełką, kuj kuj, lekko przechodzi, potem z drugiej, delikatnie kręcąc igiełką w paluszkach, raz z jednej, raz z drugiej, papierkiem drobnym (400-500) z obu stron, igiełką, papierkiem i wychodzą bardzo precyzyjne otworki. Nie zrobisz raczej idealnie 0,245 ale 0,3 lub 0,25 da się.

Mierzysz średnicę skanując i tyle.

Mi styka, choć przyznam, że porównań do laserowo wierconych w tytanowych blaszkaco 0,001mm grubości nie robiłem :D

/edit2 a pinholecalculator.cz to super strona :)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: 4Rider »

figureliusz pisze: 06 wrz 2019, 13:08 22-44-88-172 masz 3 działki, czyli czas x8
/edit znaczy po dwie działki na powyższy kroczek, czyli 6 kroczków czyli x64 czas ;)
Nie kumam za bardzo jedna działka to czas x2 w normalnym aparacie:
f/8 - 1s
f/11 - 2s

to jakby tu liczyć:
f/22 1s
f/44 2s
f/88 4s
f/172 8s ?

Czy jak Twój edit:
f/22 1 s
f/44 4 s
f/88 16 s
f/172 64 s - a jeśli tak to dlaczego?

No i jeszcze efekt tego Szwarkopa czy jak mu tam ;-)

Nie robiłem pinholi ponad dekadę i wszystko zapomniałem :cry:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

wzór na średnicę otworka

Post autor: powalos »

4Rider, bo ciąg jest raczej taki: 22-32-44-64-88-128-176
Fan Pentax'a.
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

wzór na średnicę otworka

Post autor: T S »

figureliusz pisze: 06 wrz 2019, 13:08 kręcąc igiełką w paluszkach
Jest takie narzędzie zegarmistrzowskie o nazwie kluba. Mocuje się w nim małe wiertła i ew. rozwiertaki.
Zrobienie precyzyjnego otworu o śr. 0,2 w milimetrowej czy dwu-milimetrowej stalowej blasze dla zegarmistrza nie stanowi problemu.
Ręcznie.
http://kwestiaczasu.pl/porady/narzedzi- ... strzowska/
Rozwiercenie z dokładnością do pięciu setek też da się zrobić.
Zrobić rozwiertak można z igły szlifując do przekroju kwadratowego.
Pozdrawiam.
figureliusz pisze: 06 wrz 2019, 13:08 22-44-88-172 masz 3 działki, czyli czas x8
Sześć działek jest.
2, 4, 8, 16, 32, 64, - ×64
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wzór na średnicę otworka

Post autor: 4Rider »

powalos pisze: 06 wrz 2019, 13:40 4Rider, bo ciąg jest raczej taki: 22-32-44-64-88-128-176
no właśnie mi mącą w głowie, sam mam 32 na obiektywie - Upps!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ