wywoływanie 4x5

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

wywoływanie 4x5

Post autor: Henry »

No pewnie parę złotych. Tylko że problem jest z nadciśnieniem - to jest takie szczelne że jak się wciska to trzeba uważać bo się robi nadciśnienie i może wystrzelić korek z drugiej strony. Ale można nawiercić małą dziurkę która dopiero w ostatniej chwili się chowa pod uszczelką. Tylko tak czy inaczej uszczelki nadal chodzą ciężko. Oryginalne zakręcane pod tym względem są po prostu wygodniejsze.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wywoływanie 4x5

Post autor: J.A. »

Mały otwór w zaślepce i gumowy korek do zatkania, a uszczelki tylko na mokro, choć to pewnie już przećwiczyłeś.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

wywoływanie 4x5

Post autor: Henry »

Tak. I to żeby zostawiać na półce rozłożone ;-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wywoływanie 4x5

Post autor: mrek »

A ja dziś zmodyfikowałem Krokus Tank 2000 do wywoływania 4x5.
Rozłożyłem jedną ze szpul. Jedna połowa została na dole trzpienia (osi). Wyciąłem z pudełka po filmie tuleję dystansową, która wstawiona pomiędzy dolną i górną cześć szpuli ustaliła dystans 10 cm (szerokość szitki 4x5)
Górna część szpuli ma większą średnice niż trzpień (ponieważ oryginalnie montowana jest na dolną szpulę). Nałożona na trzpień ma tendencje do sporego chwiania się. Z innych pudełek na filmy wyciąłem 3 tulejki, rozcięte aby się owinęły wokół trzpienia. Wstawiane pomiędzy trzpień, a górną szpulę stabilizują ją. Na górze pierścień z Krokusa Tank dociskający wszystkie elementy do dołu trzpienia. A szprycha rowerowa została mi do następnego projektu ;)
Taki układ zalewa się 1l chemii i można na przewrotki albo nawet rotacyjnie. Ile szitek 4x5 wejdzie na szpulę koreksu, jeszcze nie wiem. Dziś wywołałem jedną.
Na szpulę Jobo wciskam do 7 szitek 6x5x9, więc tu pewnie max 4
Krokus Tank 2000 jest wysoki, zmieści się jeszcze jeden taki układ lub nawet większe szitki.
Filipescu
-#
Posty: 13
Rejestracja: 03 lut 2016, 18:46

wywoływanie 4x5

Post autor: Filipescu »

Masz może zdjęcie jak to zrobiłeś? Interesuje mnie czy da się przerobić na błony 13x18
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wywoływanie 4x5

Post autor: mrek »

Zdjęcia nie mam dlatego dałem dokładny opis. Ty masz większe negatywy to musisz dłuższe dystanse zrobić, albo raczej dwa dystanse bo pudełka na filmy 135 są krótkie.
Tylko decyzja czy chcesz wołać szitki poziomo (wejdzie mniej) czy pionowo (wejdzie więcej wywoływacza).
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wywoływanie 4x5

Post autor: szable »

mam tak samo zrobione - korex Jobo, poświęciłem 2 szpulki, porozcinałem, posklejałem i mam 1 szpulkę szerszą na szitki 9x12. Wywoływałem już 6szt na raz, ale się trochę fałdują, trzeba je układać i nie ma pewności że gdzieś tam podczas przewrotek się nie zetkną - 4 szt. to takie bezpieczne optimum. Teraz zbieram pomału kasety 4x5, to i zrobię szpulkę na 4x5.

Tak czy tak, system działa bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wywoływanie 4x5

Post autor: mrek »

Szitki 6,5x9 wywołuję w Jobo 1510 wpychając do ustawienia na film 120.
Ponieważ szitki mają 6,5 cm szerokości to są lekko wybrzuszone. Udaje mi się do 7 wywoływać.
Dla 4x8 przystosowałem Tank 2000
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

wywoływanie 4x5

Post autor: skpt »

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wywoływanie 4x5

Post autor: mrek »

Tańszy będzie Krokus Tank 2000 + wycięta z pudełek po filmie 135 tuleja dystansowa. Trzeba 2-3 pudełka poświęcić. Można też zrobić na drukarce 3D. Na przewrotki trzeba trochę więcej wywoływacza bo Tank 2000 szerszy od Jobo 1510
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

wywoływanie 4x5

Post autor: skpt »

zladygin pisze: 06 lip 2018, 10:41 PS. Jest jeszcze taki wynalazek:
https://www.ebay.pl/itm/AP-Compact-Deve ... 2759735331
Sprzedawca zaktualizował to ustrojstwo (pod linkiem jest już inny produkt), dopasowując do rotacyjnego wywołania (300ml) i usuwając inne wady. Kupiłem jeszcze tę poprzednią wersję i ma ona wg mnie następujące mankamenty:
a) wsuwając arkusik trzemy podłożem o górny fragment ramki (raczej w ten sposób, że nacisk na podłoże jest punktowy - jest dość spore ryzyko porysowania wg mnie),
b) końcówki filmu po stronie emulsji są na stosunkowo dużym odcinku zasłonięte przez uchwyt - efekt widać na stykówce z wczorajszego rześkiego poranka ;) boczki okroiło
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

wywoływanie 4x5

Post autor: wosk »

Piotrze! A co Wy tam na Śląsku pijecie? Pewnie Tyskie? :)
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

wywoływanie 4x5

Post autor: skpt »

A tyski browar to swoją drogą można zwiedzać. Zwiedzanie kończy się degustacją :-D
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

wywoływanie 4x5

Post autor: skpt »

zladygin pisze: 06 lip 2018, 10:41 PS. Jest jeszcze taki wynalazek:
https://www.ebay.pl/itm/AP-Compact-Deve ... 2759735331
Przed chwilą zrobiłem test tego zaktualizowanego produktu. I dla odmiany jest bardzo przyjemny we współpracy. Ładowanie i rozładowywanie jest proste. W rowkach szpuli, w pobliżu wejścia jest malutka zapadka. Nie próbowałem, ale pewnie nawet bez elementu zamykającego negatyw nie wypadnie i nie będzie się przesuwać. Cała klisza ma kontakt z chemią (nie ma niewywołanych fragmentów naświetlonego obszaru). Cała zieleń się wypłukała (w tym poprzednim tak nie było). Następnym razem spróbuję turlania.
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

wywoływanie 4x5

Post autor: Miburo »

Kto pije Tyskie - ten daje zarobić Wiśle! kto pije Tyyyyyskieeee....

Kiedyś robiłem pentaconem six zdjęcia na meczu Cracovii, za mną cały sektor wył tę piosenkę, bardzo mi się podobało, niestety, po chwili zorientowałem się, że to ja trzymam puszkę tyskiego w ręce i cały sektor śpiewał do mnie...znawcom tematyki Cracovia/Wisła nie muszę tłumaczyć, co to oznacza. Ale wbrew pozorom - nadal żyję!:-)
ODPOWIEDZ