Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: etanol »

Zobacz massive development chart:

https://www.digitaltruth.com/devchart.p ... empUnits=C

Po lewej na górze wpisujesz kombinacje filmu i wywoływacza. Z Rodinalem jest trochę trudniej przez mnogość nazw.

Na dzień dobry pewnie lepiej było wziąć dla filmu zalecany wywoływacz, np. do tych filmów co masz najlepiej było kupić któryś z wywoływaczy Ilforda, bo nawet w pudełkach z filmami masz dla tych wywoływaczy podane temperatury i czasy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: J.A. »

R09 nie wyzyskuje czułości, czyli z założenia należy naświetlać +2/3 EV.
Ale skoro zależy Ci na „dużym ziarnie i mocnym kontraście” to naświetl -1EV i wywowołaj push, albo nawet -2EV.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: etanol »

Zależy mu raczej na "nie za dużym ziarnie i mocnym kontraście"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: J.A. »

Racja, ale to w takim razie na pewno nie żaden Rodinal. Ale w erze coś moż znajdą. Ale to i tak bez znaczenia. Bo
A https://www.digitaltruth.com/devchart.php, to kiepskie źródło informacji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: J.A. »

R09 w wysokim rozcieńczeniu (1:100) i film należy niedoświetlić o 1-2 EV. Mieszać przez pierwszą minutę wywoływania ciągle, a potem przez 5-10s co 5 min. O czasy pytaj miłośników Rodinala. Ja tylko wiem jak w miarę sensownie uzyskać to to założyłeś.
I wywołuj w niskiej temperaturze, 16-18 stopni. Idealnie bo zima.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: Tristan »

Ja świeciłem HP5 na 320 i wolałem w R09 1+50 w 18 st. Czas 13.30. Efekty były zadowalające. Natomiast trzeba pamiętać że Rodinal daje mniejszą czułość w cieniach. Więc negatywy wychodzą dość cienkie, gdy światła jest mało.
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: Tristan »

Moim zdaniem przedłużenie wywoływania będzie skutkować zwiększeniem kontrastu w światłach, a cienie nadal będą cienkie. Taki urok R09. Wołanie w 1+100 w przypadku ograniczonego mieszania da Ci efekty krawędziowe (akutancja) ale spowoduje zmniejszenie kontrastu. Więcej wylezie z cieni a światła pozostaną lekko przygaszone.
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: Miburo »

Ja doradzę: nie kombinuj, chopie. Chcesz zobaczyć na początek, jak działa proces analogowy. Po długich namowach w końcu zrezygnowałeś z jakiś starych fotopanów - bardzo dobrze. Masz już normalny negatyw, HP5 jest jednym z najlepszych na świecie. Rodinal to też bardzo dobry wywoływacz. Wywołaj go zgodnie z danymi podanymi na massive dev chart, jeżeli nic nie pomylisz w samym procesie wywoływania, to uzyskasz dobry efekt. Z rozcieńczaniem 1+100 albo innymi fajerwerkami poczekaj jeszcze trochę, śmiem twierdzić, że i na "czułości w cieniach" też jeszcze nie czas... Opanuj podstawy, potem sobie śmiało kombinuj. Wieczorem sprawdzę, jakie stosowałem czasy w tej kombinacji i chętnie się z tobą tą wiedzą tajemną podzielę:-) pozdrawiam i życzę sukcesów!!!
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: zaphod »

Kaniowaty pisze: Naświetlać go na domyślą wartość?

A jak z Ilfordem 100?
To właśnie wszyscy mają na myśli, mówiąc żebyś nie kombinował. Na pudełku jest 100, to naświetl na 100.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: Miburo »

I tak: hp5 standardiwo wywoluje w xtolu, ale jka masz pod reka tylko rodinal, to czemu nie? Proporcja wywolywacza ro 1:25, temperatura roztworu to 20stopni, czas wywolywania: 8 min. Znalazlam w notatkach dwa przypadki takiego wolania, wiec statystycznie mamy potwierdzenie procesu:-) obracam koreks przez pierwsze 30 sek, potem przez 5 sek co minute, powodzenia i pochwal sie potem wynikami!
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: powalos »

Kaniowaty, sprawdź też tu: http://www.filmdev.org/popular Możesz od razu obejrzeć efekty, które osiągnęli inni. Pozdrawiam i życzę spokojnych a przede wszystkim zdrowych świąt i dużo dobrego światła w nadchodzącym Nowym Roku.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: powalos »

Kaniowaty pisze: Przez moją za twardą wodę ciężko zniwelować zacieki, czym negatyw przetrzeć jak wyschnie?
a użyłeś ostatniej kąpieli zwilżającej ?
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: rbit9n »

osad czyli zacieki mogą równie dobrze pochodzić od płynu do naczyń. dobrze by było, gdybyś po płukaniu w ludwiku dodał jeszcze jedną kąpiel w wodzie demi.

teraz możesz oczywiście przetrzeć film zwilżonym wacikiem kosmetycznym, ale tylko od strony podłoża, zresztą zacieki właśnie tam powstają.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: technik219 »

Wiele razy to sygnalizowałem na tym forum i będę powtarzał, aż wreszcie wbije się w głowy:
płyny do mycia naczyń zawierają dodatki, które mogą powodować nieciekawe rzeczy na filmach. Jako "przyjazne dla skóry rąk" zawierają dodatek m.in. lanoliny, która jest tłuszczem i innych dodatków, dzięki którym film może się mazać, a opadający kurz może przylepiać się do jego powierzchni. Jeśli już ktoś chce mieć zamiennik zwilżacza to niech sobie kupi na stacji benzynowej koncentrat płynu do spryskiwaczy (tylko w wersji bezzapachowej), bo to detergent bez dodatków i w zasadzie to to samo co popularny niegdyś Fotonal lub Filipon. Chociaż wydaje mi się, że w typowo fotograficznych zwilżaczach jest jeszcze dodatek środka antyelektrostatycznego, ale to można "załatwić" przez dodanie odrobiny płynu antyelektrostatycznego "Ania".
Ale po co tak kombinować jak koń pod górkę skoro zwilżacze fotograficzne są w ciągłej sprzedaży i nie kosztują majątku?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wywołanie Ilford PAN 100 i Ilford HP5+ w R09

Post autor: J.A. »

W wątku o starej chemii pisałem o tym Kaniowaty’emu, ale jak to Kaniowaty, ignoruje dobre rady.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ