Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Alek_Rud
-#
Posty: 5
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:16

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Alek_Rud »

Cześć!

Witam Was, jestem nowy na forum. Mam nadzieję, że mi pomożecie i nie powielam niepotrzebnie tematu.

Sam do tej pory nie byłem szczególnie związany z fotografią tradycyjną w przeciwieństwie do mojej dziewczyny - narzeczonej, która zajmuje się tym z wielką pasją. Od dwóch lat uczęszcza na specjalne zajęcia i marzy o własnej ciemni. W miarę jak jej towarzyszę, sam podchodzę do tego z coraz większą pasją.

Chciałbym jej w prezencie sprezentować zestaw na początek, na którym mogłaby zacząć samodzielnie wywoływać filmy a potem robić odbitki. Z rozmów wiem, że na początek chciała mieć to co potrzebne do samego wywoływania czyli koreks, chemia itd. Nie myślała jeszcze o dalszym etapie. Być może jednak udałoby mi się zebrać dla niej kompletny zestaw, tak aby mogła też od razu robić odbitki (czyli powiększalnik itd).

W związku z tym mam prośbę do Was - czy mógłbym z Wami skonsultować i pomoglibyście mi poskładać odpowiedni zestaw nr 1 (do wywoływania filmów na początek) i ew zestaw nr 2 którym mógłbym doskładać - do robienia odbitek? Budżet jest odpowiednio do nagięcia. Będę bardzo wdzięczny za komentarze czy wszytko się zgadza.

Zestaw nr 1:
Koreks - Paterson na dwie szpule będzie ok? Czy na początek szukać czegoś tańszego?

Kolejne trzy elementy - zdam się na propozycje sklepu:
Termometr
Wieszaki do filmów
Chemia

Czy to wszystko jeśli chodzi o samo wywoływanie?

---

Zestaw nr 2:
Powiększalnik - na allegro jest kilka propozycji. Czytając forum kilkukrotnie przewijał się polecany przez użytkowników Meopta. Jest takowy na allegro - trochę drogi Opemus 6 z obiektywem ANARET 4,5/105 ogniskowa 105, światło 4,5 (http://allegro.pl/opemus-6-powiekszalni ... 42197.html) lub znacznie tańszy Opemus5a

W kontrze do niego jest Krokus 66 Color z obiektywem EMITAR S 4,5/80 ogniskowa 80, światło 4,5.

Który wybrać, który będzie dobry na początek do nauki? Będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc.

Oprócz tego aby mieć mniej więcej wszystko potrzebowałbym chyba jeszcze
Kuwetki
Lampa ciemniowa
Zegar
Jakieś dodatki typu szczypce itd.

Będę Wam bardzo wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam
Aleksander

EDIT(bo to może być istotne): fotografia czarno biała, filmy przede wszystkim 35mm, w przyszłości także średni format
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: J.A. »

Koreks dobry, termometr też kup Patersona jest taki fajny z grubego szkła, z fotograficzną skalą. Potrzebne będą jeszcze menzurki, przynajmniej jedna, a najlepiej jedna do odmierzania chemii (250 ml) i taka jak kuchenne dzbanki z miarką ok litr pojemności.
Jeżeli chodzi o powiększalnik, spokojnie może być Opemus 5a, nie kupuj Krokusa, jest znacznie mniej wygodny od Opemusa. Obiektyw jeżeli do małego obrazka, to kup coś lepszego (droższego)niż anaret, chyba że nie planujecie niczego więcej ponad 18x24 cm jeżeli chodzi o powiększenia.
Tak dokładnie, jeszcze kuwety, lampa, zegar i naczynia do przechowywania roztworów. Nie kupuj butelek harmonijkowych, bo łatwo się brudzą, są drogir i teudne do utrzymania w czystości. Jako zabezpieczenie wywowlywaczy przed utlenianiem, kup gaz do tego przeznaczony lub zwykły gaz do zapalniczek.
Jeżeli w przyszłości średni format to jaki? 6x6, czy może 6x7? Bo wtedy warto pomyśleć od razu o powiększalniku pod 6x9, bo Opemusa to tylko 6x6.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: zladygin »

Jeszcze do zestawu II maskownica. I to w zasadzie wszystko. Ten opemus chyba jest w dobrym stanie. Na początek pozostałbym przy dołączonym do niego obiektywie.
Na lampie ciemniowej bym na początek zaoszczędził: kup czerwoną żarówkę z normalnym gwintem E27, można wkręcić do byle lampy.

OT - proponuję merytorycznie zamknąć temat; pewnie chętnie byśmy podyskutowali nad wyższością jednego koreksu nad innym ;-) ale weźmy po uwagę, że do gwiazdki tylko chwila, a kolega Alek_Rud musi to jeszcze kupić i zawiązać wstążeczką.
:-)

edit: ten gość od opemusa ma jeszcze jakieś drobiazgi - może w pakiecie sprzeda taniej? Aaa, i ma jeszcze magnifaxa 3a - droższy, ale na format 6x9 (zgodnie z sugestią Jurka A.) no i można wziąć na raty.
Arturl
-#
Posty: 83
Rejestracja: 12 mar 2017, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Arturl »

Opemus na start to b.dobry wybór. Filtru ciemniowego czerwonego raczej bym nie wybierał, chyba, że pod konkretny papier. Za psie pieniądze, jak złapie Kolega bakcyla kup EL Nikkora 50mm f4. On bywa za kilkadziesiąt zł. Chyba tyle...
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Nomad »

Przy zakupie powiększalnika istotne jest czy ma ramki bezszybkowe do małego obrazka w komplecie- były kupowane osobno.
Anaret 105mm to bardzo kiepski obiektyw na początek - daje bardzo małe powiększenia (można kombinować, ale nie warto) Wspomniany wyżej Nikkor kosztuje obecnie jakieś śmieszne pieniądze a pozwala się bawić w konkretne powiększenia.
Alek_Rud
-#
Posty: 5
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:16

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Alek_Rud »

Baardzo Wam dziękuję! Czuję się znacznie spokojniej móc to tutaj skonsultować.

Podsumowując,zgodnie z sugestiami kupuję na pewno:

1. Do wywoływania (jako bazę):
- Korex Patersona na dwie szpule
- termometr ze skalą - też Patersona
- wieszaki do filmów
- chemia
- 1 menzurka 250 ml do odmierzania

2. Do odbitek:
Wezmę tego Opemusa 5a (http://allegro.pl/opemus-5a-powiekszaln ... 30787.html), jest do niego ten obiektyw lepszy za 1,50 (!) http://allegro.pl/el-nikkor-nikon-o-pow ... 10778.html brać?
Średni format dziewczyna już ma, jest 6x6 więc będzie idealnie (co prawda kiepski dosyć Lubitel 166b ale na początek do nauki starczy)

W drugim rzucie, do robienia odbitek ew już razem z dziewczyną kupię:
- kuwetki - jakie rozmiary i ile? 18x24 będzie taki standardowy na początek?
- czerwoną żarówkę
- zegar ciemniowy
- używaną maskownicę
- naczynia do przechowywania chemii itd, szczypce itp.
etanol
-#
Posty: 72
Rejestracja: 20 cze 2015, 21:15
Lokalizacja: NDM / Warszawa

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: etanol »

Ja bym wziął zamiast Patersona koreks Jobo 1520. Jak zaczynałem tu na forum to forumowicze namówili mnie na niego (był na temat koreksu i termometru długi wątek) i chciałbym z tego miejsca im jeszcze raz bardzo podziękować, mimo że był droższy i nie kupiłem go od razu. Mam porównanie, bo niedługo po tym jak go kupiłem okazyjnie przygarnąłem trochę fotograficznych szpargałów, gdzie były inne koreksy.

Kupiłbym jeszcze termometr elektroniczny (może odkop sobie ten wątek) i jedną menzurkę taką 50-100 ml.

Generalnie menzurki, kuwety, zegary, różne fanty można naprawdę tanio kupić jak się trochę poczeka i w internecie wystawi się ktoś kto robi porządki po iluś latach albo właśnie zrezygnował z hobby. Więc ja na prezent kupiłbym porządne, drogie rzeczy do wywoływania filmów, to już moglibyście się fajnie bawić, i jednocześnie polował na używany sprzęt ciemniowy. I tak nie zaczniecie robić odbitek dopóki nie wywołacie kilku-kilkunastu filmów, więc jest trochę czasu.
Alek_Rud
-#
Posty: 5
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:16

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Alek_Rud »

etanol pisze: Więc ja na prezent kupiłbym porządne, drogie rzeczy do wywoływania filmów, to już moglibyście się fajnie bawić, i jednocześnie polował na używany sprzęt ciemniowy. I tak nie zaczniecie robić odbitek dopóki nie wywołacie kilku-kilkunastu filmów, więc jest trochę czasu.
Święte słowa! Dokładnie tak zrobię, tym bardziej, że taki zestaw do wywoływania filmów też swoje kosztuje więc nie będę się rzucał na wszystko od razu.
Dzięki!
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: rbit9n »

zlewki, menzurki i tym podobniej, kup w cezalu, albo w sklepie chemicznym. jest o niebo taniej kiedy szkło nie ma przedrostka "foto". podobnie jest z butelkami HDPE. najlepiej poszukać hurtowni chemicznej w mieście, wtedy koszt takiej butelki to około jednego złotego, a na dodatek odpada koszt wysyłki, wysoki przez gabaryt.
zlewek nigdy za wiele, polecałbym dwie o pojemności 500ml, jedną p pojemności 1000ml, a do tego cylinder miarowy o pojemności 50ml.

odnośnie innych sprzętów, to myślę koledzy napisali wszystko, ja mogę dodać, że się przychylam do propozycji zakupu jobo 1520.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Nomad »

Cena Nikkora absolutnie okazyjna. Do pracy z średnim formatem będziecie potrzebowali też obiektywu o ogniskowej ok 80 mm, ale to już bez napinki. Upewnij się czy powiększalnik który kupujesz ma mocowanie obiektywu M39, uniwersalne. W starszych Opemusach była mniejsza średnica.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: rbit9n »

często w 5a i 6 miseczka miała gwint m39 i wkręconą redukcję m23,5.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Nomad »

W 6 na pewno, co do 5a chyba występowały oba warianty, można było dokupić też miseczkę M39 (była w sprzedaży jako dodatkowy szpej)
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: morotegari »

Moje typy:

1. Opemus 6 ze względu na dostęp części.
2. Obiektyw 50mm (do małego obrazka); wspomniany Nikkor byłby świetny
3. 3 szt. kuwety polskie, mogą być używane, byle nie porysowane dna
4. Zegar ciemniowy K19s
5. Koreks Kaiser ze względu na łatwość nawijania. Jobo na start odradzam (choć jest świetny dla już wprawionych w ciemni). Patersona nie znam. Koreks koniecznie nowy- używane częściej się zacinają!
6. Termometr jakikolwiek ciemniowy. Może jakiś elektroniczny z sondą?
http://allegro.pl/aa4-termometr-elektro ... 93452.html
7. Wieszaki do filmów sobie daruj. Na początek wystarczą metalowe klamerki do papieru
8. Szczypce 3 szt.
9. Stoper, tani zegarek ze stoperem, może być stoper w telefonie jeśli nie boisz się go zachlapać chemią
10. Rękawiczki lateksowe
11. Lupka- na początek się obejdzie bez niej. Dobra lupka to wydatek min. 150 zł, te tanie nie mają sensu.
12. Lampa ciemniowa- tu należy zastanowić się nad barwą światła
13. 3 szt. plastikowe dzbanki kuchenne z podziałką. To jest opcja dla wywoływaczy o dużych stężeniach. Dla małych stężeń (np. Rodinal) konieczna będzie dokładna menzurka.
14. Butelki PET po napojach + marker (pisak) do opisywania ich.

To jest takie minimum na start. Ale najważniejsze elementy (powiększalnik, obiektyw, koreks, nawet zegar K19s) posłużą długo i będziesz zadowolony z ich jakości.
Po jakimś czasie niektóre z tych sprzętów zaczną Cię wkurzać. To będzie etap, kiedy będziesz wiedział, czego naprawdę potrzebujesz :)
Lustan
-#
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2016, 21:30
Lokalizacja: Wybrzeże

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Lustan »

Alek_Rud
Czy masz już wszystko skompletowane do ciemni?
Mam trochę"drobiazgów ciemniowych", które mogę
przekazać Ci za darmo.
Alek_Rud
-#
Posty: 5
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:16

Własna ciemnia_początek_pomoc w wyborze elementów

Post autor: Alek_Rud »

Lustan pisze: Czy masz już wszystko skompletowane do ciemni?
Mam trochę"drobiazgów ciemniowych", które mogę
przekazać Ci za darmo.
:o !! Jeszcze nie, mam tylko wszystko co potrzebne do wywoływania (poza chemią)
ODPOWIEDZ