wielki format

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Guldan
-#
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2008, 12:26
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Post autor: Guldan »

przeszukalem wczoraj zagadnienia zwiazane z fotografia na wikipedii i nie znalazlem... pomoz Henry i naprowadz mnie na wlasciwy trop :)
when we have each other we have everything

http://jacekolszewski.viewbook.com/
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

to jest tak zwany otwór względny obiektywu http://pl.wikipedia.org/wiki/Otw%C3%B3r ... _obiektywu więcej w linku.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Patrzyłem konkretnie na tę stronę:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przysłona_fotograficzna
Guldan
-#
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2008, 12:26
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Post autor: Guldan »

a ja glupi szukalem po jakis dziwnych regulach roznych ludzi i po ogniskowych...

nie mniej dzieki.

edyt: no i wychodzi ok 13, czyli tak jak potraktowalem to zdroworozsadkowo.
when we have each other we have everything

http://jacekolszewski.viewbook.com/
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Guldan pisze:no i wychodzi ok 13, czyli tak jak potraktowalem to zdroworozsadkowo.
Mój zdrowy rozsądek jednak dalece odbiega od normy :lol:
Guldan
-#
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2008, 12:26
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Post autor: Guldan »

nie no dobra, ale powiedz czemu uwazasz ze mialoby byc 6.8?
when we have each other we have everything

http://jacekolszewski.viewbook.com/
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

jakoś nie utrwaliła mi się informacja, że wyjęcie pary soczewek zwiększy ogniskową, za to rzuciła mi się na mózgownicę jakaś zaćma.
Yaro

Post autor: Yaro »

Temat obiektywów wielkoformatowych jest wyjątkowo rozległy, mam nadzieję że wątek rozwiniecie :-)

Pozdrawiam i do zobaczenia może gdzieś kiedyś w plenerze.
Yaro

Post autor: Yaro »

Bo tak jest. Jakby się pojawił jakiś "Yaro" to nie będe ja. Pozdrawiam :-)
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Coil pisze:wyjęcie pary soczewek zwiększy ogniskową
Owszem ale prawdopodobnie wyjęcie przewidziane przez fabrykę. W moim symmarze 136 mm jak wykręcę tylny człon (nie wiem ile w nim soczewek) to mam ogniskową 235mm, mam także dwa inne bardzo stare obiektywy które po odkręceniu "tyłków" zwiększają ogniskową około dwukrotnie. Ale to chyba nie dotyczy obiektywów szerokokątnych.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Mam prośbę o wyjaśnienie.

Nabyłem właśnie Graflexa Century 6x9 i szukam do niego kilku obiekywów (50mm, 75-80mm i 180mm) i tu pojawia się sprawa płytek do których są one mocowane a z którymi dotąd nie miałem żadnych doświadczeń. Ponieważ płytka w Centurym ma 60mm x 60mm a po jej zdjęciu obszar/otwór standaru ma 48mm, muszę więc szukać obiektywów, których tylna część obiektywu (bardziej lub mniej wystająca) zmieści się w standard a tym samym w miech.

Na forum graflex.org dowiedziałem się, że można założyć większe obiektywy od światła standardu lecz trzeba usunąc/zdjąć tylną część obiektywu, założyć płytkę a następnie wkręcić z powrotem tę część do obiektywu. Wydaje mi się, że standard jest połączony z miechem i nie można ich rozłączyć, nie rozumiem więc jak jest to możliwe...

Zapewne z obiektywami będę musiał kupić oddzielnie trzy płytki i tu mam kolejne pytanie - czy kupuje się je bez otworu i wywierca się póżniej odpowiednio dla średnicy migawki?

Wreszcie sprawa migawek i wielkości obeiektywu na froncie płytki, czy ta część obiektywu może być większa od wielkości płytki i czy są jakieś zasady w doborze migawek, także pod względem wielkości standardu czy płytki?
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

renes pisze:Na forum graflex.org dowiedziałem się, że można założyć większe obiektywy od światła standardu lecz trzeba usunąc/zdjąć tylną część obiektywu, założyć płytkę a następnie wkręcić z powrotem tę część do obiektywu. Wydaje mi się, że standard jest połączony z miechem i nie można ich rozłączyć, nie rozumiem więc jak jest to możliwe...
Zapewne można zdjąć matówkę i dostać się tam "od tyłu".
Nie znam Graflexów - ja mam płytki "linhofowe" - kupuje się taką z odpowiednim otworem i już...
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Odkręcasz tylną ściankę mocowania kasety i masz pełen dostęp do środka.
Płytki przednie dorabiam sobie z twardej sklejki 3/16" brazillian cherry i wiercę potrzebne otwory - wszystko gra:) Front lakieruję, natomiast tył czarną matową farbą.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Rzeczywiście wkręcanie przez tylną część miecha jest możliwe... tyle że zabawa w coć takiego za każdym razem przy zmianie obiektywu (który trzeba zdjąć bo nie zamyka się się z nim aparat) chyba by wykończyła moją cierpliwość.
Awatar użytkownika
stachu
-#
Posty: 29
Rejestracja: 07 lis 2009, 12:15
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: stachu »

Przepraszam za odgrzebywanie, ale nie chciałem zakładać nowego tematu.
Chcę zrobić matówkę do Fotokora. Teraz mam zmatowiony przeze mnie papierem ściernym kawałek plastiku i działa to jak oryginalna, szklana płytka. Trafiłem na ten wątek i zacząłem myśleć nad soczewką frasnela.
marcin.l pisze:
Yaro pisze:Daj znać jak potestujesz :-D
no to sprawdziłem - jakby to powiedzieć: ani lepiej ani gorzej ... specjalnej różnicy nie widać,
zakładałem od zewnątrz a nie przed matówkę bo rzeczywiście przed to zmieniłoby płaszczyznę na którą się ostrzy ...
Sprawdzałem matówkę z Pentaksa MX i z jednej strony jest matowa, z drugiej ma w/w soczewkę. Soczewka jest od strony lustra. Dlaczego więc nie wkładać od strony obiektywu w LF? A może zamiast wkładać ją przed lub za, zmatowić gładką stronę, żeby sama soczewka była matówką z jednej strony?

P.S.
Matówka z Olumpusa OM-2 wygląda jakby w ogóle nie była matowa. Z jednej strony jest soczewka, z drugiej jest gładka powierzchnia.
ODPOWIEDZ