Wielki format pod portret

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wielki format pod portret

Post autor: mrek »

JohnH pisze: 23 gru 2019, 23:04...Czytałem na tym forum, że FOMA ma problemy z utrzymaniem stałej jakości swoich błon, z kolei Ilford jak na razie jest dla mnie nie do przełknięcia cenowo.
Witaj. Używam szitek 6x9 Fomy i potwierdzam problemy z wylewaniem emulsji. Kupowałem w kraju w cenie ok 80 zl. za paczkę. Najtaniej jak się dało, bo inni mieli ceny powyżej 100 zł.
Znajdywałem często dziury w emulsji.
Podobno, jeszcze tego nie sprawdzałem, Foma zakupiona np w Niemczech jest z lepszych (?) partii. Sprawdź na zagranicznych forach czy narzekają.
Co do 13x18 to mam z 12 lat przeterminowany negatyw i nie udało mi się go na razie wywołać zbyt kontrastowo. Ale plastyka LF kusi, oj kusi.
Ostatnio zmieniony 24 gru 2019, 08:19 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: 4Rider »

JohnH pisze: 23 gru 2019, 23:04
Czytałem na tym forum, że FOMA ma problemy z utrzymaniem stałej jakości swoich błon, z kolei Ilford jak na razie jest dla mnie nie do przełknięcia cenowo.
No to rybki albo akwarium, decyzja należy do Ciebie jak mawiał kiedyś Minister Zdrowia,
a poza tym skargi raczej dotyczą filmów 120 i raczej Fomy 200.
Przerobiłem kiedyś 2 paczki [100 i 200] w formacie 9x12 oraz jedną 6x13 [100] i nie zauważyłem artefaktów.
Pośredniej alternatywy jeśli chodzi o świeże filmy nie widzę.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: JohnH »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Wezmę chyba sobie na początek FOMĘ w małym rozmiarze (6,5x9cm) i na niej będę się uczył obsługiwać ten nowy aparat. A jak już będą jakieś dobre wyniki, to się pomyśli co dalej.
Życzę Kolegom spokojnych Świąt.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: szable »

Używam Fomy 200 w 9x12 oraz 4x5 i jest to dla mnie mega negatyw. Zrobiłem już około 150 szitek i nie znalazłem uszkodzeń takich jak bywały w Fomie 100 czy 400. Przykłady na moim Flickr. Wołam w D76 składanym samemu. Tylko Foma 200.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: 4Rider »

Dodam że świetny kontrast na F200 można uzyskać naswietlajac na 64 i wołając w PMK. Ale skąd teraz wziąść PMK to nie mam pojęcia.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: szable »

Foma 200 wywołuje się tak jak chcemy. Na tym polega użyteczność wielkiego formatu. Chcemy kontrastowo to: niedoświetlamy/przewołujemy.
Chcemy miękko to:
prześwietlamy/niedowołujemy.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: 4Rider »

Tak można podejść do wszystkiego, a ja pisze ze ładnie wychodzi w PMK naswietlone na 64 i właśnie 9X12 tak robiłem, negatyw wychodzi sepiowaty, zresztą jak większość w PMK.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: zaphod »

szable pisze: 24 gru 2019, 14:19 Używam Fomy 200 w 9x12 oraz 4x5 i jest to dla mnie mega negatyw. Zrobiłem już około 150 szitek i nie znalazłem uszkodzeń takich jak bywały w Fomie 100 czy 400. Przykłady na moim Flickr. Wołam w D76 składanym samemu. Tylko Foma 200.
Ja zrobiłem 20 sztuk Fomy 100 4x5 i dwie miały dziury w emulsji. Na szczęście przy brzegach. Przy moim hobbystycznym fotografowaniu to w sumie wsio ryba, ale jak ktoś zarabia tym na życie, to chyba loteria jest za duża.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: JohnH »

Kolego "szable" dziękuję za potwierdzenie, że z tej FOMY da się coś zrobić. Przeglądałem kolegi galerię i jeżeli te zdjęcia były robione FOMĄ, to dla mnie jest to wystarczająco dobry negatyw. Jak tylko złożę "do kupy" mojego drewniaka, to zaraz zaopatrzę się w paczuszkę owej FOMY 200.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: szable »

Wszystkie LF-y to Foma 200.
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: Tomasz. »

przewal pisze: 23 sie 2017, 19:42 Hej!
Zastanawiam się nad wielkim formatem pod portret studyjny. Główny powód to tilt i przechyły plus mała głębia ostrości i relatywnie ciemne szkła, co pozwala uniknąć filtrów ND.
Mam lampy Quantuum Move - będą działać z takim aparatem?

Zależałoby mi, aby nie było to super drogie, bo jestem dzieckiem cyfry i nie wiem, czy się wciągnę.
Ogniskowe, jakie by mnie interesowaly, w przeliczeniu na mały obrazek to tak 60-80mm.

Jest jeden średni format, który spełnia wymagania, ale drogi niestety (GX680III + 180/3.2).

Polecicie coś?
To może popatrz jeszcze na aparaty 6x9 z pochyłami i przesuwami? Coś w stylu horseman vh lub podobne konstrukcje (zdaje się, że linhof coś takiego robił).
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: Bemko »

Jeżeli chcesz tanio potestować wielki format to polecam spróbować zrobić zdjęcia na papierze fotograficznym. Wychodzi dużo taniej niż klisze, łatwo się obrabia i skanuje, a można nawet robić odbitki stykowe. Dla Fomy czułość wychodzi ok. 3-4ISO, przy czym kontrast jest dość duży, dlatego najlepiej papier stałogradacyjny miękki lub multigrade z żółtym filtrem na obiektywie. Jest to też dobra metoda żeby nauczyć się poprawnego naświetlania, bo nie wybacza błędów.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wielki format pod portret

Post autor: mrek »

Tomasz. pisze: 27 gru 2019, 14:00...To może popatrz jeszcze na aparaty 6x9 z pochyłami i przesuwami? ...(zdaje się, że linhof coś takiego robił).
Tak. Robił. Linhof Techniaka III 23 (z celownikiem zintegrowanym razem z dalmierzem), oraz Technika IV i V już o klasycznym układzie dalmierz z boku korpusu, celownik za niebotyczne pieniądze, nakładany.
Jest nawet do 6x9 obiektyw 100/2.8
Jeśli dalmierz posiada właściwy pierścień CAM do obiektywu, można z ręki robić prawie na f2.8. Mnie się udaje.
Tylko mocna ręka potrzebna bo Techika V bo to kawał żelaza jest.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: JohnH »

Jeżeli chcesz tanio potestować wielki format to polecam spróbować zrobić zdjęcia na papierze fotograficznym
Rzuciłem hasło w internet i widzę, że nawet daje radę ta metoda. Chyba spróbuję, bo papierów mam trochę, a dodatkowo jedyny obiektyw co mam przy swoim aparacie nie ma migawki, więc ISO 3-4 jest jak znalazł. Można będzie naświetlać zakrywając obiektyw przysłowiowym kapeluszem - dzięki za podpowiedź.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wielki format pod portret

Post autor: zladygin »

JohnH pisze: 27 gru 2019, 21:25Można będzie naświetlać zakrywając obiektyw przysłowiowym kapeluszem - dzięki za podpowiedź.
Powrót do korzeni. Tak trzymać!
ODPOWIEDZ