Skanowanie negatywów kolorowych C41

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Skanowanie negatywów kolorowych C41

Post autor: JaZ99 »

Witam,

Sfrustrowany problemami ze skanowaniem kolorowych negatywów, popełniłem mały skrypt.
Ponieważ moje zbiory negatywów są bardzo małe (głównie używam slajdów i cz-b), mam do Was prośbę o udostępnienie mi własnych negatywów do przetestowania.

Muszą to być skany 16-bitowe/kanał, zeskanowane liniowo jako pozytyw. Poza tym skan musi zawierać przynajmniej fragment oryginalnej maski widocznej między klatkami i nie może zawierać dziur ani fragmentów ramki/podajnika. Rozdzielczość nieistotna.

Każdej dobrej duszy odeślę (jeśli będzie taka wola) wynik działania skryptu, a sam skrypt opublikuję na tym forum, gdy będzie gotowy. Oczywiście przesłane skany skasuję po zakończeniu testowania i nie będę ich wykorzystywać do żadnych innych celów.

Przykład działania skryptu w obecnej postaci: http://www.flickr.com/photos/jaz99/4186762163/

JaZ

Ps. mój email: jaz99 [at] tlen.pl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

aha, pozytyw, czyli na pomarańczowo? spróbuje dziś coś podziubać pod suskiem w domu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Polecam "Pleśń challange" na forum pentaksa -> http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=27869

Ja mam troche skanow, ale niestety bez maski...
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dzerry pisze:Polecam "Pleśń challange" na forum pentaksa -> http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=27869
Fajna zabawa, ale niestety to nie jest skan kolorowy, tylko czerwony kanał ze skanu negatywu cz-b.
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Zapewniam Cie, ze to jest skan kolorowy, spelniajacy wszystkie wymienione przez Ciebie kryteria. W przeciwnym razie, nie zostalby dopuszczony do zabawy. Kontrast po prostu polecial w kosmos i scena jakos nie zabija kolorami, ale jest tam i niebieskie niebo i zielen, a nawet fioletowe flary. Szkoda, ze skany z poprzednich edycji sa usuwane, mialbys spora kolekcje do testowania.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dzerry pisze:Zapewniam Cie, ze to jest skan kolorowy, spelniajacy wszystkie wymienione przez Ciebie kryteria. W przeciwnym razie, nie zostalby dopuszczony do zabawy. Kontrast po prostu polecial w kosmos i scena jakos nie zabija kolorami, ale jest tam i niebieskie niebo i zielen, a nawet fioletowe flary. Szkoda, ze skany z poprzednich edycji sa usuwane, mialbys spora kolekcje do testowania.
Faktycznie, ta czerwień tak mi się rzuciła na oczy, że nie sprawdziłem histogramu. A tam coś było w innych kanałach.

Mój najnowszy skrypt poległ, ale starsza wersja poradziła sobie tak, jak w załączniku (W fotoshopie elements dałem tylko AutoColor i poprawiłem kontrast).

PROSZĘ NIE SUGEROWAĆ SIĘ MINIATURĄ! Nie ja ją generowałem ;)
Załączniki
negfix4 + auto color
negfix4 + auto color
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Bardzo dobrze. Mozesz cos wiecej napisac o tym skrypcie? Na czym on chodzi?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dzerry pisze:Bardzo dobrze. Mozesz cos wiecej napisac o tym skrypcie? Na czym on chodzi?
ImageMagick.

Główny problem, z jakim teraz walczę, to taki, że mam 2 skrypty, a chciałbym mieć jeden.
Do tego celu właśnie potrzebuję więcej trudnego (i nie tylko) materiału.

Dzięki jeszcze raz za linka!

J.
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Od 21 mam urlop, wiec postaram sie zekanowac pare trudnych i mniej trudnych klatek wraz z maska.
Bronx
-#
Posty: 29
Rejestracja: 26 lip 2008, 14:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bronx »

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Bronx pisze:Ta cała akcja jest w PS czy jak ? Jeśli tak jestem może w stanie coś pomóc bo od 2 lat odwracam negatywy podobna metodą.
Pomimo tego, że dostałem wraz ze skanerem licencję na PS Elements, nie chcę używać tego narzędzia. Po prostu mi nie leży. Natomiast jestem fanem LightRooma. Dzięki temu skryptowi mój "workflow" nie będzie zależeć od tego, czy przetwarzane zdjęcie jest cyfrowe, skanem czb, skanem C41 czy skanem E6.

Odwracanie negatywów c41 w SilverFaście jest fajne i proste, o ile dostępny profil pasuje do negatywu. Skanowanie nowego ektara to męka.
Odwracanie w PS Elements wymaga wielu prób i trwa zbyt długo, a uzyskanie powtarzalnych efektów wymaga zbyt wiele zachodu. To nie dla mnie ;)

J
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

JaZ99, widze, ze mamy podobne podejscie do porocesu :-) U mnie wysztkie pliki rowniez docelowo laduja w LR. Tym bardziej czekam na twoj skrypt.
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

weesee, sam robisz kolorowe odbitki?
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

No to rzeczywiscie idziesz na latwizne i to po bandzie :-P Gdybym robil kolorowe odbitki, to bym nawet nie zerkal w kierunku skanera do filmow.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dzerry pisze:Polecam "Pleśń challange" na forum pentaksa -> http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=27869

Ja mam troche skanow, ale niestety bez maski...
Hmmm... nie wiem, czy to do końca legalne, jeśli nie, to proszę o wybaczenie ;)

Znalazłem na pentax.org.pl kolejny negatyw (PC_038). Wynik w załączniku.

Jak zwykle miniatura ma niepoprawne kolory
Załączniki
negfix7 + gamma do smaku
negfix7 + gamma do smaku
ODPOWIEDZ