okropne flary pod światło.

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

okropne flary pod światło.

Post autor: flonidan »

Ostatnio do mamiya 645 wkręciłem ruski obiektyw kalejnar 150mm .Wcześniej już robiłem nim portrety i bardzo sobie je chwaliłem,ładne ,miękkie.Teraz pod koniec lata chciałem wykonać cykl zdjęć pod słońce a słońce było piękne ,kontrasty już nie takie ostre jak wiosną czy wczesnym latem po prostu wrześniowe miękkie światło .I niestety po wywołaniu negatywu BANNNK ,FLARY wielkości 1/3 obrazu ,nawet zdjęcie znad odry o wschodzie słońca spieprzone flara dziwaczna z boku kadru.Być może założony tam na stałe filtr UV coś zrobił ale wątpię.Jest to obiektyw jeszcze bez powłok MC ale naprawdę w idealnym stanie.Czy ktoś miał podobne wpadki.A może coś z filmem nie tak ale zmiany wyrażnie są tylko w kadrze i odcinają się z końcem kadru to film jednak odpada.
jacek
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

okropne flary pod światło.

Post autor: Nomad »

O ile pamiętam, to Kalejnar 150 mm ma słabe wyczernienie środka, i pod światło pracuje bardzo kiepsko. Do portretu idealny, ale swojego używałem zawsze z osłoną p-słoneczną i właśnie na flary uważałem bardzo.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

okropne flary pod światło.

Post autor: technik219 »

Nomad pisze: 27 wrz 2020, 20:57 O ile pamiętam, to Kalejnar 150 mm ma słabe wyczernienie środka, i pod światło pracuje bardzo kiepsko.
Pocieszę Cię, Kolego fionidan: Sonnar 2,8/180 też fatalnie pracuje pod światło.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

okropne flary pod światło.

Post autor: J.A. »

Który Sonnar?, zebra na pewno, ale t MC (czarne) już lepiej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

okropne flary pod światło.

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 28 wrz 2020, 07:39 Który Sonnar?, zebra na pewno, ale t MC (czarne) już lepiej.
Każdy. Miałem 2 szt MC, oba dawały flary na pół kadru jeśli tylko promyk słońca wpadł pod tę doniczkę co robi za osłonę przeciwsłoneczną. Ponadto te "niby MC" różniły się od siebie jak dzień i noc: jeden był ostry i kontrastowy, drugi miękki i mniej kontrastowy - a mówią, że tylko w radzieckich "zawodach" sprzęty wykonane w poniedziałek różniły się od tych ze środy ;-) Teraz mam "zebrę", ale jakoś nie było okazji spróbować jej w taki sposób jak poprzedników. Wersji MC pozbyłem się ze względu na wady mechaniczne (zawieszanie się przysłony), której nie ma "zebra". "Zebra" mimo braku MC wydaje mi się lepsza pod każdym względem.
Lux mea lex
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

okropne flary pod światło.

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: 28 wrz 2020, 07:39 Który Sonnar?, zebra na pewno, ale t MC (czarne) już lepiej.
Przy czym nie każdy "czarny"Sonnar jest MC.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

okropne flary pod światło.

Post autor: J.A. »

Może to wynika z tego, co pisał wyżej technik219, czyli z powtarzalności produkcji w demoludach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

okropne flary pod światło.

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: 29 wrz 2020, 07:37 Może to wynika z tego, co pisał wyżej technik219, czyli z powtarzalności produkcji w demoludach.
Jeżeli to do mnie to nie, nie wynika. Wersja czarna pojawiła się wcześniej niż oznaczenie MC a i powłoki w niej były inne.
Natomiast resztę stwierdzeń Technika potwierdzam, Sonnary wszystkich wersji łapały flary, te MC może trochę mniej. Za to zebry były ostrzejsze. No i czym nowszy sprzęt DDR tym większy rozrzut jakościowy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

okropne flary pod światło.

Post autor: J.A. »

Byłem przekonany że właśnie czarne to MC.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

okropne flary pod światło.

Post autor: Nomad »

J.A. pisze: 30 wrz 2020, 11:38 Byłem przekonany że właśnie czarne to MC.
Wszystkie MC są czarne, ale nie wszystkie czarne są MC. Była generacja już czarna, ale z powłokami nie MC. I nie jest to kwestia zastosowania samego oznaczenia,, ale faktycznie innych powłok, wcześniejszej generacji.
tonyszczescia
-#
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2020, 23:10
Kontakt:

okropne flary pod światło.

Post autor: tonyszczescia »

Kurczę tak czytam i dochodzę do wniosku że dla jednych coś co jest wadą dla innych jest zaletą :shock: :shock:
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

okropne flary pod światło.

Post autor: Imperitus »

tonyszczescia, w twojej fotografii jakoś nie widać żebyś wykorzystywał tego typu efekty :-P
Chyba że prywatnie
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ