Jakie środki smarne do migawek centralnych?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, Michał Kowalski, slawoj, zladygin

Z_photo
-#
Posty: 96
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Płeć:

Jakie środki smarne do migawek centralnych?

Post autor: Z_photo » 29 cze 2020, 19:27

Być może ktoś zna odpowiedź lub zna sprawdzone rozwiązania, więc pozwolę sobie zapytać: jakie środki smarne wykorzystuje się do smarowania elementów migawek centralnych?

Przyjmując jako reprezentatywne migawki Synchro-Compur w najczęściej występujących wersjach, to w instrukcjach serwisowych przewidzano do ich smarowania "Lubricant A" i "Lubricant C" - nie definiując jakie konkretnie są to preparaty.
Spodziewam się, że środek A to lekki olej, zaś środek C to preparat o większej gęstości - do smarowania elementów trących. Ale tylko na przypuszczeniach się kończy.
W okresie kiedy powstawały te migawki w użyciu były głównie mineralne środki smarne, więc zakładam, że obecnie można byłoby wykorzystać do serwisowania tych migawek preparaty przewidziane do konserwacji klasycznych mechanizmów zegarowych. Tyle, że jest ich sporo rodzajów, a ja nie znam ich klasyfikacji. Oleje do mechanizmów zegarowych są dość drogie i dystrybuowane w bardzo małych objętościach, więc decydując się na zakup któregoś wolałbym mieć pewność, że dokonuję trafnego wyboru.

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 1102
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Jakie środki smarne do migawek centralnych?

Post autor: Imperitus » 01 lip 2020, 09:53

Facet na FixOldCameras poleca lekki albo średnio ciężki olej zegarmistrzowski
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada

ODPOWIEDZ