odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: shovax »

pewien instytut pozbywa sie szklanch plyt, glownie 30x30 i 18x24cm. orwo np27.
jest tego duzo. z wielkim D. tak na oko z 2 tony. sa stare, i bardzo dymia, wiec do fotografi, tez ze wzgledu na nietypowy format, raczej sie nie nadaja. da sie jakos sensownie odzyskac srebro z emulsji w takiej ilosci, by ponownie mozna go uzyc jako np azotanu srebra do obrobki filmow, wywolywaczy, albo zrobieniu jakiejs amatorskiej emulsji? pewnie tez kolega bedzie wiedzial:
technik219 pisze:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: J.A. »

Utrwalić i dalej jak z utrwalaczem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 28 maja 2020, 21:49 Utrwalić i dalej jak z utrwalaczem.
tak, w madrych starych ksiazkach znalazlem, co zrobic z zuzytym utrwalaczem, ale lektura kieruje czytelnika z efektami procesow do skupu. a ja chcialbym wiedziec, czy "po domowemu" mozna te produkty (albo jakos bezposrednio z emulsji) przeksztalcic na chemie do ponownego uzytku :)
a jesli mozna, to jak :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: J.A. »

W procesie odzyskiwania srebra ze zużytego utrwalacza odzyskuje się srebro metaliczne.
Potraktuj je kwasem azotowym i będziesz miał azotan srebra.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Azotan_srebra
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: Imperitus »

shovax, może to jakoś Ci pomoże, jeśli już to widziałeś to będzie dla innych
IMG_20200529_103250.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: flonidan »

Ja otrzymuję srebro z utrwalacza otrzymuję następująco-do litra utrwalacza wsypuję 4 gramy wiórek magnezowych,trochę w tej reakcji wydziela się siarkowodoru dlatego warto to robić na dworze ale metoda jest błyskawiczna.Ponieważ srebro jest zanieczyszczone magnezem i oraz siarczkami czekam aż roztwór osadzi się na dnie zlewam utrwalacz i osad traktuję kwasem octowym 10 % lub 10% kwasem solnym powoduje to że jony magnezu przechodzą do roztworu jako rozpuszczalne a na dnie zostaje praktycznie 99% srebra.Potem odsączam roztwór suszę i przetapiam w specjalnie zrobionym tuglu do srebra metalicznego .Tak odzyskałem około 200g srebra z utrwalaczy i mam ochotę coś z tego sobie odlać.Jeśli masz tego 2 tony do możesz uzyskać około 20 kg srebra co daje przy obecnych cenach w skupie 1-2zł za gram x 20 000 =od 20 do 40 tysięcy złotych-gra warta świeczki .Zainwestuj w magnez i maskę p/gazową ,duże pojemniki szklane i masz na swoje zachcianki fotograficzne.
jacek
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: flonidan »

Te podane metody powyżej są drogie a w żadnym wypadku nie traktuj wywoływacza kwasem azotowym bo będziesz w domu miał komorę gazową -tlenki azotu ,siarkowodór co przy paru wdechach po prostu cię udusi.Ze swojego doświadczenia wiem jako lekarz ,że zatrucie siarkowodorem jeśli stracisz przytomność to 100% śmierć -nie sposób szybko odwrócić blokady enzymów oddechowych(tak samo działają cyjanki) a i toksyczny efekt tego gazu na układ nerwowy powoduje śmierć komórek mózgowych .Taki sam efekt daje N02 tyle że szybciej.Kiedyś mieliśmy 4 pacjentów zatrutych H2S nikt nie przeżył dłużej niż 2 godziny-efekt z kanałów oraz szamba.
jacek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: J.A. »

flonidan pisze: 29 maja 2020, 10:34 Jeśli masz tego 2 tony do możesz uzyskać około 20 kg srebra
2 tony płyt szklanych.
Co do trujących właściwości wyziewów, to pełna zgoda. Napisałem może zbyt lakonicznie, jak się uzyskuje azotan srebra, o co było pytanie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: Imperitus »

flonidan, dzięki za poradę, z magnezem będzie znacznie taniej. Sam zacząłem zbierać utrwalacz
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: aka »

flonidan pisze: 29 maja 2020, 10:34 .Zainwestuj w magnez i maskę p/gazową ,duże pojemniki szklane i masz na swoje zachcianki fotograficzne.
Nie lepiej od razu wejść do kanału/szamba bez maski? Porady poradami, ale takie zabawy z dwoma tonami płyt szklanych to nie "mały chemik", a proszenie się o nieszczęście. :-(
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: technik219 »

Jako, że zostałem wywołany do tablicy... Oraz jako, że ostatnimi czasy mam do czynienia z metalami szlachetnymi, postaram się naświetlić sytuację. Srebro próby 925 (złom biżuterii) kosztuje w skupie ok. 1,2 zł/gram. Jednak jest to srebro o ustalonych właściwościach, czyli stop jubilerski srebro-miedź o zawartości czystego srebra nie mniejszej niż 925/1000. Każde inne "srebro", czyli takie z odzysku, zeskrobane ze styków elektrycznych, odzyskane ze szlamu galwanicznego i odpadowe podobne może kosztować dosłownie grosze. Odzyskanie srebra to nie wszystko, żeby nadawało się do sprzedaży musi zostać zbadane przez urząd probierczy i dopiero wtedy ktokolwiek będzie chciał rozmawiać ze sprzedającym. O ile w ogóle będzie chciał biorąc pod uwagę ceny czystego kruszcu. Z kolei rafinacja srebra, które w składzie stopu zawiera wyłącznie miedź lub ligurę jubilerską jest w warunkach nawet zakładu jubilerskiego całkowicie nieopłacalna (koszt skupu złomu+koszty rafinacji=cena czystego srebra kupowanego na wolnym rynku). Koszt odczynników, złożoność procesu, pracochłonność i czasochłonność w najlepszym wypadku pochłaniają koszty kruszcu. A już zupełnie nie opłaca się cały proces w warunkach amatorskich jeśli otrzymane srebro zawiera inne, najczęściej nieokreślone zanieczyszczenia - a metal otrzymany w taki sposób będzie właśnie stopem o nieokreślonym składzie. Dlatego nie ma się co nastawiać na zrobienie "kokosów" w tym biznesie. Co najwyżej można poszukać jakiejś firmy, która zgodziłaby się odkupić surowiec w postaci zeskrobanej emulsji, ale myślę, że lepiej już zagrać w totolotka.
W starych poradnikach fotograficznych wspominano wprawdzie o odzyskiwaniu srebra z roztworów fotograficznych, lecz poradniki te pisano w czasach, kiedy srebro i inne metale szlachetne kupowano za dewizy i był ich permanentny niedobór. A i to raczej na zasadzie ciekawostki niż zachęty by każdy fotoamator robił takie czary-mary po zabawie w ciemni.
Jak wcześniej wspomniałem - przedsięwzięcie całkowicie nieopłacalne w domowych warunkach.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: 29 maja 2020, 20:28 A i to raczej na zasadzie ciekawostki niż zachęty by każdy fotoamator robił takie czary-mary po zabawie w ciemni.
W Polsce nawet nie skupowano, wzorem krajów ościennych, zużytego utrwalacza od fotoamatorów. W NRD i CSRS, tak.
Ale nie byłbym taki surowy. Można zrobić dwie rzeczy. Metodą podaną przez flonidan, odlewać sobie sztabki i cieszyć się posiadaniem "kruszcu", albo tą samą metodą odlewać elektrody i srebrzyć sobie galwanicznie co tam się wymyśli.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: Imperitus »

Teoretycznie metodą galwaniczną można takie srebro bardzo ładnie oczyścić, ale to rzeczywiście raczej będzie przerost formy nad treścią. Ale nie powiem- przyjemnie byłoby potrzymać sztabkę własnoręcznie wytopionego srebra :->
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: shovax »

flonidan pisze: 29 maja 2020, 10:34 Ja otrzymuję srebro z utrwalacza otrzymuję następująco-do litra utrwalacza wsypuję 4 gramy wiórek magnezowych,trochę w tej reakcji wydziela się siarkowodoru dlatego warto to robić na dworze ale metoda jest błyskawiczna.Ponieważ srebro jest zanieczyszczone magnezem i oraz siarczkami czekam aż roztwór osadzi się na dnie zlewam utrwalacz i osad traktuję kwasem octowym 10 % lub 10% kwasem solnym powoduje to że jony magnezu przechodzą do roztworu jako rozpuszczalne a na dnie zostaje praktycznie 99% srebra.Potem odsączam roztwór suszę i przetapiam w specjalnie zrobionym tuglu do srebra metalicznego .Tak odzyskałem około 200g srebra z utrwalaczy i mam ochotę coś z tego sobie odlać.Jeśli masz tego 2 tony do możesz uzyskać około 20 kg srebra co daje przy obecnych cenach w skupie 1-2zł za gram x 20 000 =od 20 do 40 tysięcy złotych-gra warta świeczki .Zainwestuj w magnez i maskę p/gazową ,duże pojemniki szklane i masz na swoje zachcianki fotograficzne.
o, to jest git przepis :) dzieki wielkie :) odlewanie jednak sobie odpuszcze:)
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

odzyskiwanie srebra z blon i plyt do ponownego uzycia

Post autor: shovax »

aka pisze: 29 maja 2020, 13:09
flonidan pisze: 29 maja 2020, 10:34 .Zainwestuj w magnez i maskę p/gazową ,duże pojemniki szklane i masz na swoje zachcianki fotograficzne.
Nie lepiej od razu wejść do kanału/szamba bez maski? Porady poradami, ale takie zabawy z dwoma tonami płyt szklanych to nie "mały chemik", a proszenie się o nieszczęście. :-(
oh, moja zona trzyma w spizarni karbid, a ja mam w warsztacie 2kg rudy i mineralow uranu. nie wspominajac juz o innych toksycznych, wybuchowych czy radioaktywnych rzeczach w domu :D jakies tam utrwalacze nam juz barziej nie zaszkodza :D
ODPOWIEDZ