wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: shovax »

do robienia cz-b slajdow potrzebuje wywolywacza zeby wywolywal srebro az do podloza, ale robie na bardzo kontrastowym filmie (tech-pan), wiec zastanawiam sie, czy energiczny wywolywacz musi byc koniecznie kontrastowy, (bo tak gdzies czytalem).
pewnie pytanie glownie do kolegi
technik219 pisze:
ktore wywolywacze wywoluja do podloza, ale nie sa kotrastowe? ew. ktore skladniki (lub ich kombinacja) wywolywacza sprawiaja, ze wywoluje az do podloza?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: J.A. »

Teoretycznie każdy wywoływacz do papieru nadaje się do cz-b odwrotek.
A jeżeli to prawda, to należy wybrać najbardziej miękki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: pelovsky »

http://www.lostlabours.co.uk/photograph ... rmulae.htm
jako miękkie wywoływacze do papieru opisane są ID-3, D165, ID-15
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: technik219 »

Najprostszym wywoływaczem wywołującym "dogłębnie" jest wywoływacz amidolowy. Kiedyś używano go do pierwszego wywoływania slajdów OORWOCHROM UT 18. Nie mam pod ręką składu tego wywoływacza, ale on i tak nie nadaje się do materiałów cz-b.
Jest wywoływacz z grupy uniwersalnych o składzie:
siarczyn sodu bezw. 6,0 g
amidol 1,0 g
bromek potasu 0,1 g
Woda do 1 litra.
Wywoływacz jest bardzo nietrwały. Nie mam do niego czasów, nie używałem do filmów (to papierów tak).

Z własnego doświadczenia mógłbym polecić stareńki, fotonowski W-1, którego skład jest bardzo zbliżony do wywoływacza pierwszego dawnych odwrotek FOTON R-50.
Metol 1,5 g
siarczyn sodu bezw. 20,0 g
hydrochinon 6,0 g
węglan sodu bezw. 20,0 g
bromek potasu 1,0 g
woda do 0,5 litra. (czyli dwukrotnie bardziej stężony niż do papierów).
Dla zasady należałoby do niego dodać rodanek potasu w ilości ok. 2-2,5, ale nie miałem rodanku i też było dobrze. Można z powodzeniem wykorzystać poczciwy Fenal W-14 w rozcieńczeniu jak dla papierów fotograficznych. Moje czasy obróbki na nic Ci się nie przydadzą - musiałbyś zrobić próby (nie koniecznie cały proces odwracalny, ale na początek - w celu ustalenia punktu wyjścia - wywołać kawałek naświetlonego w aparacie Tech pana i normalnie utrwalić. Jeśli otrzymasz obraz nadający się do powiększeń, to od tego czasu należałoby zacząć obróbkę odwracalną. Czas wywoływania dla obrazu negatywowego niekoniecznie musi być czasem pierwszego wywoływania odwrotki.
Jeśli mogę wyrazić moje osobiste zdanie na ten temat, to brzmi ono tak: zabawa w odwracalną obróbkę jakiegoś materiału negatywowego, jeśli nikt wcześniej tego nie robił i startujesz od zera - ustalasz czasy poszczególnych kąpieli, ustalasz najbardziej optymalną czułość naświetleniową materiału (tak: zazwyczaj czułość określona dla materiału wywoływanego jako negatyw jest inna niż gdybyśmy obrobili ten materiał jako slajd) ma sens jeśli dysponujesz większą ilością danego materiału. Próby pochłoną parę metrów, roztwory do obróbki będziesz musiał złożyć nawet dwa-trzy razy bo na jednym litrze daleko nie pociągniesz eksperymentów, więc na prawdziwie efektywną pracę musi Co zostać dostatecznie dużo tego materiału by było to opłacalne. Trzeba też pamiętać, że wszelkie wady materiału jak zadymienie obniżają jego przydatność dla obróbki odwracalnej, bo przeźrocza będą mdłe i nijakie. Musisz rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli bym nie dysponował co najmniej 20 rolkami filmu poważnie bym się nad tym zastanawiał.
PS. Poszukaj w Necie broszurki z przepisami Kodaka - stare przepisy jeszcze z lat 50. Tam był przepis na wywoływacz negatywowy do obróbki odwracalnej. Albo starych przepisów AGFY z podobnego okresu. Mam to gdzieś na dysku starego komputera, ale uruchomienie go zajmie mi trochę czasu.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: J.A. »

Jeżeli piszesz o tym wywoływaczu, to jednak jest on raczej z tych normalnych niż miękkich. Rollei Superpan 200 wychodzi w nim raczej bardziej niż mniej kontrastowy.
Ale może po prostu warto film prześwietlać? Superpan świecony na 50 dawał już naprawdę miękki slajd.
Załączniki
123.png
123.png (27.92 KiB) Przejrzano 2611 razy
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: pelovsky »

technik219 pisze: 29 maja 2020, 20:02 wywoływacz amidolowy. Kiedyś używano go do pierwszego wywoływania slajdów OORWOCHROM UT 18
a to jest bardzo ciekawe. Do tej pory spotkałem tylko receptury procesu C9165, w któych pierwszy wywoływacz jest oparty na hydrochinonie i fenidonie. Z autopsji wiem, że jako wywoływacz czarno-biały w C9165 można użyć choćby ORWO A71 (ten daje się również z powodzeniem wykorzystać do odwracalnej obróbki Fomapana R i jemu podobnych).
technik219 pisze: 29 maja 2020, 20:02 roztwory do obróbki będziesz musiał złożyć nawet dwa-trzy razy bo na jednym litrze daleko nie pociągniesz eksperymentów
No już bez przesady, w 1 litrze odwrotki chromiankowej można z powodzeniem obrobić 20 ładunków po 36 klatek. Ja w 1,7 litrowym zestawie obrabiam po 15 15-metrowych filmów super8 - a jeden film super8 ma powierzchnię jak 2,5 36-klatkowego filmu małoobrazkowego.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: shovax »

technik219 pisze: 29 maja 2020, 20:02
Z własnego doświadczenia mógłbym polecić stareńki, fotonowski W-1, którego skład jest bardzo zbliżony do wywoływacza pierwszego dawnych odwrotek FOTON R-50.
Metol 1,5 g
siarczyn sodu bezw. 20,0 g
hydrochinon 6,0 g
węglan sodu bezw. 20,0 g
bromek potasu 1,0 g
woda do 0,5 litra. (czyli dwukrotnie bardziej stężony niż do papierów).
dzieki wielkie. materialu do testowania mam chyba dosc. kolo 2km :) tyle ze tech-pan to material techniczny i cholernie kontrastowy. ten Foton R-50 jak konrtastowo wywoluje? robilem juz proby z D-19 i wyszlo niezle, bez dymu, ale bardzo kontrastowo. a D-19 ma taki sam sklad jak ten R-50, tylko w inych proporcjach
Metol 2 g
siarczyn sodu bezw. 90 g
hydrochinon 8 g
węglan sodu bezw. 46 g
bromek potasu 5 g

co wplywa na to wywolywanie do podloza? jakbym zmniejszyl ilosc hydrochinonu, to obnize tez kontrast, ale nie wiem wlasnie, czy to nie bedzie mialo wplywu na glebokosc wywolywania. probowalem z FX1, zeby troche podniec wykorzystanie swiatloczulosci, ale po odwrotce jest tyle dymu, ze chyba tylko jakies 50 procent sreba sie wywolalo w pierwszym wywolywaniu :/
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: shovax »

pelovsky pisze: 29 maja 2020, 17:52 http://www.lostlabours.co.uk/photograph ... rmulae.htm
jako miękkie wywoływacze do papieru opisane są ID-3, D165, ID-15
umiem znalezc miekkie wywolywacze, zreszta sam sobie skladam jakie potrzebuje, ale nie moge znalezc info o "doglebnosci"ich wywolywania.

J.A. pisze: 29 maja 2020, 21:47 Ale może po prostu warto film prześwietlać? Superpan świecony na 50 dawał już naprawdę miękki slajd.
tech-pan ma nominalna czuloc kolo 32-64 iso, wiec i tak na granicy uzywalnosci przy codziennym foceniu, na negatwy robie jako 100.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: pelovsky »

ktore wywolywacze wywoluja do podloza, ale nie sa kotrastowe?
shovax pisze: 30 maja 2020, 20:25 umiem znalezc miekkie wywolywacze
No to nie wiem o co pytasz. Złóż jeden litr miękkiego wywoływacza do papieru i sprawdź jak w nim idzie tech-pan. Moim zdaniem wszystkie wywoływacze do papieru są "dogłębne", bo musisz z nich uzyskać całkowitą czerń obrazu na papierze.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: shovax »

pelovsky pisze: 31 maja 2020, 09:45
ktore wywolywacze wywoluja do podloza, ale nie sa kotrastowe?
shovax pisze: 30 maja 2020, 20:25 umiem znalezc miekkie wywolywacze
No to nie wiem o co pytasz. Złóż jeden litr miękkiego wywoływacza do papieru i sprawdź jak w nim idzie tech-pan. Moim zdaniem wszystkie wywoływacze do papieru są "dogłębne", bo musisz z nich uzyskać całkowitą czerń obrazu na papierze.
nie mam az tyle czasu na proby, a chemia z odworotki sie ch..owo utylizuje, wiec nie chce jej bezsensownie gromadzic.
z techpanem jest tak, ze nawet wywoluac powierzchniowo i malo kontrastowo (pomijajac extra miekkie wywolywacze), swiatla sa czarne jak wegiel, wiec to nie jest dobry wskaznik glebokosci wywolywania u tego filmu.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: pelovsky »

shovax pisze: 31 maja 2020, 11:11 a chemia z odworotki sie ch..owo utylizuje, wiec nie chce jej bezsensownie gromadzic
jedyne co z odwrotki musisz zgromadzić, to wybielacz i roztwór czyszczący, z czego kiepsko utylizuje się tylko wybielacz, jeśli robisz na dwuchromianie a nie nadmanganianie. No ale jeśli chcesz robić odwrotki, to i tak musisz mieć wybielacz. Jak już wspomniałem, litr wybielacza na dwuchromianie wystarczy Ci na lekką ręką 720 klatek filmu małoobrazkowego, więc liczba wykonanych prób nie ma praktycznie znaczenia dla trwałości tego roztworu. No a jeśli nie masz czasu na próby, to chyba sukcesów z tym materiałem nie osiągniesz ;-) Tym bardziej, że z założenia kontrastowy materiał chcesz obrabiać w założenia kontrastowym procesie. A na wypróbowanie jednego z trzech "miękkich" wywoływaczy pozytywowych nie udało mi się Ciebie do tej pory nakłonić.
pozdro!
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: shovax »

pelovsky pisze: 31 maja 2020, 17:30
shovax pisze: 31 maja 2020, 11:11 a chemia z odworotki sie ch..owo utylizuje, wiec nie chce jej bezsensownie gromadzic
jedyne co z odwrotki musisz zgromadzić, to wybielacz i roztwór czyszczący, z czego kiepsko utylizuje się tylko wybielacz, jeśli robisz na dwuchromianie a nie nadmanganianie. No ale jeśli chcesz robić odwrotki, to i tak musisz mieć wybielacz. Jak już wspomniałem, litr wybielacza na dwuchromianie wystarczy Ci na lekką ręką 720 klatek filmu małoobrazkowego, więc liczba wykonanych prób nie ma praktycznie znaczenia dla trwałości tego roztworu. No a jeśli nie masz czasu na próby, to chyba sukcesów z tym materiałem nie osiągniesz ;-) Tym bardziej, że z założenia kontrastowy materiał chcesz obrabiać w założenia kontrastowym procesie. A na wypróbowanie jednego z trzech "miękkich" wywoływaczy pozytywowych nie udało mi się Ciebie do tej pory nakłonić.
pozdro!
jakos nie dotarlo do mnie, ze wybielacza mozna stosowac wiele razy, jakos mialem zakodowane, ze to jednorazowka. wiec dzieki za info :)
odnosnie wywolywacza pozytywowego, to chcialem tylko info, czy sa energiczne :) sprobowalem w fotonie r50, jak pisal
technik219 pisze: 29 maja 2020, 20:02
, i wyszlo niezle, choc kontrastowo. Pogrzebalem w starej literaturze, i znalazlem super miekki wywolywacz pozytywowy, i bezposrednio u niego bylo napisane, ze jest energiczny :) Przepisu dokaldnie teraz nie pamietam, ale cos takiego mniej wiecej
metol 4g
siarczyn sodu 20g
weglan sodu 30g
bromek potasu 1,5g
tez wywolalao do podloza :)

Obrazek

na dole porownanie r-50 z lewej, i super miekki z prawej

Obrazek

jest drobna poprawa, ale glownie sie to przejawia tym, ze cienie nie sa tak zupelnie czarne.

dzieki w kazdym razie wszystkim za porady, juz wiem jaka sciezka podazac dalej
:)
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

wywolywacz energiczny = kontrastowy?

Post autor: pelovsky »

Wygląda bardzo obiecująco :-) aż mnie ochota naszła na przestrzelenie rolki Fomapana R w 35mm!
ODPOWIEDZ