Patent na paski testowe - f stop - Jedno naświetlanie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Wilku357
-#
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2020, 15:44

Patent na paski testowe - f stop - Jedno naświetlanie

Post autor: Wilku357 »

Knuję własnej roboty Kodak Projection Print Calculator Scale:) Potrzebuję porady czy dobrze kombinuję. Chcę zlecić zadrukowanie, zaczernienie cienkiej przezroczystej lecz w miarę sztywnej folii tak, żeby uzyskać zmniejszenie zaświetlenia papieru w odstępach do pół działki przysłony.
Podziałka czasów a przede wszystkim kształt zaproponowanej przez Kodaka czy też firmę Delta skali naświetlań nie odpowiada mi zbytnio dlatego wymyśliłem coś takiego. Przestrzeń nad paskami przepuszcza 100% światła a ta pod nimi 0%. Z moich wyliczeń (ciekawe czy prawidłowych:P) wynika, że dla zaciemniania co 1/2 Stop przepuszczalność kolejnych pasków powinna wynosić kolejno:
75% 0.5 f stop
50% 1
37,5% 1.5
25% 2
18,75% 2.5
12,5% 3
9,375% 3.5
6,25% 4
4,6875% 4.5
3,125% 5
Czy zlecając wydruk można przyjąć po prostu, że pierwszy pasek musi być zaczerniony w 25% jako odwrotność 75% ?
Załączniki
84551005_2217979978505239_3769871084086624256_n.jpg
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Patent na paski testowe - f stop - Jedno naświetlanie

Post autor: mrek »

Folię chcesz kłaść na papierze?

Osobiście wolę paski testowe robić na jednym wybranym motywie kadru.
Do tego korzystam z próbnika zaprojektowanego przez kolegę Henry z forum.
Tutaj masz wątek post112058.html?hilit=paski%20testowe#p112058

Paski można robić na mniejszym powiększeniu (aby pasek zawierał więcej elementów kadru), a po podniesieniu wyżej głowicy, przeliczyć czas wzorem A odległość negatyw papier przed, B po podniesieniu - wzór (B/A)2 (do kwadratu)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Patent na paski testowe - f stop - Jedno naświetlanie

Post autor: mrek »

Wilku357 pisze: 08 lut 2020, 17:36 żeby uzyskać zmniejszenie zaświetlenia papieru w odstępach do pół działki przysłony.
Takie paski robię do pierwszej, zgrubnej oceny. Potem powtarzam ze skokiem 1/4 EV a czasem i gęściej.
Pomyśl o dwóch foliach jeśli nie dałeś się przekonać postem powyżej do zmiany planów.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Patent na paski testowe - f stop - Jedno naświetlanie

Post autor: Henry »

Wyliczenie wydaje się poprawne. Aczkolwiek ja PPC używam tylko do zgrubnego wstrzelenia się w czas - potem potrzebne są precyzyjne paski testowe. Więc nie przekombinuj bo nie warto. No i wydaje mi się że jednak kołowe-sektorowe są wygodniejsze. Można położyć na główny motyw i wg niego testować. Zawsze mnie to denerwowało przy zwykłym próbniku że każdy pasek jest z innego miejsca i dlatego zrobiłem sobie kołowy. A potem przerzuciłem się na robiący paski w tym samym miejscu i dopiero byłem zadowolony.
Wilku357
-#
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2020, 15:44

Patent na paski testowe - f stop - Jedno naświetlanie

Post autor: Wilku357 »

Dzięki za odpowiedzi!
Sposób na paski z jednego fragmentu kadru jest bardzo ciekawy, wykonałem podobny z pustego opakowania po papierze Fomy :P
Dziś przetestuję. Kiedyś używałem podobnego i przydawał się bardzo do split grade(ingu).
Tak czy inaczej chcę stworzyć powyższą kartę naświetlań.
Jak wspomniano skala przydaje się do zgrubnego określenia czasu dlatego rearanżując nieco projekt znalazłoby się miejsce na dodatkowe koło podzielone na 8 lub 10 kawałków jak w tej skali Kodaka z tym, że co 1/3 f stop.
Być może nie okaże się to pierwszym narzędziem po jakie sięgnę w ciemni ale jeśli przebrnę przez trudności projektu i wykonania będę miał fajny gadżet:)

W drukarni dowiedziałem się, że mogę oddać projekt do zadrukowania przezroczystej folii którą mogę nakleić na np. cienką plastikową płytkę 0.5 mm. Dowiedziałem się też, że mogę nie otrzymać różnicy między zadrukiem w 94 a 97 procentach co niweczy plan...

Mam próbki folii i płytki i postaram się określić ich "przepuszczalność własną" tzn ile światła zabierają niezadrukowane i zmodyfikować obliczenia z pierwszego posta. Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie:D
Wszelkie porady mile widziane!
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Patent na paski testowe - f stop - Jedno naświetlanie

Post autor: Henry »

Tak właśnie sądziłem że drukarnie mogą nie trzymać parametrów. Jak masz dobry światłomierz to użyj jako "densytometru" i wybierz te które są dość blisko. Tylko nie dawaj za dużo stopni - jak zrobisz małe segmenty to oku będzie trudno określić które próbki są ok. To już lepiej zrobić dwie wersje - jedna z szeroką skalą i jedna z węższą. Ja naświetlam zgrubne próbki co 0.5EV, a potem dokładniejsze co 0.2EV.
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Patent na paski testowe - f stop - Jedno naświetlanie

Post autor: JohnH »

Koledzy. Podpinam się pod temat. Niedawno rozrysowałem sobie w AutoCAD'ie kalkulator naświetlania wg. jakiejś starej książki.
Mam go w formie PDF do druku. Wystarczy wyciąć oba elementy i spiąć razem pinezką.
Jakby ktoś potrzebował, to proszę pisać na prywatną wiadomość to podeślę mailem.
A wygląda to tak:
Obrazek
ODPOWIEDZ