Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, Michał Kowalski, slawoj, zladygin

shovax
-#

Post autor: shovax » 05 gru 2019, 19:56

wzialem sie za cz-b slajdy, pierwsza proba skonczyla sie porazka, ale nie mam pojecia, co poszlo nie tak.

material tech-pan, naswietlilem i wywolalem tak, jak robie negatywy. potem na 10 minut roztwor dwuchromianu (5g) i kwasu solnego stezonego (10ml) na litr. po dlugim plukaniu wyciagnalem szpule, i juz wtedy mi sie wydawalo, ze cos jest nie tak

Obrazek

film byl bialy, ale widac bylo wciaz negatywowy obraz. po wyplukaniu i ponownym naswietleniu i wywolaniu, caly film jest prawie calkiem czarny, z ledwo widocznym obrazem pozytywowym po stronie emulsji.

wiem, ze zwykle uzywa sie kwasu siarkowego, ale sa tez receptury na kwas solny, chodzi chyba tylko o to, ze ta reakcja zachodzi w srodowisku kwasnym. kwas mam strasznie stary, ale u HCl to nie ma chyba znaczenia. PH roztworu wynosi 2, wiec kwasno jest.

ma ktos jakis pomysl, dlaczego ten roztwor nie rozpuscil srebra? a krotko? wg. tego co znalazlem, powinno wystarczyc i 5 minut...

Awatar użytkownika
J.A.
-#

Post autor: J.A. » 05 gru 2019, 20:23

Nie wiem czy są receptury z kwasem solnym, ale wiem, że w wybielaczu, srebro metaliczne (obraz negatywowe) ma się zmienić w ??? który jest rozpuszczalny w roztworze siarczynu sodowego.
Myślę, że kwas siarkowy nie jest w tym roztworze zakwaszaczem, tak jak nie wolno go używać w utrwalaczu jako zakwaszacza, tak w tym przypadku...
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"

shovax
-#

Post autor: shovax » 05 gru 2019, 20:55

J.A. pisze:
05 gru 2019, 20:23
Nie wiem czy są receptury z kwasem solnym, ale wiem, że w wybielaczu, srebro metaliczne (obraz negatywowe) ma się zmienić w ??? który jest rozpuszczalny w roztworze siarczynu sodowego.
Myślę, że kwas siarkowy nie jest w tym roztworze zakwaszaczem, tak jak nie wolno go używać w utrwalaczu jako zakwaszacza, tak w tym przypadku...
juz cos znalazlem w ksiazce Ilinskiego... Srebro ma sie zmienic w siarczan rebra, ktory jest rozpuszczalny w wodzie
Czyli masz racje, kwas nie zakwasza (choc moze tez to gra jakas role), tylko dostarcza siarki.
wiec tylko ktos pomylil kwasy w recepturze :D

Awatar użytkownika
J.A.
-#

Post autor: J.A. » 05 gru 2019, 21:47

No tak to wygląda.😎
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"

ODPOWIEDZ